Kolagen
Kolagen – co to jest i jak działa?
Kolagen to białko strukturalne. Występuje m.in. w stawach, chrząstkach, ścięgnach, skórze, włosach i paznokciach. Jego najważniejsze funkcje to:
- Utrzymanie jędrności i elastyczności skóry,
- Wzmacnianie włosów i paznokci,
- Budowa stawów, chrząstek i ścięgien, ochrona przed urazami,
- Regeneracja tkanek.
Po ok. 25. roku życia naturalna produkcja kolagenu w organizmie spada. W konsekwencji można zaobserwować pierwsze oznaki starzenia, takie jak zmarszczki czy zwiotczenie skóry. Z czasem może też pojawić się większa podatność na urazy i gorsza regeneracja. Aby uzupełnić ilość kolagenu w organizmie, można rozpocząć jego suplementację. Występuje on m.in. w formie proszku, płynu, tabletek oraz kapsułek. Ich regularne przyjmowanie przez minimum 3 miesiące pomaga zmniejszyć skutki niedoboru kolagenu, wzmocnić skórę oraz stawy.
Kolagen w tabletkach ‒ wsparcie dla zdrowia i urody
Troska o wygląd skóry oraz zdrowie stawów to najczęstszy powód suplementacji kolagenu. Preparaty z kolagenem najczęściej występują w formie tabletek. Ta forma suplementacji charakteryzuje się dużą wygodą stosowania. Ilość substancji aktywnej jest już odmierzona, wystarczy zażyć określoną przez producenta ilość tabletek i popić je wodą.
Tabletki z kolagenem zawierają często również inne składniki aktywne, w tym ekstrakty roślinne, witaminy i minerały o pozytywnym wpływie na tkankę łączną, w tym kości. Dodatkowe substancje uzupełniają i wzmacniają działanie kolagenu, dzięki czemu suplementacja jest bardziej efektywna. Suplementy z kolagenem w tabletkach najczęściej zawierają w swym składzie kolagen pochodzenia wołowego lub rybiego.
Kolagen w proszku na poprawę kondycji skóry
Ilość kolagenu w skórze spada wraz z wiekiem oraz pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak nadmierna ekspozycja na słońce. W celu uzupełnienia jego ilości w organizmie i zwiększenia naturalnej syntezy, warto sięgnąć po kolagen w proszku.
- Kolagen w proszku występuje w różnych wersjach smakowych (najczęściej owocowych), dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.
- Jego stosowanie jest bardzo proste – wystarczy rozpuścić w proszek w szklance wody lub soku.
- Kolagen w proszku na poprawę kondycji skóry najczęściej występuje w połączeniu z witaminą C, która zwiększa jego syntezę oraz kwasem hialuronowym poprawiającym nawilżenie.
- Suplementy na skórę najczęściej zawierają kolagen rybi. Nie trzeba jednak obawiać się o nieprzyjemny smak i zapach, ze względu na dodatek substancji smakowych i wyciągów owocowych. Ciekawą opcją jest również kolagen naturalny do twarzy w formie maseczki.
- Witaminy na włosy, skórę i paznokcie w połączeniu z kolagenem pomagają opóźnić starzenie się skóry, wzmocnić procesy regeneracyjne, poprawić napięcie i elastyczność.
Jak wybrać dobry kolagen w płynie?
Wybierając kolagen w płynie, należy kierować się następującymi czynnikami:
- Smak – suplementacja powinna trwać kilka miesięcy, dlatego smak musi odpowiadać preferencjom,
- Pochodzenie i zawartość kolagenu – dla zaobserwowania efektów konieczne jest przyjmowanie kolagenu w dawce ok. 2-5 g dziennie,
- Witaminy i minerały – dodatek m.in. witaminy C, witamin z grupy B i magnezu wzmacnia dobroczynne działanie kolagenu,
- Brak zbędnych dodatków – skład kolagenu w płynie powinien być prosty i ograniczać się do białka kolagenowego, witamin, minerałów, substancji aktywnych oraz wyciągów owocowych poprawiających smak.
Kiedy stosować kolagen w kapsułkach?
Kolagen w kapsułkach to dobre rozwiązanie dla osób, którym nie odpowiada smak kolagenu w płynie lub proszku. Jest równie skuteczny, ale prostszy i szybszy w stosowaniu, ponieważ nie wymaga żadnego przygotowania. Podobnie jak inne formy, zawiera też witaminy dla kobiet oraz witaminy dla mężczyzn, które wzmacniają jego działanie.
Źródła kolagenu w suplementach
Kolagen wykorzystywany w suplementach diety może pochodzić z różnych źródeł, jednak jest to zawsze kolagen zwierzęcy. Rośliny nie produkują tego białka, dlatego nie istnieją wegańskie i wegetariańskie kolageny.
Typowe rodzaje kolagenu z uwzględnieniem jego źródła to:
- Kolagen wołowy,
- Kolagen rybi (morski),
- Kolagen wieprzowy.
Oprócz tego ciekawą formą jest tzw. hydrolizowany kolagen, czyli rozbity na mniejsze cząsteczki, tzw. peptydy kolagenowe o wysokiej przyswajalności. Jest pochodną jednego z wymienionych kolagenów zwierzęcych.