Buventol Easyhaler, 100mcg/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji, 200 dawek + pojemnik

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Dostępny
26,48

O produkcie: Buventol Easyhaler, 100mcg/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji, 200 dawek + pojemnik

100040875

Opis

Buventol Easyhaler, 100mcg/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji, 200 dawek + pojemnik należy do grupy leków nazywanych krótko działającymi agonistami receptorów beta-2, które powodują rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli.

Działanie

Buventol Easyhaler powoduje otwieranie dróg oddechowych i w ten sposób pomaga utrzymać drożność dróg oddechowych. Łagodzi objawy zaburzeń oddechowych takich jak uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech i kaszel. Działanie salbutamolu występuje po kilku minutach i utrzymuje się przez krótki okres (4 do 6 godzin).

Wskazania

Buventol Easyhaler jest wskazany u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat w objawowym leczeniu napadów astmy i zaostrzeń astmy, a także w zapobieganiu napadom astmy wywołanym przez wysiłek lub przed przewidywanym kontaktem z alergenami powodującymi zwykle napad duszności.

U dorosłych lek jest także wskazany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc z odwracalną obturacją dróg oddechowych.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek nie może być stosowany u kobiet w ciąży, planujących ciążę lub karmiących piersią, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Substancja czynna leku – salbutamol – znajduje się w inhalatorze Easyhaler. Lek ma postać suchego proszku przeznaczonego do podawania wziewnego przez ustnik inhalatora.

Zalecana dawka:

Dorośli:
• W leczeniu nagłego skurczu oskrzeli stosuje się 100 μg do 200 μg salbutamolu.
• W zapobieganiu napadom astmy wywołanym przez wysiłek fizyczny lub przed przewidywanym kontaktem z alergenami należy podać 100 μg lub 200 μg salbutamolu 15-30 minut przed wysiłkiem fizycznym lub przewidywanym kontaktem z alergenem.

Dzieci w wieku powyżej 6 lat:
• W leczeniu nagłego skurczu oskrzeli zalecaną dawką początkową jest 100 μg salbutamolu. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 200 μg salbutamolu.
• W zapobieganiu napadom astmy wywołanym przez wysiłek fizyczny lub alergeny 100 μg lub 200 μg salbutamolu 15 – 30 minut przed wysiłkiem fizycznym lub przewidywanym kontaktem z alergenem.

U osób dorosłych oraz u dzieci maksymalna dawka dobowa (w ciągu 24 godzin) wynosi 800 μg (8 inhalacji leku Buventol Easyhaler, 100 mikrogramów/dawkę inhalacyjną lub 4 inhalacje leku Buventol Easyhaler, 200 mikrogramów/dawkę inhalacyjną).
W przypadku pogorszenia objawów, takich, jak świszczący oddech i utrudnionego oddychania, tylko w sytuacjach wyjątkowych lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu tej dawki.

BARDZO WAŻNE JEST, aby nie przyjmować leku Buventol Easyhaler w większych dawkach lub częściej niż zalecił lekarz.

Ważne

Jeżeli poprawa stanu pacjenta (świszczący oddech lub uczucie ucisku w klatce piersiowej) nie jest taka, jak spodziewana lub nie trwa tak długo, jak powinna lub jeśli pacjent przyjmuje lek częściej, niż zwykle, należy poinformować o tym lekarza tak szybko, jak to możliwe. Może to oznaczać, że stan pacjenta uległ pogorszeniu i pacjent wymaga zastosowania dodatkowego leczenia.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Buventol Easyhaler jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią.

Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z poniższych objawów należy przerwać stosowanie leku Buventol Easyhaler i natychmiast skontaktować się z lekarzem:
• Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób): świąd, wysypka, zaczerwienienie skóry, obrzęk powiek oczu, warg, twarzy lub krtani, świszczący oddech, niskie ciśnienie krwi lub zapaść. Mogą to być objawy ciężkiej reakcje nadwrażliwości (reakcja anafilaktyczna lub obrzęk naczynioruchowy).
• Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż u 1 na 1000 osób): nasilenie świszczącego oddechu i nasilenie płytkości oddechu (paradoksalny skurcz oskrzeli) bezpośrednio po zastosowaniu inhalatora.
Inne możliwe działania niepożądane:

Często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób)
• ból głowy
• przyspieszenie tętna, kołatanie serca (uczucie szybszego lub mocniejszego niż zwykle bicia serca)
• rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych
• drżenia

Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób)
• suchość błony śluzowej jamy ustnej, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła - płukanie jamy ustnej i gardła po inhalacji zapobiega podrażnieniom

Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż u 1 na 1 000 osób)
• zmniejszenie stężenia potasu we krwi
• niepokój
• zawroty głowy
• bezsenność
• nadpobudliwość u dzieci
• kaszel
• kurcze mięśni
• bóle mięśni

Bardzo rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż u 1 na 10 000 osób)
• uczucie nierównego bicia serca

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
• niedokrwienie mięśnia sercowego (objawem może być np. ból w klatce piersiowej)

Skład

Jedna dawka odmierzona zawiera 100 mikrogramów (μg) salbutamolu w postaci salbutamolu siarczanu 120,5 μg.
- Pozostały składnik leku to laktoza jednowodna (zawiera białka mleka).

Producent

Orion Corporation
Orionintie 1
FI-02200 Espoo
Finlandia

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.