Bilastyna
Wskazania do stosowania bilastyny
Bilastyna to lek przeciwhistaminowy dostępny w postaci tabletek. Działa przeciwalergicznie, zmniejszając objawy alergii. Stosuje się ją w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz spojówek, niezależnie od pory roku. Jest również skuteczna w przypadku pokrzywek.
Mechanizm działania bilastyny
Bilastyna działa jako selektywny inhibitor receptora histaminowego H1. Przyłączając się do tego receptora, hamuje uwalnianie histaminy, co zmniejsza objawy alergii. Lek nie wywołuje uczucia senności. Efekt bilastyny utrzymuje się przez 24 godziny po przyjęciu jednej dawki.
Dawkowanie bilastyny
Zalecana dawka dla dorosłych wynosi 20 mg dziennie. Lek przyjmuje się ustnie na godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po spożyciu posiłku lub soku. Czas leczenia zależy od rodzaju i nasilenia objawów alergii.
Przeciwwskazania do stosowania bilastyny
Przeciwwskazaniem do stosowania tego leku jest nadwrażliwość na jego działanie.
Ostrzeżenia i środki ostrożności podczas stosowania bilastyny
Skutki uboczne
Częste: ból głowy, ból żołądka, bóle w nadbrzuszu, senność, zapalenie spojówek, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, podrażnienie oka, suchość nosa, zapalenie błony śluzowej nosa
Niezbyt częste: bezsenność, biegunka, lęk, nudności, pokrzywka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, świąd, wyprysk, zwiększenie łaknienia, zaburzenia czynności nerek, szumy uszne, uczucie duszności, niespecyficzne zaburzenia rytmu serca, nieprawidłowy zapis EKG, opryszczka, zmiany w rozmazie krwi, utrata świadomości.
Wpływ na prowadzenie pojazdów
Przyjmowanie bilastyny w dawce 20 mg dziennie nie wpływa na umiejętność kierowania pojazdem. Reakcje na lek mogą być jednak różne dla każdej osoby. Zanim pacjent ustali, jak bilastyna na niego działa, nie powinien prowadzić samochodu.
Wpływ na ciążę
Dostępne dane na temat użycia bilastyny w ciąży są ograniczone. Zaleca się unikanie bilastyny w trakcie ciąży.
Wpływ na laktację
Nie jest pewne, czy bilastyna przenika do mleka ludzkiego. W przypadku leczenia bilastyną podczas karmienia piersią, konsultacja z lekarzem jest niezbędna. Lekarz rozważy korzyści karmienia piersią dla dziecka oraz potrzeby leczenia matki.
Interakcje z lekami
- Niektóre jednocześnie stosowane leki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych bilastyny. Należą do nich: amiodaron, cerytynib, bosutinib, ketokonazol, takrolimus, erytromycyna.
- Jednoczesne stosowanie z diltiazemem, prochlorpromazyną, bedakiliną zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca.
Inne środki ostrożności
- Ostrożność podczas terapii tym lekiem jest wskazana u osób z niewydolnością nerek, szczególnie gdy przyjmują inhibitory P-glikoproteiny, takie jak ketokonazol czy erytromycyna.
- Nie zaleca się podawania leku dzieciom do 2. roku życia. U dzieci od 2 do 5 lat informacje o bezpieczeństwie są ograniczone.
Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.