Kleje
Klej do protez – rodzaje i zastosowanie
Klej do protez to specjalistyczny preparat stosowany w celu mocowania protez zębowych do dziąseł. Pod wpływem śliny lub wody nabiera właściwości klejących, co sprawia, że stabilnie przylega do tkanek od 12 do nawet 24 godzin.
Apteki i drogerie mają w swoim asortymencie kilka rodzajów klejów do protez:
- Krem lub żel do protez – najpowszechniejsza forma kleju. Można je kupić w różnych wersjach smakowych. Są łatwe w aplikacji i dobrze dopasowują się do protezy.
- Proszki mocujące do protez – mniej popularne od kremów. Niewielką ilość proszku należy wysypać wzdłuż oczyszczonej i wilgotnej protezy, a następnie przymocować do dziąsła.
- Podściółka mocująca do protez – polecana osobom z wąską żuchwą. Przed użyciem protezę należy dokładnie oczyścić, nakleić na nią pasek, a następnie przymocować do dziąsła. W razie konieczności można go przyciąć.
W składzie klejów do protez znajdują się takie składniki jak np.:
- Związki o działaniu mocującym, np. sole wapnia i sodu,
- Substancje pomocnicze, np. wazelina, guma celulozowa, parafina,
- Środki przeciwdrobnoustrojowe i odświeżające, np. ekstrakty roślinne, cynk, aromat miętowy.
Kleje do protez mogą być stosowane zarówno do protez częściowych, jak i pełnych. W trakcie ich użytkowania ważne jest, aby regularnie konsultować się ze stomatologiem lub protetykiem, którzy ocenią stan protezy i – jeśli zajdzie taka potrzeba – zaproponują wymianę kleju pod indywidualne potrzeby.
Jak nakładać klej do protez zębowych?
Stabilność protezy zależy od poprawnego nałożenia kleju. Oto instrukcja, jak to zrobić w kilku krokach:
- Przed nałożeniem kleju należy dokładnie oczyścić protezę szczoteczką do protez zębowych i wodą. Dla lepszego efektu warto również zastosować specjalistyczne preparaty do czyszczenia protez zębowych, takie jak np. tabletki czyszczące czy pasty.
- Jamę ustną należy oczyścić wodą lub innym produktem do higieny jamy ustnej, np. płynem do płukania.
- Niewielką ilość kremu lub żelu należy nałożyć wzdłuż protezy, szczególnie w miejscach, które mają kontakt z dziąsłami.
- Protezę z klejem umieścić na dziąsłach i delikatnie docisnąć.
- Nadmiar kleju usunąć wacikiem.
- Po założeniu protezy należy wstrzymać się ok. 15 minut od jedzenia i picia.
Klej do protezy zębowej powinien być nakładany raz dziennie, zazwyczaj rano. Jeśli jednak proteza zaczyna się przesuwać i konieczne jest ponowne nałożenie kleju w ciągu dnia, może to oznaczać, że proteza jest źle dopasowana lub użyto niewłaściwej ilości kleju.
Warto pamiętać, że protezę należy zdejmować na noc, aby zapobiec infekcjom dziąseł. Po odklejeniu należy ją dokładnie oczyścić i umieścić w suchym pojemniku przeznaczonym do przechowywania protez. Nie należy natomiast pozostawiać jej na całą noc w wodzie lub roztworze do mycia, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem.
O czym pamiętać kupując klej do protez dentystycznych?
Przy wyborze odpowiedniego kleju do protez dentystycznych warto zadbać o kilka kwestii:
- Klej powinien być bezpieczny w stosowaniu. Przed zakupem należy sprawdzić jego skład i unikać tych produktów, które u danej osoby mogą wywołać reakcje alergiczne.
- Kleje do protez są dostępne w różnych smakach, dlatego warto wybrać taki, który będzie neutralny lub nie wpłynie na smak jedzenia i napojów.
- W przypadku trudności z wyborem kleju do protez zębowych warto skonsultować się ze stomatologiem.
- Osobom, które dopiero od niedawna używają protez, lepiej sprawdzi się klej w formie żelu lub kremu.
- Warto zwrócić uwagę na to, jak długo klej utrzymuje protezę na miejscu.
Czym jest termoplastyczny klej do protez?
Mniej popularnym, lecz cechującym się dużą wytrzymałością produktem jest termoplastyczny klej do protez, który może utrzymywać protezę nawet do kilku dni. Po naniesieniu dopasowuje się do kształtu dziąseł, co zapewnia jej stabilność. Produkt ten jest wodoodporny, dzięki czemu nie odkleja się podczas picia, mycia jamy ustnej lub stosowania preparatów do czyszczenia protez zębowych.