Cetyryzyna, Cetirizinum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (16)

Cetyryzyna to lek przeciwhistaminowy drugiej generacji, który jest stosowany głównie do leczenia objawów alergii takich jak katar sienny, pokrzywka czy inne objawy alergiczne. Działa poprzez blokowanie aktywności histaminy, substancji chemicznej wytwarzanej przez organizm podczas reakcji alergicznej.

Sortuj według
Cetyryzyna

Cetyryzyna

Wskazania do stosowania cetyryzyny

Cetyryzyna to lek antyhistaminowy drugiej generacji, który ma na celu zwalczanie objawów alergii. Została stworzona do leczenia przewlekłego i sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, a także dla złagodzenia problemów z nosem i oczami wynikających z reakcji alergicznych. Składnik aktywny tego leku jest również wykorzystywany do łagodzenia objawów przewlekłej pokrzywki u dorosłych i młodszych pacjentów.

Mechanizm działania cetryryzyny

Składnik aktywny działa poprzez hamowanie receptorów dla histaminy H1. Stymulacja tych receptorów prowadzi do skurczu mięśni gładkich, powstania obrzęków i świądu, oraz pobudza produkcję prostaglandyn, co przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego na poziomie miejscowym. Nie stwierdzono, aby składnik aktywny tego leku miał powinowactwo do innych receptorów niż H1. Zatrzymanie receptorów histaminowych prowadzi do ograniczenia przepływu substancji powodujących zapalenie, co skutkuje zahamowaniem świądu i procesu tworzenia się obrzęków.

Dawkowanie cetryryzny

Substancja może być przyjmowana z jedzeniem, popijana odpowiednią ilością płynu. Dla osób, które ukończyły szósty rok życia, zaleca się codzienną dawkę 10 mg.

Lek ten jest dostępny również w formie kropli dla dzieci. Między 2 a 6 rokiem życia, zalecana dawka dzienna to 5 mg cetyryzyny. Dorośli i dzieci powyżej 6. roku życia mogą przyjmować do 10 mg substancji czynnej dziennie. W przypadku dzieci do 12. roku życia, zaleca się rozłożenie codziennej dawki na kilka porcji.

Przeciwwskazania do stosowania cetryryzyny

Stosowanie cetyryzyny jest niezalecane, jeżeli pacjent wykazuje nadwrażliwość na tę substancję. Nie powinno się także stosować tego leku, jeśli chory ma problemy z funkcjonowaniem nerek lub jest nadwrażliwy na hydroksyzynę. Leku nie zaleca się dla dzieci poniżej 2 roku życia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu cetyryzyny

Skutki uboczne

Do najczęściej obserwowanych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem cetyryzyny należą senność, zmęczenie, bóle głowy, uczucie suchości w ustach, zapalenie gardła. Rzadziej występujące skutki uboczne to m.in. biegunka, świąd, wysypka, ogólne osłabienie, nadmierne pobudzenie, ogólne złe samopoczucie, parestezje, bezsenność, drgawki, tachykardia, obrzęki, omamy, pokrzywka, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia smaku, niewyraźne widzenie, trombocytopenia, zaburzenia aktywności aminotransferaz wątrobowych, bolesne oddawanie moczu, wysypka polekowa, obrzęk naczynioruchowy, dyskineza.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Należy ocenić indywidualną odpowiedź na cetyryzynę. U niektórych pacjentów zauważono spadek koncentracji i zwiększoną senność w trakcie terapii. W związku z tym, cetyryzyna może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Wpływ na ciążę

Przy odpowiednim uzasadnieniu klinicznym, cetyryzyna może być stosowana podczas ciąży. Eksperymenty na zwierzętach nie wykazały negatywnego wpływu leku na przebieg ciąży. Jednak ze względu na niewystarczającą ilość badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży, zaleca się konsultację z lekarzem przed jej użyciem.

Wpływ na laktację

Z uwagi na przenikanie do mleka i ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u dziecka, ewentualne zastosowanie cetyryzyny w okresie karmienia dopuszcza się wyłącznie po konsultacji z lekarzem. 

Interakcje z lekami

Zaleca się zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania cetyryzyny i leków o ośrodkowym działaniu hamującym. 

Interakcje z alkoholem

Lek nie wzmacnia efektów alkoholu. Niemniej jednak, przy współistniejącym spożyciu alkoholu, mogą wystąpić problemy z koncentracją, czujnością i reakcją.

Inne środki ostrożności

  • Osoby z diagnozą epilepsji lub z obniżonym progiem drgawkowym muszą zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu cetyryzyny.
  • Pacjenci z problemami układu moczowego, powinni być ostrożni przy zażywaniu tej substancji. Możliwe jest pogłębienie problemów z zatrzymaniem moczu podczas stosowania tego leku.
  • W momencie przerywania terapii cetyryzyną zaobserwowano ryzyko pojawienia się świądu. W takich sytuacjach może okazać się niezbędne wprowadzenie alternatywnej terapii.
  • Stosowanie leku nie jest zalecane dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat.
  • Cetyryzyna może maskować wyniki testu skórnego na alergię. Z tego powodu sugeruje się zaprzestanie jej stosowania  na trzy dni przed badaniem. 

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.