Opis
Mometaxon, 1 mg/g, maść 15 g, tuba ma postać maści do stosowania na skórę.
Działanie
Lek ten zawiera substancję czynną mometazonu furoinian, który jest kortykosteroidem o silnym działaniu przeznaczonym do stosowania miejscowego. Mometaxon zastosowany na skórę działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurcza naczynia krwionośne.
Wskazania
Mometaxon stosuje się w leczeniu wszelkich stanów zapalnych i świądu skóry, reagujących na leczenie miejscowe glikokortykosteroidami, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry oraz kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia lub alergiczne.
Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Jeśli lekarz przepisze lek kobiecie w ciąży lub karmiącej piersią, powinna ona unikać stosowania dużych dawek i stosować ten lek przez możliwie krótki czas.
Ciąża
W okresie ciąży lek Mometaxon można stosować jedynie według ścisłych zaleceń lekarza.
Jak w przypadku stosowania wszystkich kortykosteroidów, należy pamiętać, że u kobiet w ciąży lek może przenikać przez łożysko i zaburzać wzrost nienarodzonego dziecka.
Karmienie piersią
W okresie karmienia piersią lek Mometaxon można stosować jedynie według ścisłych zaleceń lekarza.
Jeśli lekarz uzna, że leczenie większymi dawkami lub przez dłuższy czas jest bezwzględnie konieczne, wówczas należy przerwać karmienie piersią.
Nie wolno stosować leku na okolice sutków.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek Mometaxon jest przeznaczony do stosowania na skórę.
Zalecana dawka to:
Mometaxon należy stosować raz na dobę.
Sposób stosowania:
Cienką warstwę leku Mometaxon należy nakładać na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry.
Lek zaleca się w leczeniu zmian w przypadku suchej, łuszczącej się i spierzchniętej skóry.
Nie stosować na skórę wokół oczu i na powieki.
Czas stosowania:
Należy unikać stosowania leku Mometaxon długotrwale (dłużej niż 3 tygodnie) lub na dużą powierzchnię (więcej niż 20% powierzchni ciała).
Stosowanie na twarz nie powinno trwać dłużej niż 5 dni.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Mometaxon jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci w wieku poniżej 2 lat
Ze względu na brak wystarczających danych, lek Mometaxon nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Dzieci w wieku 2 lat i starsze
Nie ma wystarczających badań klinicznych, dotyczących bezpieczeństwa stosowania u dzieci leków zawierających mometazon przez okres dłuższy niż 3 tygodnie.
U dzieci lek Mometaxon należy stosować przez najkrótszy możliwy okres leczenia oraz stosować najmniejszą możliwą dawkę, zapewniającą skuteczne leczenie.
U dzieci w wieku 2 lat i starszych czas trwania leczenia wynosi maksymalnie 3 tygodnie, a w przypadku stosowania na skórę twarzy 5 dni. Lek Mometaxon należy stosować u dzieci tylko na małe powierzchnie skóry (mniej niż 10% powierzchni ciała).
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Poniżej wymieniono działania niepożądane odnotowane u dzieci i dorosłych po miejscowym zastosowaniu kortykosteroidów (mogą wystąpić w miejscu zastosowania leku):
Niezbyt często (mogą występować rzadziej niż u 1 na 100 osób):
• suchość skóry,
• zapalenie skóry,
• podrażnienie i zapalenie skóry wokół ust,
• zmiękczenie i zbielenie skóry (maceracja),
• potówki,
• nieostre widzenie.
Bardzo rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):
• zapalenie mieszków włosowych,
• uczucie pieczenia,
• świąd.
Działania niepożądane występujące z nieznaną częstością (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
• skórne reakcje uczuleniowe,
• ból i reakcje w miejscu zastosowania leku,
• zakażenie skóry, czyraki,
• wyraźne czerwone linie pod skórą (tzw. „pajączki” - teleangiektazje),
• trądzikopodobne zapalenie skóry,
• mrowienie lub kłucie,
• rozstępy,
• zanik skóry (ścienienie skóry),
• zmiany koloru skóry,
• nadmierne owłosienie.
Stosowanie większych dawek, na duże powierzchnie skóry, długotrwałe lub pod opatrunkami, powoduje zwiększone wchłanianie leku i zwiększa ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych i miejscowych działań niepożądanych kortykosteroidów.
Kortykosteroidy mogą zaburzać prawidłowe wytwarzanie steroidów w organizmie. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli duże dawki leku stosowane są przez długi czas.
Szczególnie u dzieci leczonych kortykosteroidami w maści lub kremie możliwe jest wchłanianie kortykosteroidu przez skórę, co może spowodować zaburzenia zwane zespołem Cushinga z wieloma objawami, między innymi jak „księżycowata” twarz i osłabienie. Dzieci leczone przez długi czas mogą rosnąć wolniej niż ich rówieśnicy. Aby tego uniknąć, lekarz przepisze najmniejszą skuteczną dawkę leku.
U dzieci otrzymujących miejscowo kortykosteroidy odnotowano nadciśnienie śródczaszkowe, którego objawy mogą obejmować wybrzuszenie ciemiączka, ból głowy i obustronny obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.
Skład
Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian.
1 g maści zawiera 1 mg mometazonu furoinianu.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: glikol heksylenowy, wosk biały, glikolu propylenowego monopalmitynostearynian, wazelina biała, kwas fosforowy stężony, woda oczyszczona.
Producent
„PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK” S.A.
51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E