Moviprep proszek do sporządzania roztworu doustnego, 1 zestaw

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Dostępny
68,98

Klienci kupili również

O produkcie: Moviprep proszek do sporządzania roztworu doustnego, 1 zestaw

100039429

Opis

Moviprep, proszek do sporządzania roztworu doustnego, 1 zestaw to lek przeczyszczający o smaku cytrynowym składający się z czterech saszetek. W opakowaniu znajdują się dwie duże saszetki („saszetka A”) i dwie małe saszetki („saszetka B”). Do przeprowadzenia pojedynczego cyklu leczenia potrzebne są wszystkie cztery saszetki.

Działanie

Moviprep powoduje opróżnienie jelit, należy więc spodziewać się wydalania wodnistego stolca.

Wskazania

Lek Moviprep przeznaczony jest dla osób dorosłych, służy do oczyszczania jelit, co umożliwia ich zbadanie.

Ciąża

Brak jest danych dotyczących przyjmowania leku Moviprep w okresie ciąży i karmienia piersią, lek powinien więc być przyjmowany wyłącznie, jeśli lekarz uzna to za konieczne. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to dwa litry roztworu sporządzanego w następujący sposób:
Opakowanie zawiera dwie przezroczyste torebki, z których każda zawiera jedną parę saszetek: saszetkę A i saszetkę B. Każdą parę saszetek (A i B) należy rozpuścić wodzie, by uzyskać jeden litr roztworu. To opakowanie wystarcza więc do sporządzenia dwóch litrów roztworu Moviprep.

Przed przyjęciem leku Moviprep należy dokładnie zapoznać się z poniższymi instrukcjami. Pacjent musi wiedzieć:
- Kiedy przyjmować Moviprep
- Jak przygotować Moviprep
- W jaki sposób przyjmować Moviprep
- Czego należy się spodziewać

Kiedy przyjmować Moviprep
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z opisem w ulotce lub zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza. Kuracja lekiem Moviprep musi zostać zakończona przed przystąpieniem do badania:
Lek można przyjąć w postaci dawek podzielonych lub w jednej dawce zgodnie z poniższym opisem:

Dla zabiegów przeprowadzanych w uśpieniu (w znieczuleniu ogólnym):
1. Dawki podzielone: jeden litr roztworu Moviprep wieczorem w dniu poprzedzającym badanie i jeden litr roztworu Moviprep wcześnie rano w dniu badania. Należy zapewnić aby przyjmowanie leku Moviprep, jak również innych klarownych płynów zostało zakończone co najmniej dwie godziny przed rozpoczęciem badania.
2. Dawka pojedyncza: dwa litry roztworu Moviprep wieczorem w dniu poprzedzającym badanie albo dwa litry roztworu Moviprep rano w dniu badania. Należy zapewnić aby przyjmowanie leku Moviprep, jak również innych klarownych płynów zostało zakończone co najmniej dwie godziny przed rozpoczęciem badania.

Dla zabiegów przeprowadzanych bez uśpienia (bez znieczulenia ogólnego):
1. Dawki podzielone: jeden litr roztworu Moviprep wieczorem w dniu poprzedzającym badanie i jeden litr roztworu Moviprep wcześnie rano w dniu badania. Należy zapewnić aby przyjmowanie leku Moviprep, jak również innych klarownych płynów zostało zakończone co najmniej jedną godzinę przed rozpoczęciem badania.
2. Dawka pojedyncza: dwa litry roztworu Moviprep wieczorem w dniu poprzedzającym badanie albo dwa litry roztworu Moviprep rano w dniu badania. Należy zapewnić aby przyjmowanie leku Moviprep, jak również innych klarownych płynów zostało zakończone co najmniej jedną godzinę przed rozpoczęciem badania.
Ważne: Nie wolno przyjmować żadnych pokarmów stałych od chwili rozpoczęcia przyjmowania leku Moviprep do chwili zakończenia badania.

Jak przygotować Moviprep
- Otworzyć jedną przezroczystą torebkę i wyjąć saszetki A i B.
- Dodać zawartość OBYDWU saszetek, A i B, do dzbanka z miarką o pojemności co najmniej 1 litra.
- Dolać wody aż do poziomu jednego litra zaznaczonego na dzbanku i mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia proszku. Roztwór Moviprep powinien być przezroczysty lub odrobinę mętny. Może to zająć do 5 minut.

W jaki sposób przyjąć Moviprep
Pierwszy litr roztworu Moviprep należy wypić w ciągu godziny do dwóch. Pacjent powinien starać się wypić pełną szklankę co 10–15 minut.

