Gardimax Medica Lemon, 5 mg + 1 mg, 24 tabletki do ssania

Dostępny
26,49

Cena za 1 szt.: 1,10 zł

Klienci kupili również

O produkcie: Gardimax Medica Lemon, 5 mg + 1 mg, 24 tabletki do ssania

100010567

Opis

Nazwa Gardimax Medica Lemon
Nazwa międzynarodowa Chlorhexidini dihydrochloridum + Lidocaini hydrochloridum
Dawka 5 mg + 1 mg
Postać tabletki do ssania
Wielkość opakowania 24 sztuki
Działanie/właściwości
  • miejscowo znieczulające
  • przeciwbakteryjne

Gardimax Medica Lemon, 5 mg + 1 mg, 24 tabletki do ssania to lek zawierający zawiera dwie substancje czynne: lidokainy chlorowodorek i chloroheksydyny dichlorowodorek.

Działanie

Jak działa Gardimax Medica Lemon?

Lek Gardimax medica lemon zawiera substancje czynne: lidokainy chlorowodorek o działaniu miejscowo znieczulającym oraz chloroheksydyny dichlorowodorek o działaniu przeciwbakteryjnym.

Wskazania

Kiedy stosować Gardimax Medica Lemon?

Lek Gardimax medica lemon jest wskazany do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.

Jeśli po upływie 3 do 4 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Gardimax Medica Lemon?

Nie należy przyjmować leku Gardimax Medica Lemon:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne (chloroheksydyny dichlorowodorek lub lidokainy chlorowodorek) lub inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
  • u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli którekolwiek z powyższych przeciwwskazań dotyczy pacjenta, lub dotyczyło w przeszłości.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Gardimax medica lemon należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
  • Leku Gardimax medica lemon nie należy stosować długotrwale. Nie należy ssać jednej tabletki bezpośrednio po drugiej.
  • Należy unikać stosowania leku u osób szczególnie skłonnych do alergii.
  • W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki (powyżej 20 tabletek na dobę) istnieje ryzyko wystąpienia zbyt dużej utraty wrażliwości w obszarze głośni, powodującej zmniejszenie kontroli odruchu połykania i zwiększenie ryzyka zachłyśnięcia.
  • Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli którekolwiek z powyższych ostrzeżeń dotyczy pacjenta, lub dotyczyło w przeszłości
  • Ze względu na to, że pasty do zębów mogą zawierać anionowe środki powierzchniowo czynne, takie jak laurylosiarczan sodu, które mogą reagować z substancją czynną leku chloroheksydyną, zaleca się, aby zapewnić co najmniej 30-minutową przerwę pomiędzy stosowaniem pasty do zębów i zastosowaniem leku.

Lek Gardimax medica lemon zawiera sorbitol i aspartam
Lek Gardimax Medica lemon zawiera 1208,95 mg sorbitolu (E 420) w każdej tabletce. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta (lub jego dziecka)
nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku lub podaniem go dziecku. Sorbitol może powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające.

Lek Gardimax medica lemon zawiera 5,5 mg aspartamu (E 951) w każdej tabletce.
Aspartam jest źródłem fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Jest to rzadka choroba genetyczna, w której fenyloalanina gromadzi się w organizmie, z powodu jej nieprawidłowego wydalania.

Stosowanie leku u dzieci

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Przyjmowanie innych leków

Lek Gardimax Medica Lemon a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Leku nie stosować jednocześnie z innymi lekami odkażającymi.
Leku nie stosować jednocześnie z lekami na łagodne postaci choroby Alzheimera (inhibitory cholinoesterazy).
Chlorowodorek lidokainy może zwiększyć stężenie methemoglobiny we krwi u pacjentów otrzymujących jednocześnie inne leki wpływające na jej powstawanie, np. sulfonamidy. Cymetydyna, leki beta-adrenolityczne, norepinefryna, anestetyki wziewne hamują metabolizm lidokainy, prowadząc do zwiększenia stężenia leku w surowicy.
Barbiturany, ryfampicyna, fenytoina przyspieszają metabolizm lidokainy.
Lidokaina nasila działanie leków zwiotczających mięśnie poprzecznie prążkowane.

Ciąża

Czy Gardimax Medica Lemon jest bezpieczny w ciąży?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. W okresie ciąży i karmienia piersią stosować w przypadku zdecydowanej konieczności wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Dawkowanie

Jak stosować lek Gardimax Medica Lemon?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek do krótkotrwałego stosowania objawowego: 3 do 4 dni. Jeśli po tym okresie nie nastąpi poprawa lub już w trakcie stosowania pojawią się nowe dolegliwości i (lub) objawy ogólne, np. gorączka, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
Zalecana dawka

Dorośli: 6 do 10 tabletek do ssania na dobę, tabletkę ssać powoli.
Dzieci w wieku od 6 lat: połowa dawki dla dorosłych (3 do 5 tabletek do ssania na dobę).

Sposób podawania
Na śluzówkę jamy ustnej.

Tabletkę ssać powoli. Nie należy ssać jednej tabletki bezpośrednio po drugiej.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Gardimax medica lemon
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Gardimax medica lemon, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawy przedawkowania to: niepokój, ziewanie, nerwowość, szumy uszne, oczopląs, drżenie mięśni, drgawki, depresja, niewydolność oddechowa, spadek napięcia mięśnia sercowego, rozszerzenie naczyń obwodowych, niedociśnienie, bradykardia (zbyt wolne bicie serca), zaburzenie rytmu serca, zatrzymanie akcji serca.

Pominięcie przyjęcia leku Gardimax medica lemon
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie przyjmowania leku Gardimax medica lemon
Brak specjalnych zaleceń.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Skutki uboczne

Czy Gardimax Medica Lemon ma skutki uboczne?

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy zaprzestać przyjmowania leku i natychmiast zwrócić się do lekarza lub skontaktować się z oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala, jeśli wystąpi ciężka reakcja uczuleniowa.
Objawami ciężkiej reakcji uczuleniowej mogą być omdlenia, osłabienie, trudności w połykaniu lub oddychaniu, obrzęk warg, twarzy, gardła lub języka czy innej części ciała, świąd, wysypka.

Mogą wystąpić:
Rzadko (u 1 do 10 pacjentów na 10 000)
reakcje alergiczne dotyczące skóry i błony śluzowej (wysypki, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, złuszczanie się błony śluzowej jamy ustnej i obrzęk ślinianek), ciężkie reakcje uczuleniowe.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
zaburzenia smaku, uczucia pieczenia na języku, po długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się brązowe przebarwienia na języku, zębach (przebarwienia te można usunąć).

Skład

Co zawiera lek Gardimax Medica Lemon?

Substancjami czynnymi leku są: chloroheksydyny dichlorowodorek 5 mg i lidokainy chlorowodorek 1 mg.
Pozostałe składniki to: sorbitol (E 420), magnezu stearynian, aspartam (E 951), aromat cytrynowy 501050 AP0551, acesulfam potasowy (E 950).

Producent

TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o. ul. Królowej Jadwigi 148A/1A, 30-212 Kraków

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

checkout.warnings.Notice