Płyny i żele do higieny intymnej
Płyn do higieny intymnej powinien zajmować miejsce w naszej łazience tuż obok szamponu czy żelu do ciała. Nie warto o nim zapominać podczas zakupów drogeryjnych. Prawidłowa higiena intymna z zastosowaniem odpowiednich preparatów zapewni nam zdrowie i dobre samopoczucie każdego dnia.
Kiedy używać płynu do higieny intymnej?
Zawsze! Optymalnie 1-2 razy dziennie. Płyn do higieny intymnej to preparat stworzony specjalnie, aby prawidłowo zadbać o sferę, która łatwo ulega podrażnieniom czy infekcjom, szczególnie jeżeli stosujemy do tego nieodpowiednie kosmetyki. PH pochwy waha się w granicach 3,4 - 4,5. To środowisko kwaśne, więc stosując mydła (lub żele do ciała z jego zawartością) o odczynie zasadowym znacznie zaburzamy naturalne środowisko naszej strefy intymnej.
Odpowiedni płyn do higieny intymnej bez SLS poleca się podczas menstruacji, ciąży, po porodzie czy antybiotykoterapii. To momenty w życiu kobiety, kiedy strefa intymna jest szczególnie narażona na podrażnienia czy infekcje, szczególnie grzybicze. Z tego względu tym bardziej powinniśmy pomyśleć, by zaopatrzyć się w żel do higieny intymnej.
O dobór odpowiedniego preparatu nie powinny zadbać tylko kobiety. Również mężczyźni są narażeni na podrażnienia czy przesuszenie, które mogą wyniknąć podczas stosowania nieodpowiednich preparatów. W żelach dla panów znajdziemy podobną gamę substancji aktywnych jak w odpowiednikach damskich. Główną różnicą jest bardziej męski zapach produktu.
Jak używać płynu do higieny intymnej?
Płyn stosujemy do codziennej higieny intymnej, podczas kąpieli. Niewielką ilość preparatu należy nanieść na dłonie i rozprowadzić po narządach płciowych. Ważne jest, szczególnie u kobiet, stosowanie odpowiedniego kierunku podmywania się. Zawsze ruchy wykonujemy od pochwy do odbytu. Nigdy w przeciwnym kierunku, by uniknąć przeniesienia bakterii.
Płynu do higieny intymnej nie warto nakładać na gąbki czy myjki, których zastosowanie wiąże się z ryzykiem rozwinięcia infekcji, wynikającej z trudności w dokładnym wymyciu bakterii i zachowaniu odpowiedniej higieny tych przyrządów. Dlatego więc narządy płciowe powinny być myte oczyszczonymi wcześniej dłońmi. Pamiętajmy również, że płyn do higieny intymnej nie powinien być wprowadzany do pochwy. Irygacje również nie są wskazane, do tego celu służą specjalne leki dostępne w aptece.
Płyn do higieny intymnej - jaki wybrać?
Najlepszym wyborem zawsze jest płyn do higieny intymnej bez SLS, ponieważ związki te mogą podrażniać już i tak delikatną skórę. Warto zwrócić uwagę, czy płyn zawiera pałeczki kwasu mlekowego, które chronią naturalną mikroflorę bakteryjną okolic intymnych.
Na rynku dostępne są też preparaty specjalistyczne, które mają za zadanie złagodzić istniejące infekcje, podrażnienia, czy ograniczyć skłonność do pewnych dolegliwości. Warto po nie sięgać jako wsparcie leczenia przepisanego przez lekarza. W takich preparatach znajdziemy całą gamę substancji mających pozytywny wpływ na strefy intymne.
Żel do higieny intymnej z zawartością alantoiny, pantenolu czy rumianku będzie łagodzić podrażnienia. Zawartość bisabobolu działa przeciwświądowo, przeciwinfekcyjnie i kojąco w przebiegu chorób wywołanych infekcjami grzybiczymi. Jeżeli zmagamy się z zakażeniem bakteryjnym, warto zwrócić uwagę, by nasz płyn do higieny intymnej zawierał np. chlorheksydynę, która działa przeciwbakteryjnie. Warto zaznaczyć, że stosowanie wysoce specjalistycznych żeli powinno mieć miejsce tylko w czasie występowania dolegliwości lub przez dłuższy okres za zgodą lekarza.
Na szczególną uwagę zasługują również kobiety w ciąży i po porodzie. W ich przypadku najlepiej poradzić się lekarza prowadzącego i wybrać opcję odpowiednią dla indywidualnych potrzeb pacjentki. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dedykowanych dla przyszłych i świeżo upieczonych mam.
W przypadku dziewczynek przed pokwitaniem stosowanie płynu do higieny intymnej powinno być konsultowane z lekarzem pediatrą, a najlepiej ginekologiem dziecięcym.
Dodatkowym plusem każdego płynu do higieny intymnej jest aprobata Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.