Opis
Nazwa | Reasec |
Nazwa międzynarodowa | Diphenoxylati hydrochloridum + Atropini sulphas |
Dawka | 2,5 mg + 0,025 mg |
Postać | tabletki |
Wielkość opakowania | 20 sztuk |
Działanie/właściwości |
|
Reasec, 2,5 mg+0,025 mg, 20 tabletek zawiera ubstancje czynne: difenoksylat (w postaci difenoksylatu chlorowodorku) i atropina (w postaci atropiny siarczanu).
Działanie
Lek zmniejsza ruchliwość jelit i wykazuje silne działanie zapierające.
Wskazania
Wskazania do stosowania:
- objawowe leczenie ostrej i przewlekłej biegunki różnego pochodzenia,
- zmniejszenie ilości płynu kałowego po ileostomii (operacyjne wyprowadzenie fragmentu jelita cienkiego na powierzchnię brzucha umożliwiające wydalanie treści jelitowej) i kolostomii (operacyjne wyprowadzenie fragmentu jelita grubego na powierzchnię brzucha umożliwiające wydalanie treści jelitowej).
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku:
- gdy możliwe jest leczenie przyczynowe biegunki, należy je zastosować. Lek ten jest przeznaczony jedynie do objawowego leczenia biegunki;
- jeśli pacjent ma uczulenie na difenoksylatu chlorowodorek i (lub) siarczan atropiny lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- u dzieci w wieku poniżej 4 lat;
- w leczeniu biegunki wywołanej przez bakterie wytwarzające enterotoksyny (np. toksykogenne bakterie Escherichia coli, bakterie z rodzaju Salmonella i Shigella), która może przebiegać z wysoką gorączką i obecnością krwi w stolcu;
- w leczeniu ostrej fazy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub rzekomobłoniastego zapalenia jelit, wywołanego antybiotykami;
- w przypadku ciężkiej postaci marskości wątroby;
- w przypadku ostrego i cholestatycznego zapalenia wątroby objawiającego się żółtaczką (zażółcenie skóry i oczu), świądem skóry;
- w leczeniu żółtaczki mechanicznej;
- jeśli u pacjenta występuje jaskra z wąskim kątem przesączania;
- jeśli u pacjenta występuje choroba gruczołu krokowego (prostaty);
- w przypadku miastenii (choroba objawiająca się osłabieniem i zmęczeniem mięśni szkieletowych);
- u pacjentów z przyspieszonym biciem serca;
- u dzieci z astmą oskrzelową;
- u pacjentów z okrężnicą olbrzymią (choroba powodująca przerost i poszerzenie okrężnicy w wyniku gromadzenia się treści jelitowej);
- u pacjentów ze zwężeniem odźwiernika;
- jeśli u pacjenta wystąpi niedrożność jelit lub zaparcia;
- jeśli pacjent stosuje inne leki zmniejszające ruchliwość jelit.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
W każdym przypadku, gdy to możliwe, należy zastosować leczenie przyczynowe biegunki. Lek ten nie usuwa przyczyny wystąpienia biegunki i jest przeznaczony jedynie do objawowego leczenia biegunki.
U pacjentów z biegunką, zwłaszcza u dzieci, może dojść do utraty płynów i elektrolitów. W takich przypadkach największe znaczenie ma uzupełnienie płynów i elektrolitów.
W przypadku ciężkiego odwodnienia lub zaburzenia równowagi elektrolitowej, podawanie leku należy przerwać do czasu rozpoczęcia odpowiedniego uzupełniania płynów i elektrolitów, ponieważ zahamowanie ruchliwości jelit może spowodować zatrzymanie płynów w jelitach, nasilając stan odwodnienia i zaburzenie równowagi elektrolitowej.
Jeżeli w przypadku ostrej biegunki poprawa nie nastąpi w ciągu 48 godzin, należy przerwać stosowanie leku.
Należy natychmiast przerwać stosowanie leku w razie wystąpienia wzdęcia brzucha lub zaparcia.
W przypadku zaburzeń czynności wątroby pacjenci powinni znajdować się pod opieką medyczną, ze względu na możliwe działanie toksyczne leku na układ nerwowy, spowodowane spowolnionym metabolizmem leku.
Podczas stosowania zalecanych dawek leku mogą wystąpić objawy działania niepożądanego atropiny. Należą do nich: przyspieszone bicie serca, suchość jamy ustnej, suchość skóry oraz nudności. Dotyczy to szczególnie dzieci. Należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.
