Opis
Praluent, 0,15 g/ml, roztwór do wstrzykiwań, wstrzykiwacze po 1 ml, 2 sztuki to lek, którego substancją czynną jest alirokumab.
Działanie
Lek Praluent zawiera substancję czynną alirokumab.
Lek Praluent jest przeciwciałem monoklonalnym (rodzajem wyspecjalizowanego białka, którełączy się z pewną określoną substancją w organizmie). Przeciwciała monoklonalne są białkami,które rozpoznają inne swoiste białka i wiążą się z nimi. Alirokumab wiąże się z białkiemPCSK9.
Lek Praluent pomaga w zmniejszeniu stężenia „złego” cholesterolu (zwanego również „cholesterolemLDL”). Lek Praluent blokuje białko zwane PCSK9.
- PCSK9 jest białkiem wydzielanym przez komórki wątroby.
- W prawidłowych warunkach „zły” cholesterol, w wyniku związania się ze swoistymi„receptorami” (stacjami dokującymi) w wątrobie, jest usuwany z krwi.
- Białko PCSK9 powoduje zmniejszenie liczby tych receptorów w wątrobie, w wyniku czegostężenie „złego” cholesterolu jest większe niż być powinno.
- Lek Praluent poprzez zablokowanie białka PCSK9, powoduje zwiększenie liczby dostępnychreceptorów biorących udział w usuwaniu „złego” cholesterolu – powoduje to zmniejszenie jegostężenia.
Wskazania
Lek Praluent stosuje się u dorosłych z dużym stężeniem cholesterolu we krwi [z hipercholesterolemią (heterozygotyczną rodzinną i nierodzinną) lub z dyslipidemią mieszaną].
• Lek Praluent stosuje się u dorosłych z dużym stężeniem cholesterolu we krwi oraz z chorobą sercowo-naczyniową w celu zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego.
Lek Praluent jest stosowany:
- razem ze statyną (powszechnie stosowanym lekiem zmniejszającym duże stężeniecholesterolu) lub z innymi lekami zmniejszającymi stężenie cholesterolu, jeśli maksymalnadawka statyny nie powoduje wystarczającego zmniejszenia stężenia cholesterolu, lub
- bez innych leków lub razem z innymi lekami zmniejszającymi stężenie cholesterolu, gdystatyny nie są tolerowane lub nie mogą być stosowane.W trakcie przyjmowania tego leku należy kontynuować stosowanie diety zmniejszającej stężeniecholesterolu.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Praluent:
- jeśli pacjent ma uczulenie na alirokumab lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Praluent należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Jeżeli u pacjenta wystąpi ciężka reakcja alergiczna, należy przerwać stosowanie leku Praluent i natychmiast zwrócić się do lekarza. Czasem występowały ciężkie reakcje alergiczne, takie jak nadwrażliwość, w tym obrzęk skóry lub błon śluzowych nazywany obrzękiem naczynioruchowym (trudności z oddychaniem lub obrzęk twarzy, warg, gardła lub języka), wyprysk pieniążkowaty (czerwonawe plamki na skórze, czasem z pęcherzami) i alergiczne zapalenie naczyń (będące szczególną formą reakcji nadwrażliwości, z takimi objawami, jak biegunka, wysypka lub fioletowe plamy na skórze).
Pacjenci z chorobami nerek lub wątroby powinni poinformować o nich lekarza przed zastosowaniem leku Praluent, ponieważ badano jego stosowanie u jedynie niewielkiej liczby pacjentów z ciężkimi chorobami nerek i nie badano go u pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Praluent u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Praluent u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Jaką ilość leku należy wstrzyknąć
Lekarz powie pacjentowi, która z dawek jest dla niego właściwa i jak często ją stosować (75 mg czy 150 mg co 2 tygodnie, czy 300 mg co 4 tygodnie/miesięcznie). Lekarz będzie kontrolować stężenie cholesterolu u pacjenta i może dostosować dawkę leku (zwiększyć lub zmniejszyć) w trakcie leczenia.
Należy zawsze sprawdzić etykietę na wstrzykiwaczu, aby upewnić się, że pacjent stosuje właściwy lek, w odpowiedniej dawce.
Kiedy należy wykonać wstrzyknięcie
Lek Praluent należy wstrzykiwać co 2 tygodnie (dawkę 75 mg lub 150 mg) lub co 4 tygodnie/miesięcznie (dawkę 300 mg). Dawkę 300 mg należy przyjąć w pojedynczym wstrzyknięciu 300 mg lub w dwóch następujących po sobie wstrzyknięciach po 150 mg każde, które powinny być wykonane w dwa różne miejsca wstrzyknięcia.
Przed wykonaniem wstrzyknięcia
Przed użyciem lek Praluent należy odłożyć, aby ogrzał się do temperatury pokojowej.
Przed wykonaniem wstrzyknięcia leku Praluent należy zapoznać się ze szczegółową instrukcją użycia.
Gdzie należy wykonać wstrzyknięcie
Lek Praluent jest wstrzykiwany pod skórę w udo, brzuch lub ramię.
W celu uzyskania informacji, w które miejsca można wykonać wstrzyknięcie należy zapoznać się ze szczegółową instrukcją użycia
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeżeli u pacjenta wystąpi ciężka reakcja alergiczna, pacjent powinien przerwać stosowanie leku Praluent i natychmiast zwrócić się do lekarza. Po zastosowaniu leku czasem występowały ciężkie reakcje alergiczne, takie jak nadwrażliwość (trudności z oddychaniem), wyprysk pieniążkowaty (czerwonawe plamki na skórze, czasem z pęcherzami) i alergiczne zapalenie naczyń (będące szczególną formą reakcji nadwrażliwości, z takimi objawami, jak biegunka, wysypka lub fioletowe plamy na skórze) (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 1000 pacjentów).
Inne działania niepożądane:
Często występujące (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów)
• zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk, ból i (lub) tkliwość w miejscu, w którym lek był wstrzyknięty (reakcje w miejscu wstrzyknięcia);
• objawy ze strony górnych dróg oddechowych, takie jak ból gardła, katar, kichanie;
• swędzenie (świąd).
Rzadko występujące (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 1000 pacjentów)
• czerwone, swędzące, wypukłe bąble lub pokrzywka.
Częstość nieznana
Następujące działania niepożądane były zgłaszane od czasu wprowadzenia do obrotu leku Praluent, ale częstość ich występowania nie jest znana:
• choroba grypopodobna
• trudności z oddychaniem lub obrzęk twarzy, warg, gardła lub języka (obrzęk naczynioruchowy).
Skład
Substancją czynną leku jest alirokumab.
Praluent 150 mg roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu
Każdy wstrzykiwacz zawiera 150 mg alirokumabu.
• Pozostałe składniki to: histydyna, sacharoza, polisorbat 20 i woda do wstrzykiwań.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Produkt leczniczy Praluent nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia
pojazdów i obsługiwania maszyn.
Producent
Sanofi-Aventis Deutschland GmbH
Industriepark Hoechst
Brüningstraße 50
65926 Frankfurt am Main
Niemcy
Dystrybutor
Sanofi Winthrop Industrie
82 avenue Raspail
94250 Gentilly
Francja