Opis
Nazwa | Immunofort |
Nazwa międzynarodowa | Preparat złożony |
Dawka | - |
Postać | płyn doustny |
Wielkość opakowania | 125 g |
Działanie/właściwości |
|
Immunofort, płyn doustny, 125 g to złożony lek roślinny zawierający jako substancję czynną sok z ziela jeżówki purpurowej, sok z owoców aronii, sok z korzenia łopianu, wyciąg płynny z koszyczków rumianku, sok z ziela pokrzywy.
Działanie
Jak działa immunofort?
Immunofort jest lekiem roślinnym o działaniu immunostymulującym i pobudzającym mechanizmy obronne organizmu.
Lek jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Wskazania
Kiedy stosować immunofort?
Wskazania do stosowania: Immunofort jest lekiem roślinnym, tradycyjnie stosowanym w krótkoterminowym leczeniu przeziębień oraz zapobiegawczo w skłonnościach do częstych przeziębień. Produkt leczniczy może być stosowany jako środek pomocniczy w infekcjach górnych dróg oddechowych.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Immunofort:
- Jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą lub na rośliny z rodziny astrowatych dawniej złożonych (Asteraceae dawniej Compositae).
- Ze względu na aktywność immunostymulującą, lek Immunofort nie jest wskazany w postępujących chorobach układowych, chorobach autoimmunologicznych, upośledzeniu odporności, immunosupresji i chorobach krwi dotyczących układu białych krwinek.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Jeśli objawy nasilą się lub wystąpi wysoka gorączka podczas stosowania leku Immunofort, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
- Pacjenci atopowi (skłonni do alergii) powinni skonsultować się z lekarzem przed użyciem preparatu zawierającego jeżówkę purpurową, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej.
- Ten produkt leczniczy zawiera 28-36% (V/V) etanolu (alkoholu). Pojedyncza dawka leku (5 ml) zawiera do 1,42 g etanolu, co odpowiada 36 ml piwa lub 15 ml wina. Preparat może działać szkodliwie u osób uzależnionych od alkoholu. Zawartość etanolu w preparacie należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz dzieci, a także osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby czy padaczką.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Dotychczas nie obserwowano interakcji.
Ciąża
Czy stosowanie immunofort w ciąży jest bezpieczne?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących stosowania leku w okresie ciąży lub karmienia piersią nie zaleca się przyjmowania produktu leczniczego.
Dawkowanie
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat:
5 ml leku 3 razy dziennie
Dzieci poniżej 12 lat:
Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i zawartość alkoholu.
Sposób podawania:
Płyn przeznaczony do podania doustnego.
Należy odmierzyć pojedynczą dawkę poprzez przelanie leku z butelki do miarki, a następnie uzupełnić miarkę wodą lub sokiem owocowym i całość wypić. W razie potrzeby popić wodą.
Jak długo można stosować immunofort?
Czas stosowania:
Należy stosować nie dłużej niż 10 dni zarówno w zapobieganiu jak i w leczeniu przeziębień oraz podczas pomocniczego stosowania w infekcjach górnych dróg oddechowych.
W celu leczenia należy rozpocząć terapię po wystąpieniu pierwszych objawów przeziębienia.
W przypadku nieustąpienia objawów po 10 dniach stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Immunofort:
Nie badano.
W przypadku przedawkowania mogą wystąpić dreszcze, gorączka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, oraz w wyjątkowych przypadkach reakcje uczuleniowe, szczególnie niebezpieczne u chorych z uszkodzoną wątrobą, padaczką, nadużywających alkoholu. Ze względu na zawartość alkoholu preparat znacznie przedawkowany osłabia sprawność psychoruchową i zdolność kierowania pojazdami< mechanicznymi i obsługi maszyn oraz mogą wystąpić objawy typowe dla zatrucia alkoholowego.
Pominięcie przyjęcia dawki leku Immunofort:
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia dawki pominiętej.
Skutki uboczne
Skład
Producent
Dystrybutor
Zielona 30
08-500 Ryki