Higiena uszu
Czyszczenie uszu, zwłaszcza u dziecka, nie należy do najłatwiejszych zadań pielęgnacyjnych. Przede wszystkim pamiętaj, żeby nie wkładać patyczka w głąb przewodu słuchowego. To niezwykle ważne, ponieważ podczas czyszczenia w taki sposób, łatwo o uszkodzenie błony bębenkowej. To może doprowadzić nawet do utraty słuchu u malucha.
Czyszczenie uszu u dzieci
Czyszczenie uszu u niemowlaka przez wielu rodziców bywa zaniedbywane – wynika to z nieprawdziwego przekonania, że nie jest ono potrzebne. Tymczasem, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Uszy czyścić warto, ponieważ w woskowinie znajduje się wiele zanieczyszczeń oraz bakterii. Pamiętaj, że nieumiejętnie stosowane patyczki mogą doprowadzić do zatkania przewodu słuchowego woskowiną, dlatego przy ich stosowaniu należy bardzo uważać, żeby nie narazić dziecka na ból. Oczyszczaj wyłącznie widoczne z zewnątrz ślady woskowiny, która zdążyła wypłynąć z głębi kanału słuchowego. Unikniesz wtedy zatkania przewodu.
Zabieg czyszczenia uszu wykonuj regularnie – nie trzeba robić tego codziennie, ale dwa razy w przeciągu tygodnia w zupełności wystarczą. Częstsze powtarzanie zabiegu może być nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne dla dziecka. Skóra ulega wtedy znacznemu wysuszeniu i staje się podatna na stan zapalny. Ponadto, im częściej usuwasz woskowinę z uszu niemowlęcia, tym więcej może się tam jej mnożyć.
Jaki preparat do czyszczenia uszu wybrać?
Powstaje więc pytanie, jak dobrze przeprowadzić czyszczenie uszu niemowlaka i jaki preparat do czyszczenia uszu dla dzieci będzie pomocny? Najlepiej zapytaj o to lekarza pediatrę. W utrzymaniu odpowiedniej higieny pomogą Ci z pewnością dedykowane małym uszom patyczki kosmetyczne. Z ich pomocą wyczyścisz małżowinę uszną oraz płytką część kanału słuchowego, w którym zgromadziła się wydzielina z ucha. Jednak same patyczki do uszu to nie jedyna metoda, którą możesz zastosować podczas higieny uszu dziecka.
Istnieją również inne, skuteczne sposoby na czyszczenie uszu u niemowląt. Pomocny będzie tutaj dobrej jakości preparat do czyszczenia uszu niemowlaka. Płyny, dedykowane higienie uszu noworodków i niemowląt, dobierze dla Twojego dziecka specjalista. Takie preparaty znacznie ułatwią utrzymanie higieny malucha. Występują w różnych formach, zarówno w kroplach, jak i w sprayu, dzięki czemu aplikacja jest wygodna i bezpieczna.
Jednym spośród dostępnych w aptece środków przeznaczonych do utrzymywania higieny uszu maluszka jest spray do uszu dla niemowląt. Taki specyfik aplikuje się bezpośrednio do ucha. Podczas dokonywania wyboru odpowiedniego środka, spośród szerokiej gamy produktów przeznaczonych do utrzymania właściwej higieny uszu Twojej pociechy, miej na względzie skład preparatu. Zdecydowanie lepszym wyborem będą te, które w składzie mają jedną substancję czynną. Preparaty wieloskładnikowe, po wielokrotnym stosowaniu, mogą wywołać reakcję alergiczną. Jednak istotny jest nie tylko skład i działanie produktu, ale także forma jego aplikacji. Dobry spray do uszu dla dzieci powinien mieć wygodną w stosowaniu końcówkę, która nie spowoduje dyskomfortu u dziecka.
Preparat do czyszczenia uszu – jak działa?
Preparat do czyszczenia uszu rozrzedza woskowinę i ułatwia jej wydalenie z kanału słuchowego, dlatego czyszczenie uszu u dzieci staje się dzięki takim środkom dużo prostsze i bezpieczniejsze. Nie ma potrzeby mechanicznego usuwania go z ucha. Gdy wydzielina znajdzie się w zewnętrznej części małżowiny, wystarczy, że usuniesz go czystym wacikiem. Stosowanie płynu lub środków, takich jak spray do czyszczenia uszu dla dzieci, zmniejsza ryzyko infekcji ucha oraz spowalnia ponowne, nadmierne gromadzenie się woskowiny. Choć naturalnie jest ona niezbędna do ochrony kanału słuchowego, to jej nadmiar z całą pewnością nie jest pożądany.
Środki przeznaczone do czyszczenia uszu dziecka, pomagają pozbyć się woskowiny, która zalega wewnątrz przewodu słuchowego, ale także nierzadko mają szereg dodatkowych, korzystnych właściwości. Substancja, nanoszona w formie sprayu, nawilża delikatną skórę w środku ucha, dzięki czemu przeciwdziała wszelkim stanom zapalnym. Oprócz tego łagodzi powstałe uprzednio podrażnienia oraz działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co jest szczególnie istotne podczas pielęgnacji niemowlęcia.
Przed zastosowaniem preparatów do czyszczenia uszu u dziecka pamiętaj, aby skonsultować swój wybór z lekarzem lub farmaceutą.
Pamiętaj również o czyszczeniu uszu dziecka nie tylko w jego wnętrzu. Obszar małżowiny oraz ten, który znajduje się bezpośrednio za uchem, również wymaga czyszczenia! Można bez problemu przeprowadzać je wraz z kąpielą. Nie obawiaj zalania ucha środkowego wodą, ponieważ od takich przygód ochrania je błona bębenkowa. Nie doprowadzaj jednak do zalegania wilgoci w uchu. Po kąpieli zawsze dobrze je osuszaj, żeby uniknąć np. grzybicy.