Tampony
Wybór tamponów wydaje się być zadaniem łatwym, jednak nie zawsze faktycznie udaje się dopasować te środki higieny odpowiednio do swoich potrzeb. Warto więc przed pierwszym użyciem skonsultować się z ginekologiem, który doradzi jakie tampony sprawdzą się najlepiej. Aby zapewnić maksymalne dopasowanie do Twoich potrzeb, w tej kategorii umieściliśmy różnego rodzaju tampony.
Tampony czy podpaski?
Podstawowy podział w kategorii: tampony obejmuje trzy rozmiary. Na półkach znaleźć możemy tampony mini, normal i super, które różnią się między sobą stopniem wchłaniania i wielkością. Niezależnie od tego, jaki rozmiar wybierzesz, wymiana tamponu musi odbywać się regularnie co kilka godzin. Osoby, które wybierają wersję mini to zazwyczaj te kobiety, które nie borykają się z obfitym krwawieniem. Tampony super natomiast wybierane są zazwyczaj właśnie w przypadku dużych krwawień oraz podczas pierwszych dni miesiączki.
Inne rodzaje tamponów, po które możesz sięgnąć, to m.in. tampony ze skrzydełkami, tampony bez sznurka lub tampony z aplikatorem. Istnieją także specjalne produkty przeznaczone dla kobiet aktywnych fizycznie, a szczególnie często wybierane są tampony na basen, które pozwalają czuć się komfortowo zarówno w wodzie, jak i poza nią. Równie chętnie kupowane są tampony na noc, których formuła ma zapewnić komfort podczas snu. Możesz znaleźć także tampony z probiotykiem. Tampony probiotyczne zawierają kwas mlekowy i działa bezpośrednio wewnątrz pochwy.
Z kolei podpaski to także szeroka gama produktów równie chętnie wybieranych przez kobiety w każdym wieku. Zaletą podpasek jest możliwość odprowadzania płynu na zewnątrz, zamiast utrzymywania go tak, jak robi to tampon. Paradoksalnie, przez to mówi się, że podpaski są mniej higieniczne. Jednak regularne zmiany podpasek oraz podmywanie okolic intymnych to czynniki, które pozwalają utrzymać higienę na optymalnym poziomie przez cały czas trwania miesiączki. Podpaski występują w wielu wersjach. Dostępne są między innymi podpaski przeznaczone do stosowania zwłaszcza w nocy. Są dłuższe, niż standardowe podpaski, a dzięki temu mają niemal dwukrotnie powiększoną powierzchnię wchłaniania. Dzięki temu w nocy śpisz bez obaw o ubrudzenie pościeli.
Czy tampony są bezpieczne?
Dość kontrowersyjnym tematem są tampony dla dziewic. Tę kwestię powinno się skonsultować z lekarzem, który stwierdzi, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania odnośnie ich stosowania. Tampony dla nastolatek czy kobiet przed rozpoczęciem współżycia należy dobierać bardzo ostrożnie, dlatego tak duży nacisk w tej kwestii kładzie się na uzyskanie porady specjalistycznej.
Wiele kobiet zastanawia się również nad tym, co może się stać, jeżeli tampon zostanie wsunięty zbyt daleko. Nie jest to technicznie możliwe, ponieważ otwór szyjki macicy jest zbyt wąski, by tampon mógł się w nim zmieścić. Jeżeli jednak czujesz dyskomfort, sznurki, które są częścią tamponu, pozwolą go wysunąć za jednym delikatnym pociągnięciem.
Tampony – jak używać?
Tampony stanowią nieskomplikowany w obsłudze gadżet, który podczas miesiączki pozwala utrzymać pożądaną higienę w każdej sytuacji. Korzysta z nich wiele kobiet, podczas gdy wiele innych… prawdopodobnie nie mus wiedzieć, w jaki sposób ich używać. Jeżeli przynależysz do tej grupy i jeszcze nigdy nie używałaś tamponów – bez obaw, aplikacja tamponu jest czynnością, którą możesz wykonać w bardzo prosty sposób.
Zanim przystąpisz do aplikacji tamponu, przede wszystkim umyj okolice intymne wodą z delikatnym środkiem myjącym, którego pH jest odpowiednie dla wrażliwych okolic skóry. Umyj także dłonie, by nie przenieść bakterii na tampon. Tampony, między innymi tampony o.b., pakowane są oddzielnie w folię. Jeżeli chwycisz palcami obu dłoni za przeciwległe końce wzdłuż tamponu i przekręcisz w kierunku podanym na opakowaniu, pojedynczy tampon zostanie otwarty. Usuń z niego folię ochronną, rozwiń sznureczki i przystąp do działania. Użyj w tym celu dwóch rąk: jedną rozchyl wargi u wejścia do pochwy, drugą aplikuj tampon. Palcem wskazującym kieruj tampon w stronę pochwy jego zaokrągloną końcówką. Wsuń tampon pod kątem, zachowaj lekkie odchylenie w tył. O prawidłowym założeniu tamponu świadczy jego niewyczuwalność bądź minimalna wyczuwalność podczas poruszania się.
Jeżeli w dalszym ciągu wydaje Ci się to kłopotliwe, skorzystaj z rozwiązania, jakim jest aplikator do tamponów. Tampon z aplikatorem dołączonym w zestawie zostanie umieszczony dokładnie w tym miejscu, w którym powinien się znaleźć. Popularnym produktem z tej kategorii są tampony o.b. z aplikatorem.