Opis
Septofar Mięta zawiera amylometakrezol i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy. Składniki te są łagodnymi środkami antyseptycznymi.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Z powodu wielkości pastylek twardych, małe dzieci mogą zadławić się lekiem Septofar Mięta. Nie jest wskazane przedłużone stosowanie tego produktu leczniczego.
Generalnie, ból gardła, jest łagodną chorobą trwającą nie dłużej niż tydzień. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni, stan się pogorszył lub pojawiły się inne objawy, takie jak wysoka gorączka, ból głowy, nudności lub wymioty i wysypka na skórze, ponieważ być może jest to infekcja bakteryjna (angina, zapalenie migdałków), która musi być leczona w inny sposób.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Nie są znane klinicznie istotne interakcje.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Ciąża
Bezpieczeństwo stosowania leku Septofar Mięta a w okresie ciąży nie zostało ustalone.
Brak danych dotyczących stosowania amylometakrezolu i alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego, jako substancji farmakologicznie czynnych w czasie ciąży. Z powodu braku udokumentowanego bezpieczeństwa stosowania, lek Septofar Mięta nie jest zalecany w czasie ciąży.
Bezpieczeństwo stosowania leku Septofar Mięta w okresie karmienia piersią nie zostało ustalone.
Brak danych dotyczących przenikania amylometakrezolu i alkoholu 2,4 dichlorobenzylowego do mleka matki.
Z powodu braku udokumentowanego bezpieczeństwa stosowania, lek Septofar Mięta nie jest zalecany w okresie karmienia piersią.
Dawkowanie
Lek Septofar MIęta powinien wolno rozpuścić się w jamie ustnej. Leku Septofar Mięta nie należy połykać, żuć ani rozgryzać.
Dorośli: w razie potrzeby jedna pastylka, co 2-3godziny, nie należy stosować więcej niż 8 pastylek w ciągu 24 godzin.
Dzieci w wieku powyżej 6 lat: maksymalnie 4 pastylki w ciągu 24 godzin, z przynajmniej 2 godzinną przerwą pomiędzy kolejnymi pastylkami.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości na produkt leczniczy, należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli wystąpi którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Rzadko (≥1/10,000, ≤1/1,000): reakcje nadwrażliwości, w tym wysypka, swędzenie, pieczenie i obrzęk jamy ustnej lub gardła.
Częstość nieznana (częstość występowania tych działań niepożądanych nie może być określona na podstawie dostępnych danych): pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, ból języka (glossodynia) i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak niestrawność, nudności.
Skład
Substancją czynną leku jest amylometakrezol 0,60 mg i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy 1,20 mg. Pozostałe składniki leku to:
Olejek eteryczny miętowy, Olejek eteryczny anyżu gwiaździstego, Lewomentol, Indygokarmin (E132) ,Żółcień chinolinowa (E104), Sacharyna sodowa, Kwas winowy,Isomalt, Maltitol.