Opis
Perlid, 50 mg/ml, lakier do paznokci leczniczy, 1 butelka po 2,5 ml + akcesoria zawiera substancję czynną leku - amorolfinę (w postaci amorolfiny chlorowodorku), która należy do grupy leków przeciwgrzybiczych. Działa ona grzybobójczo na różne gatunki grzybów powodujących zakażenia paznokci.
Wskazania
Lek Perlid jest stosowany w leczeniu grzybiczych zakażeń paznokci.
Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ze względu na to, że po miejscowym zastosowaniu leku Perlid, ogólnoustrojowe narażenie na amorolfinę jest nieznaczne, nie przewiduje się wpływu amorolfiny na ciążę oraz na noworodka lub niemowlę karmione piersią.
Nie przewiduje się wpływu leku na płodność, ponieważ ogólnoustrojowa ekspozycja na amorolfinę jest znikoma.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli (powyżej 18 lat)
Lek Perlid należy stosować na paznokcie rąk raz lub dwa razy w tygodniu, a na paznokcie stóp raz w tygodniu, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Ważne jest to, żeby nie przerywać stosowania leku Perlid do momentu wyleczenia zakażenia i odrośnięcia zdrowych paznokci. Zajmuje to zwykle 6 miesięcy w przypadku leczenia paznokci rąk i 9 do 12 miesięcy w przypadku leczenia paznokci stóp. Lekarz prawdopodobnie będzie kontrolował przebieg leczenia, mniej więcej co 3 miesiące.
Instrukcja użycia
1. Opiłować paznokieć
Pilniczkiem do paznokci (dołączonym do niektórych opakowań leku Perlid), należy dokładnie opiłować zakażone obszary paznokcia i całą jego powierzchnię.
UWAGA
Do zdrowych paznokci nie należy stosować pilniczków użytych do zakażonych paznokci, w przeciwnym razie można przenieść zakażenie. Aby zapobiec przeniesieniu zakażenia należy zadbać, aby nikt inny nie używał pilniczków z zestawu stosowanego do leczenia.
2. Oczyścić paznokieć
Wacikiem (nasączonym zmywaczem do paznokci) dołączonym do opakowania należy oczyścić powierzchnię paznokcia. Czynności opisane w punktach 1 i 2 należy powtórzyć na każdym zakażonym paznokciu.
3. Nabrać trochę lakieru z butelki
Zanurzyć jedną ze szpatułek wielokrotnego użytku w butelce z lakierem do paznokci. Przed nałożeniem lakieru nie należy wycierać szpatułki o brzeg butelki.
4. Nałożyć lakier
Lakier należy równomiernie nanieść na całą powierzchnię paznokcia. Czynności opisane w punktach 3 i 4 należy powtórzyć na każdym zakażonym paznokciu.
5. Pozostawić do wyschnięcia
Pozostawić leczone paznokcie do wyschnięcia na około 10 minut.
6. Wyczyścić szpatułkę.
Dołączone do leku szpatułki są wielokrotnego użytku. Ważne jest jednak to, żeby po każdym zabiegu leczniczym wyczyścić je dokładnie używając tego samego wacika, co do oczyszczenia paznokcia. Należy unikać dotykania wacikiem świeżo polakierowanych paznokci. Należy szczelnie zamknąć butelkę z lakierem do paznokci. Wacik należy wyrzucić zachowując ostrożność, gdyż jest on łatwopalny.
Po nałożeniu leku Perlid należy zachować co najmniej 10 minutową przerwę przed nałożeniem każdego lakieru kosmetycznego.
Przed ponownym użyciem leku Perlid należy najpierw usunąć stary lakier, używając wacika, a następnie w razie konieczności opiłować paznokcie. Ponownie nałożyć lakier sposobem opisanym powyżej.
Woda i mydło nie wpływają na wyschnięty lakier do paznokci i dlatego można myć ręce i stopy jak zwykle. Jeśli konieczne jest użycie środków chemicznych, takich jak rozcieńczalniki do farb lub benzyna lakiernicza, należy założyć gumowe lub inne nieprzepuszczalne rękawiczki, aby chronić lakier na paznokciach.
Ważne
- W razie dostania się leku Perlid do oka lub ucha, należy natychmiast wypłukać je wodą i skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub najbliższym szpitalem.
- Nie dopuścić do kontaktu lakieru z błonami śluzowymi (np. jamy ustnej lub nosa). Nie wdychać.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Rzadko (mogą występować nie częściej niż u 1 na 1 000 pacjentów):
• paznokcie mogą ulec przebarwieniu, poluzować się lub zacząć oddzielać się od łożyska paznokcia,
• kruche paznokcie,
• łamliwe paznokcie.
Bardzo rzadko (mogą występować nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
• może wystąpić uczucie pieczenia w okolicy paznokcia.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
• w okolicy paznokcia może wystąpić zaczerwienienie skóry, swędzenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka lub pęcherze.
Skład
- Substancją czynną leku jest amorolfina 50 mg/ml, w postaci amorolfiny chlorowodorku.
- Pozostałe składniki to: amoniowego metakrylanu kopolimer (Typ A), triacetyna, butylu octan, etylu octan i etanol.
Producent
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański