Glikuron, 60 mg, 60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Produkt nie jest jeszcze dostępny Ten produkt jest wyprzedany i nie znamy dokładnej daty jego dostarczenia do magazynu

24,24

Klienci kupili również

O produkcie: Glikuron, 60 mg, 60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu

100041771

Opis

Glikuron, 60 mg, 60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu jest lekiem zmniejszającym stężenie cukru we krwi. Należy do doustnych leków przeciwcukrzycowych, pochodnych sulfonylomocznika. Jedna tabletka zawiera 60 mg substancji aktywnej o nazwie gliklazyd.

Wskazania

Glikuron jest stosowany w leczeniu cukrzycy u dorosłych (cukrzyca typu II), jeśli przestrzeganie diety, ćwiczenia fizyczne i zmniejszenie masy ciała nie wystarczają do utrzymania prawidłowego stężenia cukru we krwi.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się stosowania leku Glikuron w ciąży.

Nie zaleca się stosowania leku Glikuron podczas karmienia piersią.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz ustali dawkę leku w zależności od stężenia cukru we krwi i ewentualnie również w moczu. Jeśli zmienią się okoliczności zażywania leku (na przykład zmniejszy się masa ciała, nastąpi zmiana stylu życia lub poziomu stresu), albo poprawi się kontrola stężenia cukru we krwi, lekarz może zmienić dawkę gliklazydu.

Osoby dorosłe:

Zalecana dawka dobowa wynosi od pół tabletki do dwóch tabletek (od 30 do 120 mg), przyjmowanych jednorazowo w czasie śniadania. Dawka zależy od odpowiedzi pacjenta na leczenie.

Lek Glikuron jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy połykać w całości i popić szklanką wody. Zażywać podczas śniadania, najlepiej o tej samej porze każdego dnia. Należy połknąć połowę tabletki lub całą tabletkę(i) jednorazowo. Nie żuć ani nie rozgniatać tabletek. Po przyjęciu tabletki (tabletek) należy zawsze zjeść posiłek.

Tabletkę można podzielić na równe dawki.

W leczeniu skojarzonym lekiem Glikuron z metforminą, inhibitorem alfa-glukozydazy, tiazolidynedionem, inhibitorem peptydazy dipeptydylowej IV, agonistą receptora GLP-1 lub insuliną właściwa dawka każdego leku zostanie indywidualnie dobrana przez lekarza.

Jeśli pacjent zauważy, że stężenia cukru we krwi są duże, chociaż pacjent przyjmuje lek jak przepisano, powinien zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Hipoglikemia jest poważnym i częstym działaniem niepożądanym. Jeśli wystąpi, należy natychmiast wypić słodki napój lub zjeść słodki posiłek. Objawy i dolegliwości opisano w punkcie ulotki „Ostrzeżenia i środki ostrożności”.

Jeśli objawy hipoglikemii są poważne lub utrzymują się po przyjęciu słodkiego napoju lub posiłku, należy przerwać stosowanie leku Glikuron i natychmiast wezwać pomoc medyczną. Bez leczenia objawy mogą się pogarszać. Może wystąpić senność, utrata przytomności lub nawet śpiączka.

Zgłaszano również inne działania niepożądane. Poniżej uszeregowano działania niepożądane według częstości występowania:

Często (u 1 na 10 osób lub rzadziej)
• Hipoglikemia (patrz wyżej).

Niezbyt często (u 1 na 100 osób lub rzadziej)
• Ból brzucha, nudności, wymioty, niestrawność, biegunka i zaparcia. Objawy te można zmniejszyć stosując lek Glikuron razem z posiłkiem, jak zalecano.

Rzadko (u 1 na 1 000 osób lub rzadziej)
• Wysypka, swędzenie skóry, pokrzywka, pęcherze na skórze, obrzęk naczynioruchowy (szybkie opuchnięcie tkanek, takich jak powieki, twarz, wargi, jama ustna, język lub gardło, co może powodować trudności w oddychaniu). Wysypka może rozwijać się do rozległych zmian w postaci pęcherzy lub prowadzić do łuszczenia skóry. Wyjątkowo zgłaszano objawy ciężkich reakcji nadwrażliwości (DRESS, ang. Drug Rush with Eosinophilia and Systemic Symptoms): początkowo w postaci objawów grypopodobnych oraz wysypki na twarzy, która następnie rozprzestrzeniała się, oraz wystąpienie wysokiej temperatury.
• Zmiany we krwi, na przykład zmniejszenie liczby niektórych komórek krwi, np. płytek krwi, czerwonych i białych krwinek, które może powodować bladość skóry, wydłużenie czasu krwawienia, siniaki, ból gardła i gorączkę. Objawy te zazwyczaj ustępują po przerwaniu leczenia.
• Zmiany w wątrobie, które mogą powodować zażółcenie skóry i oczu. W razie wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Te objawy zazwyczaj ustępują po przerwaniu leczenia. Lekarz zadecyduje, czy przerwać leczenie.
• Może wystąpić zaburzenie widzenia przez krótki czas (zwłaszcza na początku leczenia) z powodu zmian stężenia cukru we krwi.

W przypadku leków należących do tej samej grupy chemicznej (pochodne sulfonylomocznika) opisywano następujące działania niepożądane:
• Poważne zmiany liczby komórek krwi (zmniejszenie liczby krwinek czerwonych i białych).
• Zaburzenia krwinek czerwonych (niedokrwistość hemolityczna, zbyt niski poziom wszystkich komórek krwi).
• Reakcja alergiczna w ścianach naczyń krwionośnych (alergiczne zapalenie naczyń).
• Zbyt niskie stężenie sodu we krwi (hiponatremia).
• Opisywano nieprawidłowe zmiany aktywności enzymów wątrobowych, a nawet zagrażającą życiu niewydolność wątroby.

Skład

Substancją czynną leku jest gliklazyd. Każda tabletka zawiera 60 mg gliklazydu.
Pozostałe składniki to: wapnia wodorofosforan dwuwodny, powidon K30, hypromeloza K100, hypromeloza K4M i magnezu stearynian.

Producent

Orion Oyj / Orion Corporation / Orion Pharma
Orionintie 1
FI-02200 Espoo
Finlandia

Orion Corporation Orion Pharma
Joensuunkatu 7
FI-24100 Salo
Finlandia

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

checkout.warnings.Notice