Atopowe zapalenie skóry
Co powinien zawierać krem na atopowe zapalenie skóry?
Jednym ze skuteczniejszych sposobów leczenia i zmniejszania zmian skórnych przy AZS jest stosowanie kremów do skóry atopowej o właściwościach silnie nawilżających i regenerujących barierę hydrolipidową.
Najważniejsze składniki kremów na AZS to:
- Humektanty – są to związki o działaniu nawilżającym, takie jak np. alantoina, gliceryna, mocznik, pantenol, skwalan.
- Emolienty – składniki zapobiegające utracie wody ze skóry, takie jak np. oleje roślinne, woski, kwasy tłuszczowe, cholesterol, lanolina.
- Substancje okluzyjne – tworzą na skórze ochronną warstwę. Są to np. wazelina i parafina.
- Substancje wspomagające – witamina A i E, niacynamid, ceramidy.
- Składniki przeciwzapalne – ektoina, jony srebra, kwas glicyretynowy, tlenek cynku, hydrokortyzon.
Kremy na atopowe zapalenie skóry powinny być stosowane w trakcie leczenia i w okresie remisji, aby wspierać regenerację skóry.
Kiedy stosować maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty?
Niektóre leki i maści dermatologiczne polecane w leczeniu AZS można kupić bez recepty. Warto po nie sięgać doraźnie, jeśli objawy, takie jak zaczerwienienie i suchość skóry, są umiarkowane, a po ich zastosowaniu nie przybierają na sile.
Co ważne, długotrwałe stosowanie maści na egzemę bez nadzoru specjalisty może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, dlatego warto śledzić reakcję skóry, a w razie potrzeby skonsultować się z dermatologiem.
Balsam na atopowe zapalenie skóry jako wsparcie leczenia
Podczas leczenia atopowego zapalenia skóry warto zadbać o pielęgnację skóry. W tym celu sprawdzą się nawilżające i regenerujące balsamy. W odróżnieniu od kremów mają one lżejszą konsystencję i często są sprzedawane w większych pojemnikach. Można je stosować na całe ciało, najlepiej 1-2 razy dziennie, po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu skóry.
Jak przyjmować leki na atopowe zapalenie skóry?
Wszelkie leki na choroby skóry, takie jak np. maści na trądzik, maści na łuszczycę czy na atopowe zapalenie skóry, należy stosować pod kontrolą lekarza. To specjalista dostosowuje dawkę i częstotliwość stosowania leków, w oparciu o stan kliniczny pacjenta.
Preparaty sterydowe powinno się nakładać bezpośrednio na zmiany zapalne i stosować maksymalnie 14 dni. Inną grupą leków są inhibitory kalcyneuryny. Można ich używać nawet przez kilka miesięcy, początkowo 2 razy dziennie, a po ustąpieniu objawów 2 razy w tygodniu.