Adapalen
Wskazania do stosowania adapalenu
Adapalen to syntetyczny retinoid nowej generacji. Jego główną funkcją jest normalizacja procesów różnicowania i rogowacenia naskórka. Działa również przeciwzapalnie i zapobiega powstawaniu zaskórników. Jest skuteczny w terapii trądziku pospolitego, zarówno o nasileniu łagodnym jak i średnim. Można go również stosować w przypadku trądziku zaskórnikowego oraz trądziku grudkowo-krostkowego.
Mechanizm działania adapalenu
Substancja działa przez wiązanie się z jądrowymi receptorami kwasu retinowego wewnątrz komórki, co prowadzi do zmian w ekspresji genów i syntezie mRNA. W przeciwieństwie do retinoidów nie reaguje z receptorami w cytoplazmie. Jego głównym zadaniem jest regulacja procesów keratynizacji oraz różnicowania naskórka. Działa również na nabłonek komórkowy mieszków włosowych, co redukuje powstawanie zaskórników. Adapalen posiada właściwości przeciwzapalne, hamując działanie leukocytów wielojądrzastych i ograniczając peroksydację kwasu arachidonowego. W ten sposób redukuje tworzenie się mediatorów stanu zapalnego.
Dawkowanie adapalenu
Lek nakłada się zewnętrznie na obszary skóry dotknięte chorobą. Dawkowanie dostosowuje się do indywidualnej wrażliwości pacjenta. Osoby powyżej 12. roku życia stosują preparat zwykle raz dziennie. Jeśli po trzech miesiącach leczenia trądzik nie ustępuje, zalecana jest konsultacja lekarska.
Przeciwwskazania do stosowania adapalenu
- Adapalen jest przeciwwskazany u osób nadwrażliwych na tę substancję oraz u kobiet ciężarnych.
- Środka nie należy stosować na skórę opaloną, z wypryskiem (oprócz trądzikowego) lub uszkodzoną.
- Osoby z ciężkim trądzikiem lub trądzikiem na dużej powierzchni skóry powinny unikać tego produktu.
Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu adapalenu
Skutki uboczne
Stosowanie adapalenu może prowadzić do miejscowych skutków ubocznych. Mogą to być: uczucie pieczenia, dyskomfort, świąd czy suchość. Innymi reakcjami są zaczerwienienie, ból, łuszczenie skóry, trądzik czy zapalenie skóry, a ponadto zmiany w pigmentacji skóry, czyli hipopigmentacja i hiperpigmentacja. W rzadszych przypadkach obserwowano eakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy oraz objawy związane z powiekami jak obrzęk czy rumień.
Wpływ na ciążę
Kobiety w ciąży lub planujące ciążę nie powinny stosować adapalenu. Badania na zwierzętach ujawniły toksyczność dla płodu przy dużej dawce doustnej. Informacje na temat miejscowego stosowania tego środka przez ciężarne kobiety są niewystarczające.
Wpływ na laktację
Kobiety karmiące mogą stosować adapalen, ponieważ po miejscowym zastosowaniu nie jest on praktycznie wchłaniany do mleka. Ważne jest, aby unikać kontaktu lek - dziecko.
Interakcje z lekami
- Adapalenu nie stosuj równocześnie z lekami o podobnym działaniu, zawierającymi retinoidy.
- W trakcie terapii unikaj nakładania na skórę substancji drażniących, takich jak alkohol czy preparaty złuszczające.
- Jeżeli używasz innych leków przeciwtrądzikowych, takich jak erytromycyna 4% czy nadtlenek benzoilu 10%, nakładaj je rano, a adapalen stosuj wieczorem.
Inne środki ostrożności
- Adapalen należy stosować wyłącznie zewnętrznie.
- Należy unikać kontaktu substancji z oczami, ustami i błonami śluzowymi.
- W przypadku podrażnienia, zaczerwienienia czy wysuszenia skóry, zalecane jest przerwanie kuracji do ustąpienia objawów.
- Należy unikać ekspozycji na światło UV i nie używać równocześnie preparatów o działaniu ściągającym lub złuszczającym (zalecane jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym podczas kuracji).
Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.