Jak zrobić sobie domowe SPA? Kąpiel po królewsku

31. 1. 2019 · 4 minuty czytania

Marzysz o wizycie w SPA, ale nie masz na nią czasu? Nic straconego! Możesz zrelaksować się we własnym domu. Wystarczy, że zadbasz o odprężającą muzykę, oświetlenie oraz aromatyczne olejki do kąpieli!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jak zrobić sobie domowe SPA? Kąpiel po królewsku

SPA we własnym domu? Czemu nie! Wystarczy kilka kroków, żeby zafundować sobie relaks na miarę 5-gwiazdkowego hotelu. Zobacz, jak od A do Z przygotować kąpiel „po królewsku” i zrobić sobie domowe spa.

Domowe SPA: kąpiel. Jak ją przygotować?

Wyciszenie i optymalny relaks w zaciszu domowym jak w prawdziwym spa? To możliwe. Jedynie czego potrzebujesz to odrobina wolnego czasu. Upewnić się też, że nikt Ci nie będzie przeszkadzał przez najbliższą godzinę... Zadbaj też o aranżację, nie tylko samą pielęgnację ciała.

Przygotuj:

1. Muzykę

Przygotuj listę ulubionych utworów, przy których będziesz mogła się zrelaksować. Jeżeli nie masz na to czasu albo pomysłu – użyj gotowej playlisty (np. typu Feng Shui meditation/relaxation music).

2. Światło

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie w łazience. Niech będzie to ciepłe, lekko stłumione światło. Wykorzystaj świeczki zapachowe czy lampki nocne zamiast górnego światła w łazience.

Sprawdź też przepis na rozgrzewający peeling z cynamonem.

jak zrobić spa w domu

 

Kąpiel po królewsku, czyli dodatki do kąpieli

Płatki róży

Zastanawiałaś się kiedyś, po co właściwie dodaje się płatki róży do kąpieli? Na pewno sprawiają, że przygotowana kąpiel wygląda wyjątkowo, ale olejki tego kwiatu mają również właściwości korzystne dla skóry i zmysłów. Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu: Róża w kosmetyce − tajemnica piękna i długowieczności skóry dojrzałej. Ich zapach działa relaksująco, a substancje w nich zawarte zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów i ściągają skórę. Bio-płatki pozbawione szkodliwych substancji chemicznych.

płatki róż jako dodatek do kąpieli

Olejki do kąpieli

Oprócz płatków róży, warto wzbogacić kąpiel odżywczymi, naturalnymi olejkami eterycznymi lub nawilżająco-regenerującymi. Twoja skóra w trakcie kąpieli „otwiera się” i aktywnie wchłania substancje odżywcze. Olejki sprawią, że poczujesz się odprężona i zrelaksowana.

Wybór olejków jest spory, nie ograniczaj się do jednego – zależy jaki efekt chcesz osiągnąć:

1. Oczyszczanie i nawilżanie: olejek sandałowy (np. Etja, naturalny olejek eteryczny, sandałowy).

2. Działanie antyseptyczne i uspokajające: wybierz olejek lawendowy (np. Etja, olejek naturalny lawendowy). Więcej o tym olejku możesz przeczytać w tekście: Olejek lawendowy w kosmetyce. Jego właściwości Cię zaskoczą!

3. Regeneracja i nawilżenie: wypróbuj mieszanki olejku z pestek winogron i kiełków pszenicy (np. Vianek, nawilżająco-regenerujący olejek do ciała).

4. Zmiękczenie skóry, nawilżenie i odświeżenie: tu idealnym wyborem bedzie olejek do kąpieli z wyciągiem z Werbeny Cytrynowej.

    5. Wygładzenie, nawilżenie i rewitalizacja: taka kompleksowa pielęgnacja będzie możliwa dzięki olejkowi różanemu do kąpieli.

    6. Wygładzenie, nawilżenie i pobudzenie: tutaj idealną propozycją będzie połączenie jaśminu i naturalnego afrodyzjaku o nazwie Johimbina (która działa trochę jak kofeina).

    olejki do kąpieli

    Sole do kąpieli

    Dlaczego raz w tygodniu warto wykorzystać sole do kąpieli? Bo są:

    • bogate w składniki mineralne
    • ułatwiają złuszczanie naskórka
    • odżywiają skórę
    • wygładzają
    • oczyszczają pory skórne
    • pomagają zwalczać cellulit
    • poprawiają napięcie skóry
    sole do kąpieli

     

    Jakie sole wybrać? Najlepiej szukaj soli morskiej, kryształków do kąpieli i mieszanek na bazie soli morskich. Unikaj tanich soli zapachowych z dodatkami chemicznymi, które wysuszają skórę. Prawdziwe sole zawierają szerg pierwiastków (wapń, magnez, potas, żelazo, krzem , jod), pełniących funkcje rewitalizujące i odżywcze. Dobre sole mogą np. zawierać minerały z Morza Martwego czy naturalne dodatki ziołowe i olejki.

    Dodatki do soli mają spełniać określone funkcje:

    1. Róża i cytryna – działa orzeźwiająco, pobudzająco, zmniejsza napięcie nerwowe.

    2. Lawenda i zielona herbata – działa odprężająco, zmniejsza napięcie nerwowe.

    3. Borowina, algi, rozmaryn i lawenda – taki zestaw rozgrzewa, łagodzi bóle i obrzęki, odtruwa orgaznizm, odżywia i napina skórę.

    5. Lawenda i witamina B5 – łagodzi podrażnienia, koi, odżywia i regeneruje skórę.

    6. Nagietek, cynamon i pomarańcza −  działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, odpręża.

    dodatki do relaksacyjnej kąpieli

    Domowe spa i peeling

    Podczas kąpieli możesz też zrobić peeling całego ciała. Peeling możesz przygotować wcześniej sama (sprawdź przepis: Peeling po treningu? Relaksujący mięśnie peeling do ciała z różową solą himalajską) lub użyj gotowego. Peeling zrób zaraz przed wyjściem z wody: masuj skórę okrężnymi ruchami przez ok. 2 − 3 minuty). Równie dobrze możesz użyć specjalnej gąbki lub rękawicy do złuszczania naskórka. Najlepszy będzie peeling cukrowy lub solny z dodatkiem ulubionego olejku. Skóra nawilżona olejkami, solami i peelingiem nie powinna potrzebować dodatkowego nawilżenia po kąpieli.

    Przy zabieganym trybie życia, warto znaleźć chwilę wytchnienia i przygotować sobie wspaniałą kąpiel i domowe spa. Jedyne co Cię w tym temacie ogranicza, to Twoja własna wyobraźnia.

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora