Opis
Nazwa | Oftagel |
Nazwa międzynarodowa | Carbomerum |
Dawka | 2,5 mg/g |
Postać | żel do oczu |
Wielkość opakowania | 10 g |
Działanie/właściwości |
|
Oftagel 2,5 mg/g żel do oczu 10 g ma postać przejrzystego lub lekko opalizującego roztworu. Zawiera karbomer jako substancję czynną.
Działanie
Jak działa Oftagel?
Zawiera karbomer jako substancję czynną. Ważnymi właściwościami kropli do oczu mających łagodzić objawy zespołu „suchego oka” są: długi czas kontaktu z rogówką oraz dobre właściwości smarujące. Karbomer, będący usieciowanym polimerem o dużej masie cząsteczkowej, zwiększa lepkość kropli do oczu i tworzy na rogówce ochronną warstwę.
Wskazania
Kiedy stosować Oftagel?
Stosuje się go w leczeniu suchego zapalenia rogówki i spojówki (Keratoconjunctivitis sicca) i leczeniu objawowym innych postaci zespołu „suchego oka”, tj. w sytuacjach, gdy gruczoły łzowe wydzielają mniej lub nie produkują wcale własnej wydzieliny i wysychanie rogówki powoduje wystąpienie niepożądanych objawów na powierzchni oka.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku Oftagel jeśli pacjent ma uczulenie uczulenie na karbomer lub na którykolwiek z pozostałych składników leku Oftagel
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Oftagel należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Oftagel, żel do oczu przemijająco może ograniczać ostrość widzenia. Zanim przystąpi się do prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługiwania urządzeń mechanicznych, należy odczekać aż ustąpią zaburzenia widzenia występujące bezpośrednio po podaniu leku.
Lek Oftagel zawiera benzalkoniowy chlorek
Lek zawiera w przybliżeniu 0,002 mg benzalkoniowego chlorku w każdej kropli, co odpowiada 0,06 mg/g.
Benzalkoniowy chlorek może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe i zmieniać ich zabarwienie. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem.
Benzalkoniowy chlorek może powodować także podrażnienie oczu, zwłaszcza u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki (przezroczystej warstwy z przodu oka). W razie wystąpienia nieprawidłowych odczuć w obrębie oka, kłucia lub bólu w oku po zastosowaniu tego leku, należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Jeśli jednocześnie stosuje się inne leki podawane do worka spojówkowego, lek Oftagel należy podać jako ostatni, po upływie 15 minut od podania poprzedniego leku.
Ciąża
Czy stosowanie Oftagel w ciąży jest bezpieczne?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie przeprowadzono dotychczas odpowiednich badań klinicznych z udziałem kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Stosowanie leku w czasie ciąży i karmienia piersią dopuszczalne jest jedynie, gdy korzyści dla matki płynące z jego zastosowania przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego piersią niemowlęcia.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku):
Zalecana dawka leku Oftagel to 1 kropla do worka spojówkowego 1 do 4 razy na dobę w zależności od nasilenia dolegliwości.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Oftagel jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Przed zakropieniem leku Oftagel należy umyć ręce.
Aby nie dopuścić do zakażenia zawartości butelki nie należy dotykać końcówką zakraplacza do oka lub jego okolic ani jakiejkolwiek innej powierzchni.
Odchylić głowę do tyłu.
Delikatnie odciągnąć w dół dolną powiekę i wpuścić kroplę leku do worka spojówkowego pomiędzy dolną powieką a okiem.
Po każdym użyciu należy zamknąć butelkę.
Butelka przeznaczona jest do stosowania indywidualnego.
Skutki uboczne
Bezpośrednio po podaniu leku, mogą przemijająco wystąpić zaburzenia widzenia, pieczenie lub objawy miejscowego podrażnienia.
Skład
1 g żelu zawiera 2,5 mg karbomeru.
Inne składniki leku to benzalkoniowy chlorek, sorbitol, lizyna jednowodna, sodu octan trójwodny, alkohol poliwinylowy i woda do wstrzykiwań.
Producent
Santen OyPodmiot odpowiedzialny
Santen Oy
Niittyhaankatu 20
33720 Tampere
Finlandia
Wytwórca
Santen Oy
Kelloportinkatu 1
33100 Tampere
Finlandia