Difenoksylat należy do grupy opioidów. Opisywano przypadki uzależnienia od leku (z zastosowaniem bardzo dużych dawek ponad 125 tabletek na dobę). Dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku u pacjentów ze stwierdzonym uzależnieniem od leków. Dodanie atropiny ma zapobiec przypadkom nadużywania leku.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Z czym nie łączyć leku Reasec?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Podczas stosowania leku nie należy przyjmować alkoholu i innych leków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy (leki przeciwlękowe, leki nasenne i środki narkotyczne), ponieważ mogą nasilać wzajemnie swoje działanie, senność i może pojawić się spowolnienie czynności oddechowej.
Tabletki leku Reasec mogą spowodować wolniejszy rozkład niektórych innych leków w wątrobie, w skutek czego ich działanie może być wydłużone lub nasilone.
Wyżej wymienione interakcje dotyczą leków wcześniej przyjętych, jak i tych, które będą przyjmowane w najbliższej przyszłości. W razie wątpliwości, czy którakolwiek z wyżej wymienionych sytuacji dotyczy pacjenta, przed zastosowaniem leku Reasec pacjent powinien zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Ciąża
Czy Reasec jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Lek Reasec można stosować w okresie ciąży jedynie po dokładnej ocenie dokonanej przez lekarza indywidualnie dla każdego przypadku.
Karmienie piersią
Nie należy stosować leku Reasec w czasie karmienia piersią.
Dawkowanie
Jak stosować Reasec?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletki przeznaczone są do stosowania doustnego.
W przypadku nagłego wystąpienia (ostrej) biegunki u dorosłych, należy stosować 1 do 2 tabletek trzy razy na dobę.
Niezwłocznie po zmniejszeniu nasilenia biegunki należy przerwać stosowanie leku lub zmniejszyć jego dawkę (np. od 1 do 2 tabletek na dobę).
Jeśli poprawa nie nastąpi w ciągu 2 dni, należy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku przewlekłej biegunki, dawkowanie ustala lekarz prowadzący.
Zazwyczaj, u dorosłych stosuje się 1 tabletkę dwa razy na dobę, przed posiłkiem.
Jeśli w ciągu 10 dni nie nastąpi poprawa, należy poradzić się lekarza, ponieważ dalsze stosowanie leku prawdopodobnie będzie nieskuteczne.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Reasec nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 4 lat. Lek Reasec należy stosować jedynie u dzieci w wieku powyżej 4 lat, o ile został przepisany przez lekarza. Dawkowanie ustala wyłącznie lekarz prowadzący. Dawkowania zaleconego przez lekarza nie wolno zmieniać bez wcześniejszego porozumienia z lekarzem.
Zalecane dawkowanie:
Wiek poniżej 4 lat: nie zalecane.
Od 4 do 8 lat: 1 tabletka trzy razy na dobę.
Od 9 do 12 lat: 1 tabletka cztery razy na dobę.
Od 13 do 16 lat: 2 tabletki trzy razy na dobę.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częstość występowania poszczególnych działań niepożądanych nie może zostać określona na podstawie dostępnych danych.
Zaburzenia układu immunologicznego: uczulenie objawiające się wysypką, obrzękiem warg, twarzy lub języka, trudnościami w oddychaniu i przełykaniu.
W razie wystąpienia ww. objawów reakcji uczuleniowych należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Zaburzenia psychiczne: niepokój.
Zaburzenia oka: zaburzenia widzenia.
Zaburzenia żołądka i jelit: w niektórych przypadkach ból brzucha, wzdęcie brzucha, zaparcia, nudności i wymioty, może wystąpić suchość w ustach.
Jeśli u pacjenta wystąpi zaparcie lub wzdęcie brzucha, leczenie należy przerwać.
Zaburzenia układu nerwowego: ból głowy, bezsenność lub niepokój, zawroty głowy, niewyraźne widzenie.
Zaburzenia serca: przyspieszone bicie serca.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka, suchość skóry.
Skład
Substancjami czynnymi leku są: difenoksylatu chlorowodorek i atropiny siarczan.
Każda tabletka zawiera 2,5 mg difenoksylatu chlorowodorku i 0,025 mg atropiny siarczanu.
Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, talk, sacharoza (7 mg), skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna (85 mg).
Producent
Gedeon Richter Plc.
Gyömrői út 19-21
1103 Budapeszt
Węgry