Litocid 680 mg 100 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Dostępny
92,01

O produkcie: Litocid 680 mg 100 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu

100042194

Opis

Litocid, 680 mg, 100 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera substancję czynną leku - cytrynian potasu.

Działanie

Cytryniany znane są jako grupa związków chemicznych spełniających rolę inhibitorów reakcji tworzenia kamieni nerkowych, w skład których wchodzi wapń. Możliwe jest to dzięki redukcji wysycenia moczu kamieniotwórczymi solami wapnia. Cytryniany zwalniają wzrost kryształów szczawianu wapnia i fosforanu wapnia oraz alkalizują mocz. Lek wchłania się z przewodu pokarmowego w 90% podanej dawki. Stosowanie przed lub po posiłku nie ma istotnego wpływu na biodostępność leku. Podane doustnie cytryniany są w znacznej części metabolizowane, głównie w ścianie jelita. Niewielka część (od 1 do 10%) z zastosowanych w standardowej dawce terapeutycznej cytrynianów przedostaje się do krwiobiegu i następnie ulega wydaleniu w moczu. Powstające dzięki zmetabolizowaniu cytrynianów dwuwęglany stanowią czynnik alkalizujący, który powoduje zwolnienie szybkości zużytkowywania endogennych cytrynianów w cyklu kwasów trójkarboksylowych i zwiększenie ich wydalania przez nerki. Pojedyncza dawka cytrynianu potasu w postaci wolno uwalniającej się powoduje zwiększenie wydzielania cytrynianów w czasie od 1 do 10 godzin od jej spożycia (istnieje tu jednak duża zmienność osobnicza).

Wskazania

Wskazaniem do stosowania leku Litocid jest:
- wapniowa kamica nerkowa u pacjentów z niskim wydalaniem cytrynianów z moczem,
- dystalna kwasica nerkowo - cewkowa, kwasica metaboliczna w przewlekłej niewydolności nerek, przebiegającej bez istotnego zmniejszenia dobowej ilości moczu i bez hiperkaliemii,
- uzupełnianie niedoboru potasu w ustroju,
- inne stany patologiczne wymagające przewlekłej alkalizacji moczu.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie udokumentowano dostatecznie bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Leczenie może być kontynuowane tylko pod kontrolą ginekologa i nefrologa. Dawka dobowa powinna być ustalona na nowo na podstawie badań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
U dorosłych o przeciętnej masie ciała leczenie należy rozpoczynać stosując doustnie 3 razy na dobę po 2 tabletki (50 mg/kg masy ciała) w regularnych odstępach czasu (średnio co 8 godzin). Dawkę maksymalną, indywidualnie dla każdego pacjenta, wyznacza się na podstawie pH moczu i/lub wielkości dobowego wydalania cytrynianów z moczem.

Stosowanie u dzieci
Nie ma właściwego wskazania do stosowania leku Litocid u dzieci.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Częstość możliwych działań niepożądanych wymienionych poniżej określono następująco: - bardzo często: (występują u więcej niż 1 osoby na 10); - często: (występują u 1 do 10 osób na 100); - niezbyt często: (występują u 1 do 10 osób na 1 000); - rzadko: (występują u 1 do 10 osób na 10 000); - bardzo rzadko: (występują u mniej niż 1 osoby na 10 000); - nieznana: (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Bardzo rzadko: podrażnienie górnego odcinka przewodu pokarmowego (zwłaszcza przy stosowaniu na czczo i bez popicia wodą) - wymioty, nudności, zgaga, uczucie pełności w prawym podżebrzu.

Zaburzenia naczyniowe
Nasilenie niewydolności żylnej kończyn dolnych, ujawnienie lub nasilenie objawów skazy krwotocznej.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
U osób ze skłonnością do hiperwentylacji (najczęściej wyraża się szybkimi i głębokimi oddechami) możliwe jest nasilenie wynikających z niej objawów klinicznych (np. zawrotów głowy, mroczków). W przypadku wystąpienia opisanych dolegliwości w okresie stosowania preparatu należy lek odstawić i niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

U niektórych osób w czasie stosowania leku Litocid mogą wystąpić inne działania niepożądane.

Skład

Substancją czynną leku jest cytrynian potasu.
Pozostałe składniki leku to karbomer 974 P, karbomer 971 P, magnezu stearynian, powidon, talk.

Producent

LABOR Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne Sp. z o.o.
ul. Długosza 49, 51-162 Wrocław

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

checkout.warnings.Notice