Gdy pacjent jest gotowy, powinien sporządzić i wypić drugi litr roztworu Moviprep sporządzonego z zawartości saszetek A i B z pozostałej torebki.
W czasie stosowania leku Moviprep zaleca się wypicie dodatkowo jeszcze jednego litra klarownego płynu, aby zapobiec uczuciu pragnienia i odwodnieniu. Do tego celu nadają się woda, lekkie, klarowne zupy, soki owocowe (bez miąższu), napoje bezalkoholowe, herbata lub kawa (bez mleka). Te napoje powinny być przyjęte najpóźniej dwie godziny przed badaniem w znieczuleniu ogólnym i najpóźniej jedną godzinę przed badaniem bez znieczulenia ogólnego.

Czego należy się spodziewać
Po rozpoczęciu przyjmowania roztworu Moviprep należy przebywać w pobliżu toalety. W pewnym momencie pacjent zacznie oddawać wodnisty stolec. Jest to zupełnie normalne i oznacza, że roztwór Moviprep działa. Ruchy jelitowe i potrzeba wypróżnienia zakończą się wkrótce po zaprzestaniu picia.

Postępowanie zgodnie z zaleceniami pozwoli oczyścić jelita, dzięki czemu możliwe będzie pomyślne przeprowadzenie badania. Po ostatnim przyjęciu płynu należy przewidzieć odpowiednią ilość czasu na dojazd do pracowni kolonoskopii.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, Moviprep może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Typowym objawem po przyjęciu leku Moviprep jest biegunka.
Pacjent powinien przerwać przyjmowanie leku Moviprep i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważy którykolwiek z poniższych objawów:
- wysypka lub świąd
- obrzęk twarzy, kostek lub innych części ciała
- kołatanie serca
- znaczne zmęczenie
- duszność

Są to objawy ciężkiej reakcji alergicznej.

Jeśli w ciągu 6 godzin od przyjęcia leku Moviprep nie nastąpi wypróżnienie, należy zaprzestać przyjmowania leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Inne działania niepożądane:
Bardzo częste działania niepożądane (występują u więcej niż 1 na 10 osób):
Ból brzucha, wzdęcia, zmęczenie, ogólne złe samopoczucie, ból odbytu, nudności i gorączka.
Częste działania niepożądane (występują u nie więcej niż 1 na 10 osób):
Głód, zaburzenia snu, zawroty głowy, ból głowy, wymioty, niestrawność, pragnienie i dreszcze.
Niezbyt częste działania niepożądane (występują u nie więcej niż 1 na 100 osób):
Dyskomfort, trudności w przełykaniu oraz zmiany wyników badań czynności wątroby.
Zaobserwowano również następujące działania niepożądane, lecz brak jest danych dotyczących częstości ich występowania: wzdęcia (wiatry), przejściowy wzrost ciśnienia krwi, nieregularny rytm serca lub kołatanie serca, odwodnienie, odruch wymiotny, bardzo małe stężenie sodu we krwi mogące prowadzić do drgawek oraz zmiany stężenia soli we krwi, jak np. zmniejszone stężenie wodorowęglanów, zwiększone lub zmniejszone stężenie wapnia; zwiększone lub zmniejszone stężenie
 chlorków i zmniejszone stężenie fosforanów. Może również dojść do zmniejszenia stężenia potasu i sodu we krwi.

Te reakcje występują zwykle tylko w okresie trwania leczenia. Jeśli utrzymują się dłużej, należy skonsultować się z lekarzem.

Reakcje alergiczne, mogą powodować wysypkę skórną, swędzenie, zaczerwienienie skóry lub pokrzywkę, obrzęk dłoni, stóp lub kostek, ból głowy, kołatanie serca, duszność.

Skład

Saszetka A zawiera następujące substancje czynne:
Makrogol (znany również jako glikol polietylenowy) 3350 100 g
Sodu siarczan bezwodny 7,500 g
Sodu chlorek 2,691 g
Potasu chlorek 1,015 g

Saszetka B zawiera następujące substancje czynne:
Kwas askorbowy 4,700 g
Sodu askorbinian 5,900 g
Stężenie jonów elektrolitów po rozpuszczeniu obu saszetek w jednym litrze wody wynosi:
Sód 181,6 mmol/l (z czego absorbowalne jest nie więcej niż 56,2 mmol)
Chlorki 59,8 mmol/l
Siarczany 52,8 mmol/l
Potas 14,2 mmol/l
Askorbinian 29,8 mmol/l

Pozostałe składniki to:
Aromat cytrynowy (zawierający maltodekstrynę, citral, olejek cytrynowy, olejek limonkowy, gumę ksantan, witaminę E) oraz aspartam (E951) i acesulfam potasowy (E950) jako substancje słodzące.

Producent

Norgine Limited
New Road, Hengoed
Mid Glamorgan, CF82 8SJ
Wielka Brytania

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

checkout.warnings.Notice