Kaszki i kleiki dla niemowląt i dzieci

Sortuj:

Nie znaleziono produktów

      Kaszki i kleiki

      Kaszki i kleiki

      Kaszki dla niemowląt i kleiki dla niemowląt − kiedy zacząć je stosować?

      Rozszerzanie diety niemowlaka stanowi dla niejednej mamy nie lada wyzwanie. Jednoskładnikowe dotychczas danie, które składało się z pokarmu mamy, zacznie być wzbogacane o inne produkty. Pojawiają się pytania, czy to już odpowiedni czas? Czy Twoje dziecko nie zareaguje negatywnie? Czy nie będzie miało uczulenia? To wszystko możesz zauważyć podczas bacznej obserwacji diety swojego dziecka i tego jak reaguje na poszczególne pokarmy. Dlatego warto wprowadzać nowości do diety stopniowo.

      Jeżeli masz wątpliwości, dobrym rozwiązaniem będzie zapytanie o radę pediatrę Twojego dziecka. Zna malucha od jego pierwszych dni i z całą pewnością będzie wiedział, na ile zachodzi ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej i czy układ pokarmowy Twojego dziecka jest już gotowy na rozszerzenie diety. Jeśli nie ma przeciwwskazań, nie pozostaje Ci już nic więcej, poza wyborem odpowiednich produktów, od których rozpoczniesz urozmaicanie posiłków dziecka.

      Instytut Matki i Dziecka zaleca, żeby dieta dziecka była rozszerzana od 6. miesiąca życia dziecka w przypadku dzieci karmionych piersią. Jeżeli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, dietę możesz zacząć rozszerzać już od 4. miesiąca życia. Tu dobre będą zwłaszcza kaszki dla niemowląt od 4. miesiąca życia. Wśród pierwszych dań, od których rozpoczyna się ten proces, znajdują się kaszki dla dzieci i kleiki dla dzieci. Występują w wersjach smakowych oraz jednoskładnikowych bez żadnych dodatków.


      Kaszki dla niemowląt − jakie są ich rodzaje?

      Istnieje wiele rodzajów kaszek, które możesz podawać swojemu dziecku. Niektóre źródła zalecają, aby pierwsze kaszki dla niemowląt były kaszkami bezglutenowymi. Możesz więc zastosować produkty takie jak np. kasza ryżowa czy kasza jaglana dla niemowlaka. Z czasem możesz zacząć wprowadzać kaszki i kleiki z glutenem.

      Kaszki dla dzieci przygotowywane są z różnych rodzajów zbóż. Dzieci bardzo lubią produkty zbożowe i zazwyczaj taka zmiana jest dla nich dużą przyjemnością. Są one bogatym źródłem węglowodanów i są wysokokaloryczne.

      Kaszki możesz przygotowywać w różny sposób. Kasza manna na wodzie dla niemowląt to dobre rozwiązanie dla pierwszej kaszki dla malucha. Istnieją także kaszki, które możesz przygotowywać z mlekiem, a nawet mieszać je z własnym pokarmem. Kaszki dla dzieci występują również w różnych wersjach smakowych (owoce takie jak truskawka, banan czy malina). Na początek możesz wybrać kaszki bezsmakowe. Niektóre kaszki zróżnicowane są także pod kątem tego, jak drobno są zmielone. Oczywiście na początek możesz podawać dziecku kaszki drobno zmielone, a później, wraz ze wzrostem jego zębów, możesz wprowadzać coraz grubsze kaszki.


      Pierwsza kaszka dla niemowlaka − jak ją wprowadzać?

      Proces rozszerzania diety powinien być przemyślany i konsultowany z pediatrą. Polega na przygotowywaniu delikatnego układu pokarmowego malucha na spożywanie regularnych, stałych posiłków. Ma też na celu stopniowe wprowadzanie produktów, które u niektórych osób mogą wywoływać alergie. Dlatego podawanie dziecku innych posiłków, niż dotychczas, musi być stopniowe i nie powinnaś przesadzać z ich ilością.

      Specjalne kaszki, które możesz znaleźć m.in. w aptece zapewniają dziecku zbilansowaną dawkę składników odżywczych. Dzięki nim dostarczasz dziecku prawidłową dawkę żelaza, wapnia, a także witamin.  Zwróć szczególną uwagę na kaloryczność kaszek. Żeby zachować zbilansowaną dietę dziecka przestrzegaj zalecanej na opakowaniu porcji w zależności od wieku i wagi dziecka. W tej kwestii warto także zasięgnąć opinii pediatry.

      Jeśli to pierwszy, inny niż mleko, posiłek Twojego dziecka, bezpieczniej będzie zacząć od kleiku lub kaszki jednoskładnikowej. Kleik ryżowy albo kaszka kukurydziana dla niemowląt mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Z czasem możesz zacząć wprowadzać do diety dziecka także płatki owsiane dla niemowlaka. Jest to bogate źródło białka i błonnika w diecie dziecka. Owsianki są często polecane przez specjalistów ze względu na to, że rzadko wywołują alergie pokarmowe i są zazwyczaj dobrze przyjmowane przez maluchy. To kiedy zaczniesz je podawać dziecku zależy od indywidualnych preferencji dziecka. Dobrze więc jest skonsultować się w tej sprawie z lekarzem-pediatrą.

      WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, zaleca wyłącznie karmienie piersią dopóki maluch nie ukończy 6 miesięcy, z kolei kontynuowanie karmienia piersią organizacja ta zaleca aż dziecko skończy 2 lata, a także dłużej, jeśli jednocześnie karmione jest pokarmem uzupełniającym.

      Marki powiązane z kategorią: Kaszki i kleiki

      checkout.warnings.Notice