Wody termalne do twarzy

  (15)

Na pewno masz swoje ukochane kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Pewnie należy do nich krem, tonik albo żel myjący. A czy w zestawie Twoich ulubieńców znajduje się też woda termalna do twarzy? To produkt naprawdę wart wypróbowania.

Sortuj według
Wody termalne

Wody termalne

Woda termalna — co to jest?

Woda termalna to rodzaj ciepłej wody podziemnej. Przenikając przez wiele warstw skalnych, które działają jak naturalny filtr, staje się nieskazitelnie czysta i wysoko zmineralizowana. Co ważne, w chwili wydobycia z głęboko położonych złóż woda ma temperaturę wyższą niż średnia temperatura otoczenia (nie mniej niż 20°C). 

Właściwości wody termalnej

Woda termalna ma wiele cennych właściwości. Zawiera pierwiastki i związki chemiczne, które:

  • wzmacniają funkcje obronne skóry (np. jony wodorowęglanowe),
  • wspomagają naturalne procesy regeneracyjne (np. krzem, magnez, żelazo),
  • działają przeciwzapalnie (np. wapń, lit, stront),
  • mają właściwości nawilżające (np. sód, potas),
  • niwelują szkodliwy wpływ wolnych rodników (np. mangan, fluor).

Ponieważ woda termalna reguluje wydzielanie sebum, jest świetnym produktem do cery ze skłonnością do trądziku i wyprysków. Ponadto to kosmetyk hipoalergiczny. Z tego powodu osoby zmagające się z chorobami skóry, np. atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy różnymi typami trądziku oraz alergiami powinny rozważyć dodanie jej do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. 

Woda termalna do twarzy wykazuje również właściwości zmiękczające i głęboko nawilżające, więc mogą po nią sięgnąć osoby z mniej problematyczną skórą. Zwiększa także odporność na działanie czynników zewnętrznych, wspomaga syntezę połączeń międzykomórkowych i opóźnia procesy starzenia się, co z pewnością docenią panie z dojrzałą cerą.

Woda termalna jako element codziennej pielęgnacji

Woda termalna do twarzy może zastąpić tonik albo mgiełkę. Spryskanie nią cery przyniesie ulgę w czasie upałów i pracy przy komputerze — schłodzi i nawilży skórę. Przedłuży też trwałość makijażu, dlatego zawsze warto mieć ten kosmetyk w torebce — poręczne opakowanie z atomizerem świetnie sprawdza się w podróży, biurze albo na spacerze.

Wody termalne są dostępne nie tylko w formie chłodzącego aerozolu, czyli samodzielnego kosmetyku. Niektóre z nich wchodzą w skład innych produktów pielęgnacyjnych takich jak kremy do twarzy i ciała.

Woda termalna do twarzy — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Skład wody termalnej różni się w zależności od regionu pozyskiwania. Niektóre wody są wydobywane z rejonu wygasłych wulkanów, a inne z wysokich gór, np. Alp Francuskich. Zazwyczaj im wyższe stężenie minerałów w wodzie, tym lepiej — chyba, że masz wyjątkowo wrażliwą cerę.

Przed zakupem warto więc przede wszystkim przyjrzeć się zawartości poszczególnych składników mineralnych. W aptece znajdziesz wody termalne:

  • pochodzące z wulkanicznych skał magmowych (szybko zmniejszają suchość skóry),
  • bogate w krzemionkę (mają właściwości nawilżające, zmiękczające, natleniające i poprawiające napięcie skóry),
  • niskozmineralizowane (odpowiednie dla cery wrażliwej),
  • izotoniczne (nie wymagają osuszania skóry po zastosowaniu).

Woda termalna do twarzy — jak używać?

Woda termalna do twarzy z powodzeniem zastąpi zwykłą wodę z kranu (zwłaszcza w przypadku cery podrażnionej po zabiegach dermatologicznych albo poparzeniach słonecznych, gdy twarda woda tylko pogarsza sprawę). Poza tym zastosowanie tego kosmetyku zwiększy skuteczność wszystkich pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych!

Jak używać wody termalnej do twarzy? Rano i wieczorem po demakijażu i umyciu cery za pomocą kosmetyku myjącego (może to być np. płyn micelarny albo żel oczyszczający do twarzy) spryskaj całą twarz, szyję i dekolt. Następnie wklep krem lub serum. Nie ma też przeciwwskazań, aby sięgać po wodę termalną wielokrotnie w ciągu dnia — w zależności od potrzeby. A czy woda termalna to produkt tylko dla kobiet? Nie! Z powodzeniem mogą jej używać mężczyźni w celu złagodzenia podrażnień po goleniu oraz rodzice, których maluszki mają odparzenia od pieluszek.

Warto pamiętać, że większość produktów dostępnych w aptekach i drogeriach to wody hipotoniczne. Nie należy zostawiać wody termalnej na skórze do wyschnięcia, ponieważ wtedy wysuszy ją, a nie nawilży. Cerę trzeba przetrzeć chusteczką albo nałożyć kosmetyk (np. olejek), który utworzy warstwę okluzyjną.

Spryskiwanie skóry to nie jedyny (choć niewątpliwie najpopularniejszy) sposób na używanie wody termalnej. Schłodzoną w lodówce wodą termalną można nawilżyć gazę lub waciki, które następnie należy nałożyć na całą twarz i pozostawić na ok. 10 minut. Taki zabieg zadziała jak kompres na podrażnioną i opuchniętą skórę.

Marki powiązane z kategorią: Wody termalne