Opis
Nazwa | Piloxidil |
Nazwa międzynarodowa | Minoxidilum |
Dawka | 20 mg/ml |
Postać | płyn na skórę |
Wielkość opakowania | 60 ml |
Działanie/właściwości |
|
Piloxidil, 20 mg/ml, płyn na skórę, 60 ml, zawiera substancję czynną minoksydyl.
Działanie
Jak działa Piloxidil?
Piloxidil zawiera substancję czynną minoksydyl, pobudzający wzrost włosów w łysieniu u mężczyzn. Zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów obserwuje się po około 8 tygodniach stosowania leku, natomiast pierwsze odrosty w postaci cienkich włosków meszkowych występują po upływie 4 do 5 miesięcy leczenia.
Wskazania
Lek Piloxidil jest wskazany w leczeniu łysienia androgenowego (alopecia androgenetica) u kobiet w wieku od 18 do 65 lat.
Piloxidil jest najbardziej skuteczny u ludzi młodszych we wczesnych fazach procesu łysienia. Lepsze wyniki leczenia uzyskuje się w okolicy szczytu głowy niż w części czołowo-skroniowej.
Zaprzestanie leczenia powoduje cofanie się efektu leczniczego w ciągu kilku miesięcy.
Jeśli po upływie 60 dni nie nastąpiła poprawa lub zwiększone wypadanie włosów utrzymuje się przez ponad 2 tygodnie, lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Przeciwwskazania
- jeżeli pacjent ma uczulenie na minoksydyl lub na którykolwiek składnik leku,
- w chorobach skóry głowy, np. w nasilonych zmianach w łojotokowym - zapaleniu skóry, w łuszczycy, w zakażeniach owłosionej skóry głowy, na skórę z objawami przerwania ciągłości naskórka,
- u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym (leczonym i nieleczonym),
- na poparzoną słońcem skórę głowy,
- na świeżo ogoloną skórę głowy,
- pod opatrunkiem okluzyjnym,
- w razie stosowania miejscowo na owłosioną skórę głowy innych leków.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Piloxidil należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Piloxidil przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę głowy.
Lek Piloxidil można stosować tylko na zdrową skórę głowy. Nie należy stosować go na inne części ciała.
Lek przenika przez skórę do krwi w bardzo małej ilości, niemniej istnieje ryzyko przeniknięcia do organizmu większej dawki leku (np. w przypadku zastosowania leku na uszkodzony naskórek lub niewłaściwego użycia) i ewentualnego wystąpienia ogólnych działań niepożądanych.
W przypadku wystąpienia i utrzymywania się jednego z takich objawów, jak niedociśnienie tętnicze, obrzęki twarzy lub kostek u nóg i rąk, kołatanie serca lub przyspieszona czynność serca, szybki przyrost masy ciała, osłabienie i zawroty głowy lub omdlenia, zaburzenia ostrości widzenia, bóle
w klatce piersiowej, barku lub ramieniu, utrzymujące się zaczerwienienie, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Pacjenci z chorobami układu krążenia lub arytmią serca, przed zastosowaniem leku Piloxidil powinni skontaktować się z lekarzem.
Niektóre osoby odnotowują zwiększone wypadanie włosów po upływie 2 do 6 tygodni po rozpoczęciu kuracji. Jeśli zwiększone wypadanie włosów utrzymuje się przez ponad 2 tygodnie, pacjent powinien przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.
Jeżeli w trakcie leczenia dojdzie do zranienia skóry lub wystąpi silny rumień po nadmiernym opalaniu się na słońcu, należy przerwać stosowanie leku aż do wygojenia się skóry głowy.
Przypadkowe połknięcie leku może spowodować wystąpienie ciężkich objawów niepożądanych ze strony układu krążenia.
Dlatego lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
W przypadku kontaktu leku z uszkodzonym naskórkiem, oczami lub błoną śluzową, miejsca te należy dokładnie spłukać wodą.
U niektórych osób podczas stosowania leku występowały zmiany zabarwienia i (lub) struktury włosów.
Lek jest łatwopalny. Nie wolno stosować leku przy otwartym ogniu.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Z czym nie łączyć Piloxidil?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Interakcje leku Piloxidil z innymi lekami nie są znane.
Nie należy stosować leku Piloxidil jednocześnie z innymi lekami stosowanymi miejscowo na skórę głowy, takimi jak np. kortykosteroidy, retynoidy, ditranol czy wazelina, gdyż mogą one zwiększać przenikanie minoksydylu przez skórę do krwi i spotęgować ryzyko działań niepożądanych.
W trakcie stosowania leków obniżających ciśnienie krwi (np. guanetydyny), przed użyciem leku Piloxidil, należy zasięgnąć porady lekarza, ze względu na potencjalne ryzyko nadmiernego spadku ciśnienia krwi.
Ciąża
Dawkowanie
Jak stosować Piloxidil?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek jest przeznaczony do stosowania na skórę głowy.
O ile lekarz nie zaleci inaczej, lek zwykle stosuje się jak opisano poniżej.
Dorośli (w wieku od 18 do 65 lat)
1 ml leku należy nanosić kroplami na suchą skórę głowy 2 razy na dobę, mniej więcej co 12 godzin, w miejscach wypadania włosów i lekko rozcierać opuszkami palców. Nie należy miejsc tych trzeć ani suszyć. Lek należy nanosić za pomocą pompki (1 ml uzyskuje się po pięciokrotnym naciśnięciu przycisku pompki).
Należy dokładnie umyć ręce po zastosowaniu leku.
Nie należy stosować więcej niż 2 ml leku na dobę. Nie należy stosować leku na inne części ciała.
Nie powinno się myć włosów i głowy przed upływem 4 godzin po zastosowaniu leku.
Należy zaprzestać leczenia po roku, jeżeli nie ma widocznych rezultatów kuracji.
Nie należy zwiększać dawek ani częstości stosowania leku.
W przypadku zatkania się rurki dozownika przez wykrystalizowany lek można ją przemyć ciepłą, przegotowaną wodą.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Skutki uboczne
Czy Piloxidil ma skutki uboczne?
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane występują około pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.
- Często występujące działania niepożądane (od 1 osoby na 10 do 1 na 100): Bóle głowy; Nadmierne owłosienie występujące poza miejscem aplikacji; Świąd w tym także z wysypką, świąd w innych częściach ciała, świąd oczu
- Niezbyt często występujące działania niepożądane (od 1 osoby na 100 do 1 na 1000): Zmniejszone ciśnienie krwi; Duszności; Przemijające wypadanie włosów; Zmiany koloru i struktury włosów; Podrażnienie w miejscu podania; Łuszczenie się skóry; Wysypka; Wysypka przypominająca trądzik; Zapalenie skóry; Suchość skóry, w tym w miejscu aplikacji; Obrzęki obwodowe; Rumień w miejscu aplikacji
- Rzadko występujące działania niepożądane (od 1 osoby na 1000 do 1 na 10000): Kołatanie serca; Przyspieszone tętno; Ból w klatce piersiowej]
Skład
Pozostałe składniki: etanol, glikol propylenowy i woda oczyszczona.
Producent
Dystrybutor
Budapesztańska 3/17, 80-288 Gdańsk