Dropzol TIM, 20 mg/ml +5 mg/ml, krople do oczu, 5 ml

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Produkt nie jest jeszcze dostępny Ten produkt jest wyprzedany i nie znamy dokładnej daty jego dostarczenia do magazynu

16,11

O produkcie: Dropzol TIM, 20 mg/ml +5 mg/ml, krople do oczu, 5 ml

100041348

Opis

Dropzol TIM, 20 mg/ml +5 mg/ml, krople do oczu, 5 ml zawiera dwie substancje czynne: dorzolamid i tymolol. Dorzolamid należy do grupy leków zwanych inhibitorami anhydrazy węglanowej. Tymolol należy do grupy leków zwanych „inhibitorami receptorów beta-adrenergicznych” (beta- adrenolitykami).

Działanie

Dropzol TIM, 20 mg/ml +5 mg/ml, krople do oczu, 5 ml obniża ciśnienie w oku na drodze dwóch różnych mechanizmów.

Wskazania

Dropzol TIM, 20 mg/ml +5 mg/ml, krople do oczu, 5 ml wskazany jest w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia w oku w leczeniu jaskry, gdy krople do oczu zawierające sam beta-adrenolityk nie są wystarczające.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Leku Dropzol Tim nie należy stosować jeśli pacjentka jest w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Karmienie piersią
Leku Dropzol Tim nie należy stosować w czasie karmienia piersią. Tymolol może przenikać do mleka.

Dawkowanie

Zawsze należy stosować ten lek zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Właściwą dawkę i czas trwania leczenia ustala lekarz.

Zalecana dawka to jedna kropla do chorego oka/oczu rano i wieczorem.

W przypadku stosowania tego leku z innymi miejscowymi lekami do oczu, należy zachować odstęp co najmniej 10 minut pomiędzy podaniem kolejnego leku.

Nie należy zmieniać dawki leku bez konsultacji z lekarzem.

Nie należy dotykać oka lub powierzchni wokół oka końcówką pojemnika. Może ona być zanieczyszczona bakteriami, co może spowodować zakażenie gałki ocznej prowadzące do poważnego uszkodzenia oka, nawet utraty wzroku. Aby uniknąć zanieczyszczenia pojemnika, końcówka pojemnika nie może mieć kontaktu z żadną powierzchnią. Jeśli pacjent uważa, że lek mógł zostać zanieczyszczony lub wystąpiło zakażenie oczu, niezwłocznie powinien skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia czy dalsze korzystanie z tej butelki jest możliwe.

W celu zapewnienia prawidłowej dawki końcówka kroplomierza nie powinna być powiększana.

Sposób użycia:

Zaleca się umycie rąk przed podaniem kropli do oczu.

Podanie kropli do oka może być łatwiejsze, jeśli czynność tę wykona się przed lustrem.

1. Przed pierwszym użyciem leku należy upewnić się, że pierścień gwarancyjny znajdujący się na szyjce butelki jest nieuszkodzony. W nieotwieranej butelce szczelina występująca pomiędzy butelką a zakrętką jest prawidłowa.

2. Zdjąć zakrętkę butelki.

3. Odchylić głowę do tyłu i delikatnie odciągnąć dolną powiekę w dół, aby utworzyć kieszonkę pomiędzy powieką a gałką oczną.

4. Należy odwrócić butelkę i nacisnąć, tak aby do oka dostała się jedna kropla, zgodnie z zaleceniem lekarza. NIE NALEŻY DOTYKAĆ OKA LUB POWIEKI KOŃCÓWKĄ ZAKRAPLACZA.

5. Po zastosowaniu leku Dropzol Tim należy nacisnąć palcem kącik oka, tuż za nosem lub zamknąć powieki na 2 minuty. Pomaga to zapobiec przedostaniu się leku do całego organizmu

6. Należy powtórzyć czynności opisane w punktach 3-5 w celu zakroplenia do drugiego oka, jeśli tak zalecił lekarz.

7. Nałożyć zakrętkę i zamknąć butelkę natychmiast po użyciu.

Zastosowanie większej niż zalecana dawka leku Dropzol Tim
W przypadku podania zbyt wielu kropli do oka lub połknięcia zawartości pojemnika, u pacjenta mogą wystąpić m.in. zawroty głowy, trudności z oddychaniem lub spowolnienie tętna. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Pominięcie zastosowania leku Dropzol Tim
Ten lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć ją tak szybko, jak to możliwe. Jeżeli zbliża się czas podania następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i powrócić do zwykłego schematu stosowania leku.

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania leku Dropzol Tim
W przypadku konieczności przerwania stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, związanych ze stosowaniem należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Zazwyczaj można kontynuować stosowanie kropli, chyba, że działania niepożądane są ciężkie. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy przerywać stosowania leku Dropzol Tim bez porozumienia z lekarzem.

Podobnie jak inne leki stosowane do oczu, Dropzol Tim jest wchłaniany do krwi. Może on powodować podobne działania niepożądane jak w przypadku podania innych beta-adrenolityków poprzez wstrzyknięcia lub po podaniu doustnym. Częstość występowania działań niepożądanych po podaniu miejscowym do oczu jest mniejsza niż w przypadku leków podawanych na przykład, doustnie lub we wstrzyknięciach. Wymienione działania niepożądane to reakcje widoczne w klasie beta-adrenolityków stosowanych w leczeniu chorób oczu.

W przypadku wystąpienia uogólnionych reakcji alergicznych, w tym obrzęku podskórnego, który może wystąpić w miejscach takich jak twarz i kończyny, co może powodować niedrożność dróg oddechowych, i może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu, pokrzywka lub swędzenie, miejscowa i uogólniona wysypka, silna, zagrażająca życiu reakcja alergiczna, należy zaprzestać stosowania tego leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Następujące działania niepożądane po zastosowaniu kropli do oczu lub ich składników były zgłaszane podczas badań klinicznych lub podczas stosowania leku po wprowadzeniu do obrotu:

Bardzo często (może wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób): Pieczenie i kłucie oczu, zmiana odczuwania smaku.

Często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):
Zaczerwienienie gałek ocznych i skóry wokół oka (oczu), łzawienie lub swędzenie oka (oczu) i erozja rogówki (uszkodzenie powierzchni gałek ocznych), obrzęk i/lub podrażnienie w okolicach oka (oczu), uczucie obecności ciała obcego w gałce ocznej, zmniejszenie wrażliwości rogówki (nieodczuwanie ciała obcego w oku i nieodczuwanie bólu), ból oczu, suchość oczu, niewyraźne widzenie, bóle głowy, zapalenie zatok (uczucie napięcia i pełności w nosie), nudności, osłabienie i zmęczenie.

Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
Zawroty głowy, depresja, zapalenie tęczówki, zaburzenia widzenia, w tym zmiany refrakcyjne (w niektórych przypadkach z powodu przerwania stosowania leku podawanego w celu rozszerzenia źrenic), zwolnienie akcji serca, omdlenia, trudności w oddychaniu (duszność), niestrawność, kamica nerkowa (często charakteryzuje się nagłym początkiem w postaci rozdzierającego, kurczowego bólu w dolnej części pleców i/lub z boku, pachwinie lub brzuchu).

Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób):
Toczeń rumieniowaty układowy (choroba układu odpornościowego, która może spowodować zapalenie narządów wewnętrznych), mrowienie i drętwienie rąk lub nóg, problemy ze snem, koszmary senne, utrata pamięci, nasilenie się objawów przedmiotowych i przedmiotowych myasthenia gravis (zaburzenia mięśniowe), obniżony popęd seksualny, udar mózgu, przejściowa krótkowzroczność, która może ustąpić po odstawieniu leku, odwarstwienie po zabiegach filtracyjnych leżącej pod siatkówką warstwy, w której znajdują się naczynia krwionośne, mogące powodować zaburzenia widzenia, opadanie powiek (na skutek czego oczy pozostają w połowie zamknięte), podwójne widzenie, sklejanie powiek, obrzęk rogówki (z objawami zaburzenia widzenia), niskie ciśnienie w oku, dzwonienie w uszach, niskie ciśnienie krwi, zmiany rytmu lub szybkości tętna, zastoinowa niewydolność serca (choroba serca wywołująca duszność oraz obrzęk stóp i nóg spowodowane nagromadzeniem płynu), obrzęk (gromadzenie się płynów), niedokrwienie mózgu (zmniejszenie dopływu krwi do mózgu), ból w klatce piersiowej, kołatanie serca (szybsze i/lub nieregularne tętno), zawał serca, zjawisko Raynauda, uczucie zimnych dłoni i stóp oraz zmniejszenie krążenia w obrębie rąk i nóg, skurcze mięśni nóg i/lub ból nóg podczas chodzenia (chromanie), duszność, uczucie utraty tchu, katar lub uczucie zatkania nosa, krwawienie z nosa, zawężenie dróg oddechowych w płucach powodujące trudności w oddychaniu, kaszel, podrażnienie gardła, suchość w ustach, biegunka, kontaktowe zapalenie skóry, wypadanie włosów, wysypka skórna o biało- srebrzystym wyglądzie (wysypka łuszczycowa), choroba Peyroniego (co może powodować skrzywienie penisa), , świszczący oddech lub ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa Johnsona, toksyczna martwica naskórka).

Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Niski poziom glukozy we krwi, świąd, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, bóle brzucha, wymioty, niezwiązane z wysiłkiem fizycznym, zaburzenia seksualne.

Skład

Substancje podstawowe: dorzolamid i tymolol

Substancje pomocnicze: mannitol (E 241), hydroksyetylocelulozę, benzalkoniowy chlorek, roztwór 50% (jako środek konserwujący), sodu cytrynian, sodu wodorotlenek (w celu dostosowania pH) oraz wodę do wstrzykiwań.

Producent

Pharmathen S.A.
6 Dervenakion str.
153 51 Pallini Attiki
Grecja

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

checkout.warnings.Notice