Opalanie

  (437)

Sortuj:

Pokaż 21 z 437 wyników

Opalanie

Opalanie

Jak słońce działa na Twoją skórę?


Opalanie bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry przed negatywnym wpływem promieniowania UVA i UVB nie jest najzdrowsze dla naszej skóry. Długotrwałe przebywanie na słońcu, bez odpowiedniej ochrony, może skutkować przebarwieniami, poparzeniami, a nawet nowotworem. Dlatego tak istotne jest, by stosować kosmetyki do opalania, które stanowić będą barierę między naszym ciałem, a szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Wraz z promieniami słonecznymi do ziemi docierają przynajmniej dwa rodzaje promieniowania. Promieniowanie UVA dociera do ziemi nawet w pochmurne dni. Jest odpowiedzialne za to, że melanina zawarta w Twojej skórze utlenia się, a Twoja skóra przybiera kolor szaro-brązowy. To właśnie to promieniowanie odpowiedzialne jest m.in. za fotostarzenie się skóry. Drugim rodzajem promieniowania jest promieniowanie UVB, które w znacznej mierze blokowane jest przez warstwę ozonową skóry. Promienie UVB wpływają m.in. na syntezę witaminy D w skórze człowieka, a także odpowiedzialne jest za złotawą opaleniznę. Niestety, oprócz tego to właśnie to promieniowanie przyczynia się do bolesnych poparzeń skóry, dlatego także przed nim warto się chronić.


Jaki krem do opalania wybrać?


Kosmetyki apteczne do opalania podzielone są na kilka rodzajów. Przede wszystkim ważna jest wysokość filtra, jaki ma krem do opalania. Jaki wybrać filtr? Podczas pierwszego w roku kontaktu z silnym słońcem lub wtedy gdy jego promieniowanie jest najmocniejsze, najczęściej zaleca się kosmetyki z wysokim filtrem – np. SPF 50. Jednak warto tę kwestię przedyskutować z dermatologiem, który dokładnie obejrzy skórę i oceni jak duży faktor jest konieczny. Dostać można dostać także kosmetyki do opalania z SPF 30, 20, a nawet 10. To, jaki wybierzemy zależy od kondycji skóry, jej wrażliwości na promienie słoneczne oraz długości ekspozycji.

Kiedy wybierasz preparaty do opalania, zwróć także uwagę na to, że występują one w różnej konsystencji. Masz do wyboru kosmetyki do opalania takie jak: krem do opalania, emulsja do opalania, mleczko do opalania czy olejek do opalania. Emulsja będzie miała rzadką, ale kremową konsystencję, z kolei krem będzie wsmarowywał się w skórę znacznie trudniej i może pozostawiać na skórze biały film. Z kolei olejki do opalania to zwykle kosmetyki, które mają niski filtr i przyspieszają opalanie. Mają bardzo płynną konsystencję.

Kremy, emulsje, mleczka czy olejki mogą występować też w różnej formie, np. tradycyjnego, wyciskanego kosmetyku w tubce lub w spray’u.

Możesz także znaleźć dermokosmetyki do opalania, które przygotowane są głównie z myślą o alergikach, często cierpiących nie tylko na podrażnienia słoneczne, ale też na reakcje uczuleniowe po użyciu produktów dostępnych w drogeriach. Nierzadko w tej grupie znajdują się też kosmetyki do opalania dla dzieci, których ciało jest dużo bardziej podatne na uszkodzenia i podrażnienia.


Jak działają produkty do opalania?


Jak działają filtry UV? Przede wszystkim wyróżniamy 2 rodzaje filtrów: fizyczne i chemiczne. Działanie tych pierwszych polega na tym, że związki organiczne, które odbijają i rozpraszają promieniowanie, mają tak duże cząstki, że nie są one wstanie wniknąć w Twoją skórę. W związku z tym tworzą one swojego rodzaju pancerz ochronny, który nie pozwala dotrzeć promieniowaniu UVA i UVB w do Twojej skóry. Często składnikami aktywnymi przy filtrach fizycznych są np. tlenek cynku czy dwutlenek tytanu. Filtry chemiczne wynikają w Twoją skórę i działają podobnie do Twojej naturalnej ochrony skóry, czyli melaniny. Ich cząsteczki są więc na tyle małe, że mogą przeniknąć przez naskórek.

W wielu produktach do opalania stosuje się zarówno filtry fizyczne, jak i chemiczne, żeby zapewnić Ci najlepszą ochronę. A to dlatego, że filtry fizyczne, choć są trwałymi związkami, mogą szybko zniknąć z Twojej skóry np. po kąpieli w morzu lub na basenie. Z kolei filtry chemiczne, są odporne na fizyczne ścieranie, za to związki te szybciej ulegają rozpadowi pod wpływem promieniowania słonecznego.


Marki powiązane z kategorią: Opalanie

checkout.warnings.Notice