Opis
Ipravent Inhaler 0,02mg/dawkę inhalacyjną aerozol inhalacyjny roztwór 1 pojemnik po 200 dawek zawiera ipratropiowy bromek.
Działanie
Ipratropiowy bromek należy on do grupy leków rozszerzających oskrzela.
Ipravent Inhaler działa, otwierając drogi oddechowe.
Wskazania
Jest on stosowany w celu ułatwienia oddychania dorosłym z przewlekłą astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).
Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku Ipravent Inhaler w okresie ciąży. Brak danych dotyczących stosowania tego leku w okresie ciąży. Przed zastosowaniem leku Ipravent Inhaler w okresie ciąży należy poradzić się lekarza.
Nie wiadomo, czy lek Ipravent Inhaler przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem leku Ipravent Inhaler w okresie karmienia piersią należy poradzić się lekarza.
Dawkowanie
Ipravent Inhaler należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
W celu uzyskania najlepszych rezultatów należy przestrzegać poniższych instrukcji. W razie jakichkolwiek wątpliwości po przeczytaniu tej instrukcji, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka to:
Osoby dorosłe (w tym osoby w podeszłym wieku)
- 1–2 inhalacje cztery razy na dobę.
- Maksymalnie 12 inhalacji na dobę.
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. Nie stosować większej liczby inhalacji niż zalecona przez lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Sprawdzenie inhalatora
Przed pierwszym użyciem inhalatora należy sprawdzić, czy działa on prawidłowo. Inhalator należy także sprawdzić, jeśli nie był używany przez 3 dni lub dłużej.
1. Zdjąć osłonkę ustnika, delikatnie ściskając jej boki kciukiem i palcem wskazującym.
2. Skierować ustnik od siebie i dwukrotnie nacisnąć pojemnik (raz, a potem drugi raz), aby uwolnić dwie dawki do otoczenia.
Jak używać inhalator
Ważne jest jak najwolniejsze oddychanie tuż przed zastosowaniem inhalatora.
1. Z inhalatora należy korzystać w pozycji stojącej lub siedzącej.
2. Zdjąć osłonkę ustnika. Sprawdzić ustnik z zewnątrz i wewnątrz, aby upewnić się, że jest on czysty i nie zawiera cząstek (rysunek A - patrz ulotka).
3. Przytrzymać inhalator pionowo, chwytając kciukiem za podstawę pod ustnikiem. Wykonać wydech dopóki nie spowoduje to dyskomfortu (rysunek B - patrz ulotka). Nie wykonywać jeszcze wdechu.
4. Umieścić ustnik między zębami. Zamknąć wokół niego usta. Nie zagryzać (rysunek C - patrz ulotka).
5. Wykonać wdech przez usta. Bezpośrednio po rozpoczęciu wdechu należy nacisnąć górną część pojemnika, aby uwolnić dawkę leku. Należy to zrobić, kontynuując spokojny i głęboki wdech (rysunek C).
6. Wstrzymać oddech, wyjąć inhalator z ust i zdjąć palec z górnej części inhalatora. Wstrzymywać oddech przez kilka sekund lub dopóki nie spowoduje to dyskomfortu (rysunek D - patrz ulotka).
7. Jeśli lekarz zalecił przyjęcie dwóch dawek, przed przyjęciem kolejnej dawki należy poczekać około minutę. Należy powtórzyć czynności od 3 do 7.
8. Po użyciu inhalatora należy od razu założyć osłonkę ustnika, aby zapobiec zakurzeniu. Założyć osłonkę, mocno ją wciskając.
Ustnik jest przeznaczony specjalnie do użytku tylko z tym lekiem. Z lekiem nie wolno używać innego ustnika ani ustnika nie wolno używać z innym lekiem.
Należy kilka razy przećwiczyć korzystanie z inhalatora przed lustrem. Jeśli w górnej części inhalatora lub po bokach ust wydobywa się mgiełka, należy spróbować ponownie.
Dla osób ze zmniejszoną siłą rąk wygodniejsze może być trzymanie inhalatora obiema rękami. Należy wówczas umieścić oba palce wskazujące na górnej części inhalatora i oba kciuki w jego dolnej części pod ustnikiem. Lekarz, pielęgniarka lub farmaceuta udzieli pacjentowi pomocy.
Inhalator można używać ze spejserem Aerochamber Plus. Może być to przydatne dla osób, którym synchronizacja oddechu i uruchomienia inhalatora sprawia trudności.
W razie trudności z zastosowaniem leku Ipravent Inhaler należy zwrócić się do lekarza.
Stosując lek Ipravent Inhaler należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do przedostania się aerozolu do oczu.
W razie przypadkowego przedostania się leku Ipravent Inhaler do oczu, należy przepłukać je bieżącą wodą. Jeśli aerozol przypadkowo przedostanie się do oczu może wystąpić ból, pieczenie lub zaczerwienienie oczu, rozszerzenie źrenic, niewyraźne widzenie, widzenie kolorów lub świateł.
W takiej sytuacji należy zwrócić się do lekarza po poradę. W razie wystąpienia problemów z oczami w każdej innej sytuacji, należy zwrócić się do lekarza po poradę. U pacjenta może rozwijać się jaskra, która wymaga natychmiastowego leczenia.
Czyszczenie inhalatora
Ważne jest regularne czyszczenie inhalatora. W przeciwnym wypadku może on nie działać prawidłowo.
- Wyjąć pojemnik i zdjąć osłonkę.
- Umyć i oczyścić biały ustnik w ciepłej wodzie z mydłem.
- Wypłukać w ciepłej wodzie i pozostawić do wyschnięcia; nie stosować systemów grzewczych.
- Dokładnie umyć mały otwór w ustniku.
- Po wyschnięciu ustnika należy ponownie umieścić pojemnik i założyć osłonkę.
Metalowego pojemnika nie wolno umieszczać w wodzie.
Nie przyjmować większej niż zalecona przez lekarza dawki leku
Należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza, jeśli:
- pacjent ma wrażenie, że inhalator nie działa tak dobrze jak zazwyczaj;
- pacjent musi korzystać z inhalatora częściej niż zalecił lekarz.
Może być konieczne sprawdzenie przez lekarza, jak dobrze działa lek. W niektórych przypadkach lekarz może zmienić stosowany przez pacjenta lek.
Należy upewnić się, że lek Ipravent Inhaler nie skończy się nagle Inhalator zawiera 200 dawek leku. Jednakże nie można ustalić, czy inhalator jest pusty oraz czy wykorzystano już 200 dawek. W pojemniku może nadal pozostawać niewielka ilość płynu. Należy pamiętać o konieczności wymiany inhalatora po przyjęciu 200 dawek (zwykle po 3–4 tygodniach regularnego stosowania), aby mieć pewność, że każda inhalacja zawiera odpowiednią ilość leku.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Ipravent Inhaler
W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie udać się do lekarza lub szpitala. Należy zabrać ze sobą wszystkie inhalatory i inne leki, które pacjent przyjmuje (oraz, o ile to możliwe, ich opakowania). W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku może wystąpić suchość w jamie ustnej, przyspieszenie akcji serca, rozszerzenie źrenic, trudności w oddawaniu moczu, ból głowy, zaparcia i zawroty głowy.
Pominięcie zastosowania leku Ipravent Inhaler
- Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę, powinien przyjąć ją jak najszybciej.
- Jednakże jeśli zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę.
- Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przerwanie stosowania leku Ipravent Inhaler
Nie należy przerywać stosowania leku Ipravent Inhaler bez konsultacji z lekarzem. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W razie wystąpienia któregokolwiek z poniższych ciężkich działań niepożądanych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem – pacjent może wymagać pilnej pomocy lekarskiej:
- Jeśli po zastosowaniu leku Ipravent Inhaler u pacjenta wystąpi świszczący oddech lub inne trudności w oddychaniu, nie należy stosować leku ponownie (o ile lekarz nie zaleci inaczej) (może wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób).
- Obrzęk jamy ustnej i twarzy, występujące nagle trudności w oddychaniu, obniżenie ciśnienia krwi lub skurcz gardła. Mogą to być objawy reakcji alergicznej lub obrzęku naczynioruchowego (może wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób).
- W razie wystąpienia problemów z oczami. U pacjenta może rozwijać się jaskra, która wymaga natychmiastowego leczenia (może wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób). Jeśli aerozol przypadkowo przedostanie się do oczu może wystąpić ból, pieczenie lub zaczerwienienie oczu,
rozszerzenie źrenic, niewyraźne widzenie, widzenie kolorów lub świateł. W razie przypadkowego przedostania się leku Ipravent Inhaler do oczu, należy przepłukać je pod bieżącą wodą oraz zasięgnąć porady lekarza.
U osób stosujących lek Ipravent Inhaler występowały opisane poniżej działania niepożądane. Wymieniono je jako występujące często, niezbyt często, rzadko lub z częstością nieznaną.
Często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób)
- Ból głowy, zawroty głowy.
- Uczucie suchości w jamie ustnej, nudności, rozstrój żołądka lub uczucie dyskomfortu w żołądku, zaburzenia czynności jelit.
- Kaszel i podrażnienie gardła po zastosowaniu leku Ipravent Inhaler.
Niezbyt często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób)
- Świąd, wysypka.
- Nieoczekiwany ucisk w klatce piersiowej, obrzęk gardła, suchość w gardle.
- Biegunka, zaparcia lub wymioty.
- Opryszczkowe zapalenie warg i jamy ustnej.
- Trudności w oddawaniu moczu, zwłaszcza jeśli dolegliwości takie występowały wcześniej.
Rzadko (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1000 osób)
- Zaburzenia akomodacji (trudności z dostosowaniem widzenia na różne odległości)
- Przyspieszenie akcji serca
- Migotanie przedsionków
- Pokrzywka
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
- Zmiany smaku
- Duszność
- Zatkany nos
- Suchość błony śluzowej nosa
Skład
- Substancją czynną leku jest ipratropiowy bromek.
Jedna dawka zawiera 20 mikrogramów ipratropiowego bromku (w postaci jednowodnej). Każdy pojemnik zawiera 200 dawek.
- Pozostałe składniki to: propelent (norfluran (HFA 134a)), kwas cytrynowy bezwodny, etanol bezwodny i woda oczyszczona.
Producent
Cipla Europe NV,
De Keyserlei 58-60, Box-19, 2018,
Antwerpia, Belgia