Opis
Nazwa | Jodid 100 |
---|---|
Nazwa międzynarodowa | Kalii iodidum |
Dawka | 100 µg |
Postać | tabletki |
Wielkość opakowania | 100 sztuk |
Działanie/właściwości |
|
Jodid 100, 100 mcg, 100 tabletek zawiera jodek potasu.
Działanie
Dostateczne spożywanie jodu jest niezbędne do wewnątrzustrojowej syntezy hormonów tarczycy oraz do prawidłowej budowy i funkcjonowania tarczycy. Niedostateczna podaż jodu jest potencjalną przyczyną choroby, która może prowadzić do wola (rozrostu/powiększenia tarczycy), a w ciężkich przypadkach wrodzonych zaburzeń czynności mózgu (obniżenia inteligencji). Tabletki Jodid 200 dostarczają jod i są wskazane w zapobieganiu i leczeniu niedoborów jodu.
Wskazania
Na co jest Jodid 100 ?
Lek Jodid 100 stosuje się w:
- zapobieganiu powstawania wola w przypadku niedoboru jodu, zwłaszcza w okresie ciąży i karmienia piersią;
- zapobieganiu nawracającemu rozrostowi wola po zakończeniu leczenia hormonami tarczycy lub po zabiegu chirurgicznego usunięcia wola wywołanego niedoborem jodu;
- leczeniu wola wywołanego niedoborem jodu u noworodków, dzieci i młodzieży.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Jodid 100
- w jawnej nadczynności tarczycy;
- w utajonej nadczynności tarczycy, w dawkach jodu przekraczających 150 mikrogramów/dobę;
- w przypadku autonomicznego gruczolaka tarczycy oraz przy występowaniu ogniskowych i rozsianych woli guzkowych o autonomicznym wydzielaniu;
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku konieczne jest ustalenie czy u chorego nie występuje obecnie ani nie stwierdzano w przeszłości nadczynności tarczycy, ani wola guzkowatego.
Przed rozpoczęciem leczenia jodem należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę w celu wykluczenia rozlanego lub ogniskowego autonomicznego wydzielania hormonów tarczycy, ponieważ w takich przypadkach przyjmowanie jodu w dawkach przekraczających 150 mikrogramów na dobę może wywołać nadczynność tarczycy.
Wysycenie tarczycy jodem może uniemożliwić optymalną kumulację jodu radioaktywnego stosowanego w celach diagnostycznych lub leczniczych. Lekarz powinien unikać podawania pacjentowi jodu przed podawaniem jodu radioaktywnego w celach diagnostycznych lub leczniczych.
Przyjmowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
- Niedobór jodu nasila odpowiedź na leczenie przeciwtarczycowe w nadczynności tego gruczołu, nadmiar jodu osłabia tę odpowiedź. W związku z tym, jeśli tylko lekarz może zaprzestać podawania jodu, powinien zrobić to przed i w trakcie leczenia nadczynności tarczycy.
- Leki przeciwtarczycowe blokują organiczne wiązanie jodu w gruczole tarczowym i dlatego mogą działać jako czynniki wolotwórcze.
- Wychwyt jodu w tarczycy jest kompetycyjnie blokowany przez substancje o takim samym mechanizmie „wyłapywania” (jak nadchloran, który blokuje też wewnętrzny obieg jodu) oraz przez substancje nietransportowane, jak tiocyjanian (w stężeniach powyżej 5 mg/dl).
- Jednoczesne stosowanie dużych dawek jodu, który blokuje wydzielanie hormonów w gruczole tarczowym i litu, może sprzyjać powstaniu wola i niedoczynności tarczycy.
- Duże dawki jodku potasu w połączeniu z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas mogą wywołać hiperkalemię.
Ciąża
Dawkowanie
Lek Jodid należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka lekui Jodid 100
Zapobieganie powstawaniu wola w przypadku niedoboru jodu
Niemowlęta i dzieci: 50 – 100 mikrogramów jodu/dobę
Młodzież i dorośli: 100 – 200 mikrogramów jodu/dobę
Okres ciąży i karmienia piersią: 200 mikrogramów jodu/dobę
Zapobieganie nawracającemu rozrostowi wola po zakończeniu leczenia hormonami tarczycy lub po zabiegu chirurgicznego usunięcia wola wywołanego niedoborem jodu
100 – 200 mikrogramów jodu/dobę
Leczenie wola wywołanego niedoborem jodu
Noworodki, dzieci: 100 – 200 mikrogramów jodu/dobę Młodzież: 200 mikrogramów jodu/dobę
Sposób stosowania
Lek należy przyjmować po posiłkach z odpowiednią ilością płynu, tj. z połową szklanki wody. Profilaktyczne stosowanie leku Jodid zwykle musi trwać wiele lat, często do końca życia.
W leczeniu wola wywołanego niedoborem jodu u noworodków, zwykle wystarczy leczenie przez 2 do 4 tygodni. U dzieci i młodzieży zwykle konieczne jest stosowanie jodu przez 6 do 12 miesięcy, a nawet dłużej.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Jodid 100
- Objawami przedawkowania toksycznego mogą być: brązowe śluzówki, wymioty, bóle brzucha i biegunka.
- Może dojść do odwodnienia i wstrząsu.
- W rzadkich przypadkach obserwowano zwężenie przełyku.
- Zgony występowały wyłącznie po przyjęciu niezwykle dużych dawek jodu (30 – 250 ml jodyny).
- Przewlekłe przedawkowanie może prowadzić do tzw. jodzicy z objawami takimi jak: metaliczny smak w ustach, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, podrażnienie śluzówek żołądka i oskrzeli, zmiany skórne takie jak pęcherze, zgrubienia, łuszczenie naskórka i obrzęk naczynioruchowy. W bardzo rzadkich przypadkach opisywano gorączkę, trądzik i zwiększone wydzielanie śliny.
Leczenie ostrego zatrucia polega na płukaniu żołądka, leczeniu objawowym zaburzeń wodno- elektrolitowych, leczeniu wstrząsu. W przypadku przewlekłego przedawkowania wskazane jest przerwanie stosowania jodu. W niedoczynności tarczycy wywołanej jodem, zaleca się przerwanie podawania jodu i podanie hormonów tarczycy. Nadczynność tarczycy wywołana jodem leczona jest lekami przeciwtarczycowymi; w bardzo ciężkich przypadkach konieczne jest umieszczenie na oddziale intensywnej opieki medycznej, plazmafereza (oczyszczanie osocza), a niekiedy nawet tyreoidektomia (usunięcie tarczycy).
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek Jodid 100 może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W przypadku, gdy w tarczycy istnieją duże ogniska wydzielania autonomicznego nie można całkowicie wykluczyć jawnej nadczynności tarczycy spowodowanej dawkami jodu przekraczającymi 150 mikrogramów/dobę.
U osób z predyspozycją do autoimmunologicznych chorób tarczycy możliwe jest powstawanie przeciwciał TPO (przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycy).
Skład
- Substancją czynną leku Jodid 100 jest jodek potasu.
Każda tabletka Jodid 100 zawiera 130,8 mikrogramów (µg) jodku potasu, co odpowiada 100 µg jodu.
- Pozostałe składniki leku Jodid 100 to: stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia kukurydziana, celuloza w proszku, laktoza jednowodna.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Jod nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.
Producent
Merck Healthcare KGaA
Frankfurter Strasse 250
64293 Darmstadt, Niemcy