Opis
Nazwa | Milgamma 100 |
Nazwa międzynarodowa | Benfothiaminum + Pyridoxini hydrochloridum |
Dawka | 0,1g+0,1g |
Postać | drażetki |
Wielkość opakowania | 30 drażetek |
Działanie/właściwości |
|
Działanie
Milgamma 100 jest lekiem zawierającym dwie witaminy z grupy B: benfotiaminę (rozpuszczalną w tłuszczach postać witaminy B1) oraz pirydoksyny chlorowodorek (witaminę B6). Lek stosuje się w leczeniu chorób układu nerwowego (ogólnoustrojowe choroby neurologiczne) wywołanych udokumentowanym niedoborem witaminy B1 i B6. Ponieważ benfotiamina rozpuszcza się w tłuszczach, jest dobrze przyswajana przez organizm ludzki. Po wchłonięciu w jelicie benfotiamina przekształcana jest w czynną witaminę B1 (tiaminę).
Tiamina i pirydoksyna są niezbędnymi składnikami odżywczymi (witaminami). Długotrwałe niedostateczne spożycie tych witamin z żywnością lub niektóre choroby mogą wywołać ciężkie objawy niedoboru, z zaburzeniami układu nerwowego. Skutkiem mogą być bóle i zaburzenia czucia, przede wszystkim w obrębie stóp.
Wskazania
Na co stosuje się lek Milgamma?
Lek Mlgamma 100 stosuje się w leczeniu chorób układu nerwowego wywołanych udokumentowanym niedoborem witaminy B1 i B6.
Przeciwwskazania
Leku Milgamma 100 nie należy przyjmować, gdy pacjent ma uczulenie na benfotiaminę (witaminę B1), chlorowodorek pirydoksyny (witaminę B6) lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadkach reakcji nadwrażliwości, takich jak wykwity skórne, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, reakcje anafilaktyczne (ostre reakcje nadwrażliwości), należy przerwać stosowanie leku. W razie konieczności lekarz prowadzący zastosuje odpowiednie leczenie.
Stosowanie leku u dzieci
Ciąża
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.
Ciąża
Należy powiadomić lekarza prowadzącego o zajściu w ciążę. Podczas ciąży lek Milgamma 100 może być stosowany jedynie w przypadku, gdy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Podczas ciąży zalecana dzienna dawka witaminy B1 wynosi około 1,4 - 1,6 mg, a witaminy B6 2,4 - 2,6 mg. Dawki te mogą być zwiększone jedynie w przypadku stwierdzonego niedoboru witaminy B1 lub B6, ponieważ bezpieczeństwo stosowania wyższych niż zalecane dawek nie zostało potwierdzone.
Karmienie piersią:
W okresie karmienia piersią zalecana dzienna dawka witaminy B1 wynosi około 1,4 -1,6 mg a witaminy B6 2,4 - 2,6 mg. Dawki te mogą być zwiększone jedynie w przypadku stwierdzonego niedoboru witaminy B1 lub B6, ponieważ bezpieczeństwo stosowania wyższych niż zalecane dawek nie zostało potwierdzone. Witaminy B1 i B6 przenikają do mleka kobiecego. Duże dawki witaminy B6, mogą hamować wytwarzanie mleka. Należy powiadomić lekarza prowadzącego o karmieniu piersią. Lekarz podejmie decyzję o stosowaniu leku Milgamma 100 po przeanalizowaniu korzyści dla matki i możliwego ryzyka.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zazwyczaj stosowana dawka leku Milgamma 100 to 1 drażetka 1 do 3 razy dziennie. Lek należy przyjmować popijając szklanką wody.
Po czterech tygodniach leczenia lekarz powinien zadecydować czy konieczne jest dalsze przyjmowanie leku.
Zażycie większej niż zalecana dawki leku Milgamma 100
Witamina B1 ma szeroki przedział terapeutyczny i objawy przedawkowania nie są znane. W przypadku długotrwałego stosowania witaminy B6, przez ponad 2 miesiące w dawkach przekraczających 500 mg/dobę, mogą wystąpić efekty neurotoksyczne (dotyczące nerwów). Objawy ustępują po zaprzestaniu stosowania pirydoksyny.
Brak jest specyficznej odtrutki.
Należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią niespodziewane objawy.
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Milgamma należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zażycia leku Milgamma 100
Nie należy stosować dawki Milgamma podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy kontynuować przyjmowanie leku o zwykłej porze i starać się na przyszłość przyjmować lek regularnie.
Przerwanie stosowania leku Milgamma 100
Przerwanie przyjmowania leku może spowodować, że zastosowane leczenie okaże się nieskuteczne. W przypadku pojawienia, się przykrych działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego leczenia.
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane podczas leczenia lekiem Milgamma 100 występują rzadko.
Obserwowano następujące działania niepożądane:
Zaburzenia układu immunologicznego:
Bardzo rzadko (rzadziej niż 1/10 000): reakcje nadwrażliwości, takie jak wykwity skórne, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, reakcje anafilaktyczne (ostre reakcje nadwrażliwości)
Zaburzenia układu nerwowego:
Rzadko (rzadziej niż 1/1000; częściej lub równo 1/10 000): neuropatie obwodowe (objawy dotyczące nerwów, jak drętwienie dłoni lub stóp)
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe:
Bardzo rzadko (<1/10 000): W badaniach klinicznych, udokumentowano pojedyncze przypadki zaburzeń żołądkowo-jelitowych jak nudności i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jednak ich częstość występowania nie różniła się znacząco od grupy placebo. Związek przyczynowy z przyjmowaniem witaminy B1 i B6 nie jest jeszcze wystarczająco wyjaśniony i może być zależny od dawki.
Środki zaradcze
W przypadku ogólnoustrojowych reakcji nadwrażliwości może zaistnieć konieczność natychmiastowej pomocy lekarza. Jeśli pojawią się działania niepożądane, należy zaprzestać stosowania leku i jak najszybciej powiadomić lekarza.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Milgamma 100 mogą wystąpić inne działania niepożądane.
Skład
Substancja czynna leku Milgamma : Benfotiamina (witamina B1), Chlorowodorek Pirydoksyny (witamina B6)
Substancje pomocnicze leku Milgamma : dwutlenek krzemu, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloceluloza sodowa,powidon K 30, talk, guma arabska, glicerydy, usieciowione skrobia kukurydziana, dwutlenek tytanu, makrogol 6000, glicerol 85%, polisorbat 80, wosk Montana, szelak, sacharoza, węglan wapnia
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Producent
WÖRWAG Pharma GmbH & Co.