Erdosteina, Erdosteinum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (2)

Erdosteina jest lekiem o właściwościach mukolitycznych. Stosuje się ją jako lek w przypadku wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, np. w przebiegu infekcji sezonowych czy zapalenia oskrzeli. Lek ten dostępny jest w różnych postaciach farmaceutycznych. Może być stosowany u osób dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia.

Sortuj:

Pokaż 2 z 2 wyników

Erdosteina

Erdosteina

Wskazania do stosowania erdosteiny

Erdosteina to lek mukolityczny, który pomaga zwiększyć produkcję śluzu oraz obniża jego gęstość, co ułatwia usuwanie nagromadzonej wydzieliny z dróg oddechowych. Jest zalecana do stosowania w przypadku ostrych oraz chronicznych dolegliwości związanych z górnymi drogami oddechowymi, w tym nosa, gardła, tchawicy, zatok i układu oskrzelowo-płucnego, szczególnie gdy występuje problem z nadmierną wydzielinią śluzu. Erdosteina może być również stosowana profilaktycznie, by zapobiegać sezonowym pogorszeniom stanu w przewlekłym zapaleniu oskrzeli.

Mechanizm działania erdosteiny

Mechanizm działania erdosteiny opiera się na aktywności jej metabolitów. Posiadają one grupy tiolowe, które rozbijają mostki dwusiarczkowe w białkach i mukoproteinach śluzu oskrzelowego, co prowadzi do zmniejszenia jego lepkości. Grupy tiolowe  przeciwdziałają także przyleganiu bakterii do błon śluzowych, ograniczając ich zdolność do tworzenia kolonii w układzie oddechowym. Erdosteina wspiera ponadto transport rzęskowy, co sprzyja usuwaniu zanieczyszczeń z dróg oddechowych. Posiada także właściwości antyoksydacyjne, zwiększając poziom zredukowanego glutationu po zastosowaniu.

Dawkowanie erdosteiny

Erdosteina podawana jest doustnie. Zalecane dawkowanie zależy od wieku pacjenta. U dzieci standardowa dawka dobowa wynosi 10 mg na kilogram masy ciała. Dorośli zazwyczaj przyjmują od 450 mg do 675 mg na dobę.

Przeciwwskazania do stosowania erdosteiny

Stosowanie erdosteiny jest niewskazane u osób z nadwrażliwością na składniki aktywne zawierające grupy tiolowe. Nie powinna być również sprzyjmowana przez pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania wątroby, z niewydolnością nerek (gdy klirens kreatyniny jest niższy niż 25 ml/min) oraz przy homocystynurii. Erdosteiny nie podaje się dzieciom poniżej 2. roku życia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu erdosteiny

Skutki uboczne

Częste: bóle głowy, nudności, ból w nadbrzuszu.

Niezbyt częste: biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaparcia, zawroty głowy, zgaga, złe samopoczucie.

Rzadkie: pokrzywka, wysypka, zaburzenia smaku, gorączka.

Wpływ na ciążę

U kobiet ciężarnych stosowanie erdosteiny nie jest rekomendowane z powodu ograniczonych danych na temat bezpieczeństwa jej użycia. 

Wpływ na laktację

Podczas karmienia piersią zaleca się unikanie erdosteiny.

Interakcje z lekami

  • Erdosteina może potęgować działanie amoksycyliny przy infekcjach bakteryjnych dróg oddechowych, co wynika z podwyższenia poziomu tego antybiotyku w śluzie oskrzelowym. 
  • Nie zaleca się jednoczesnego przyjmowania erdosteiny i leków przeciwkaszlowych. Leki takie jak butamirat, dekstrometorfan, dihydrokodeina i kodeina mogą przeszkadzać w usuwaniu rozrzedzonej przez erdosteinę wydzieliny.

Inne środki ostrożności

  • Erdosteina może zwiększać wydzielanie śluzu, dlatego nie powinna być stosowana bezpośrednio przed spaniem.
  • Pacjenci z nieprawidłowościami w transporcie rzęskowym, osłabionym refleksem kaszlowym, lub ci, którzy używają leków hamujących kaszel, powinni stosować erdosteinę z ostrożnością. Może to zwiększyć ryzyko zalegania śluzu w drogach oddechowych.
  • W razie pojawienia się oznak alergii na erdosteinę, należy natychmiast zaprzestać jej przyjmowania.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.

checkout.warnings.Notice