Aprepitant
Wskazania do stosowania aprepitantu
Aprepitant to lek przeciwwymiotny i przeciw nudnościom, przeznaczony dla pacjentów onkologicznych doświadczających mdłości i wymiotów po chemioterapii. Jest zalecany dla osób, które ukończyły 12 lat. Jego głównym zadaniem jest łagodzenie nieprzyjemnych objawów związanych z leczeniem nowotworów.
Mechanizm działania aprepitantu
Aprepitant działa poprzez hamowanie działania substancji "P" (neurokiny 1 - NK1), która łączy się z neuronami w mózgu odpowiedzialnymi za wywoływanie wymiotów. W trakcie chemioterapii, substancja "P" jest produkowana w organizmie, co prowadzi do aktywacji neuronów w ośrodku wymiotnym mózgu, wywołując uczucie mdłości i wymioty. Aprepitant, blokując ten proces, pomaga redukować te nieprzyjemne objawy.
Dawkowanie aprepitantu
Aprepitant jest lekiem podawanym razem z deksametazonem i antagonistą receptora 5-HT3.
- Dawkowanie dla dorosłych: Pierwszego dnia, 125 mg aprepitantu przyjmowane doustnie godzinę przed chemioterapią, a następnie 80 mg rano w drugim i trzecim dniu.
- Dawkowanie dla młodzieży (12-17 lat): Takie samo jak dla dorosłych, czyli 125 mg aprepitantu na godzinę przed chemioterapią w pierwszym dniu, a 80 mg rano w dniu drugim i trzecim.
- Dawkowanie leku nie wymaga modyfikacji ze względu na płeć, wiek powyżej 65 lat, ani zaburzenia funkcji nerek czy wątroby.
Przeciwwskazania do stosowania aprepitantu
Przeciwwskazaniem do stosowania aprepitantu jest uczulenie na składnik aktywny leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu aprepitantu
Skutki uboczne
Częste: ból głowy, niestrawność, uczucie zmęczenia, zaparcia, zwiększenie aktywności AlAT, czkawka, zmniejszenie łaknienia.
Niezbyt częste: zawroty głowy, złe samopoczucie, zwiększenie aktywności AspAT, kołatanie serca, ból brzucha, niepokój, nudności, uderzenia gorąca, trądzik, zaczerwienienie twarzy, niedokrwistość, senność, trudności w oddawaniu moczu, suchość błony śluzowej jamy ustnej, osłabienie, Zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej, wymioty, wysypka, wzdęcia, gorączka neutropeniczna, kwaśne odbijanie, refluks.
Rzadkie: dezorientacja, euforia, kaszel, letarg, obrzęki, podrażnienie gardła, obecność krwinek czerwonych w moczu, obniżenie stężenia sodu we krwi, skurcze mięśni, szum w uszach, wzmożone wydalanie moczu, zaburzenia smaku, zapalenie jamy ustnej, zapalenie spojówek, bradykardia, obecność glukozy w moczu, wzdęcie brzucha, kichanie, przemijające zaburzenia funkcji poznawczych, łojotok, zmniejszenie liczby neutrofilów, częstomocz, ból jamy ustnej i gardła, zaburzenie chodu, zmiany skórne, twarde stolce, nadwrażliwość na światło, zakażenie drożdżakowe, infekcje gronkowcowe, zaburzenia sercowo-naczyniowe, zespól Stevensa-Johnsona, spadek masy ciała, perforujący wrzód dwunastnicy, zapalenie okrężnicy w przebiegu neutropenii, nadmierna potliwość, swędząca wysypka, słabość mięśni, dolegliwości w obrębie klatki piersiowej, nadmierne pragnienie.
Wpływ na prowadzenie pojazdów
Aprepitant może powodować objawy takie jak senność lub zawroty głowy, co może wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Wpływ na ciążę
Bezpieczeństwo stosowania u kobiet w ciąży nie zostało w pełni zbadane. Przed zastosowaniem leku u ciężarnych konieczne jest ocenienie korzyści terapeutycznych w stosunku do potencjalnego ryzyka.
Wpływ na laktację
Nie ma danych potwierdzających przenikanie aprepitantu do mleka matki. Nie zaleca się stosowania aprepitantu u kobiet karmiących piersią. Badania na zwierzętach wykazały obecność leku w mleku szczurów.
Interakcje z lekami
- Aprepitant nie powinien być stosowany równocześnie z astemizolem, cyzaprydem, pimozydem lub terfenadyną. Jako inhibitor CYP3A4, ponieważ może znacząco podwyższać poziom tych leków we krwi, co zwiększa ryzyko poważnych i potencjalnie życiowo zagrożających reakcji ubocznych.
- Pacjenci przyjmujący leki metabolizowane przez CYP3A4 powinni być pod obserwacją, gdyż aprepitant może potroić ich stężenie w osoczu. Dotyczy to leków takich jak cyklosporyna, dihydroergotamina, ergotamina, ewerolimus, fentanyl, syrolimus, takrolimus.
- Podczas stosowania tego leku wskazane jest dostosowanie dawek kortykosteroidów, takich jak deksametazon i metyloprednizolon, ze względu na ich częściowe metabolizowanie przez CYP3A4.
- Ostrożność wymagana jest przy jednoczesnym stosowaniu aprepitantu z etopozydem, winorelbiną oraz ifosfamidem, ze względu na ryzyko neurotoksyczności.
- Stosowanie aprepitantu może wpływać na skuteczność benzodiazepin, takich jak alprazolam i midazolam, które są metabolizowane przez CYP3A4.
- Pacjenci stosujący warfarynę lub inne leki metabolizowane przez CYP2C9, np. acenokumarol, fenytoinę, tolbutamid, powinni być ściśle monitorowani podczas terapii tym lekiem.
- Aprepitant może obniżać skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych, dlatego zaleca się stosowanie innych metod antykoncepcji w trakcie i do dwóch miesięcy po zakończeniu terapii.
- Ostrożność jest wymagana przy jednoczesnym stosowaniu leku z inhibitorami CYP3A4, takimi jak itrakonazol, ketokonazol, klarytromycyna, pozakonazol, telitromycyna, worykonazol, które mogą zwiększać jego stężenie w osoczu.
- Należy zachować ostrożność przy stosowaniu aprepitantu z induktorami CYP3A4, takimi jak fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, ryfampicyna, które mogą zmniejszać skuteczność aprepitantu.
Inne środki ostrożności
- Osoby z historią zaburzeń czynności wątroby, leczone aprepitantem, powinny być pod szczególną obserwacją. Wskazane jest regularne monitorowanie podstawowych wskaźników enzymów wątrobowych u tych pacjentów.
- Podczas terapii aprepitantem nie zaleca się spożywania napojów lub suplementów diety zawierających dziurawiec.
Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.