Famotydyna, Famotidinum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (2)

Famotydyna to lek należący do grupy antagonistów receptora H2 histaminy. Służy ona do zmniejszenia produkcji kwasu żołądkowego poprzez blokadę działania histaminy na komórki okładzinowe żołądka, co skutecznie zmniejsza wydzielanie kwasu solnego. Jest to substancja często stosowana w leczeniu różnych stanów związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie przełyku (refluksowe), a także w zespole Zollingera-Ellisona.

Sortuj:

Pokaż 2 z 2 wyników

      Famotydyna

      Famotydyna

      Wskazania do stosowania famotydyny

      Famotydyna, to lek zmniejszający wydzielanie kwasu żołądkowego przez blokadę receptorów H2. Znajduje zastosowanie w terapii wrzodów żołądka i dwunastnicy, refluksu przełykowego oraz w sytuacjach zwiększonej produkcji kwasu, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Lek jest również wykorzystywany w leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona oraz w profilaktyce przeciwwrzodowej. Famotydyna występuje w formach doustnych oraz do wstrzyknięć dożylnych w użyciu szpitalnym.

      Mechanizm działania famotydyny

      Famotydyna działa poprzez blokadę receptorów H2 w błonie śluzowej żołądka. Zablokowanie tych receptorów uniemożliwia działanie histaminy, które normalnie stymuluje wydzielanie kwasu żołądkowego. W efekcie, famotydyna zmniejsza ilość kwasu solnego i pepsyny w żołądku, co prowadzi do podwyższenia pH jego zawartości.

      Dawkowanie famotydyny

      Dawkowanie famotydyny jest dostosowywane indywidualnie. Dorośli zazwyczaj przyjmują od 20 do 80 mg na dobę dożylnie oraz od 10 do 80 mg na dobę doustnie. Dawki dla dzieci powyżej 16 lat są podobne do dawek dla dorosłych.

      Przeciwwskazania do stosowania famotydyny

      Nie należy stosować famotydyny przy uczuleniu na nią lub inne antagonisty receptora H2. Nie zaleca się jej również dzieciom poniżej 16. roku życia z powodu braku odpowiednich badań.

      Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu famotydyny

      Skutki uboczne

      Częste: biegunka, ból głowy, zaparcia, zawroty głowy.

      Niezbyt częste: depresja, dezorientacja, świąd, anoreksja, splątanie, niepokój, nudności, obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia smaku suchość w ustach, omamy, pobudzenie, pokrzywka, reakcje anafilaktyczne, wymioty, wysypka, wzdęcia, zmęczenie, zmniejszenie łaknienia, żółtaczka cholestatyczna.

      Rzadkie: skurcz oskrzeli, zapalenie spojówek, szum w uszach, zmniejszenie libido, obrzęk oczu, obrzęk twarzy.

      Bardzo rzadkie: senność, agranulocytoza, zapalenie wątroby, zespół Stevensa-Johnsona, ginekomastia, leukopenia, łysienie, neutropenia, martwica toksyczno-rozpływna naskórka impotencja, mimowolne skurcze mięśni, parestezje, , trombocytopenia, blok przedsionkowo-komorowy, uczucie ucisku w klatce piersiowej, trądzik, bóle stawów, , pancytopenia.

      Wpływ na prowadzenie pojazdów

      Famotydyna może wywołać zawroty głowy u niektórych pacjentów. W takim przypadku należy powstrzymać się od kierowania pojazdami i obsługi maszyn.

      Wpływ na ciążę

      Nie zaleca się stosowania famotydyny w ciąży. Lek przenika przez barierę łożyskową i może być stosowany tylko po konsultacji z lekarzem.

      Wpływ na laktację

      Famotydyna przenika do mleka matki. W przypadku karmienia piersią, konieczne jest przerwanie laktacji lub zaprzestanie przyjmowania leku.

      Interakcje z lekami

      • Famotydyny nie należy łączyć z tyzanidyną, alfuzosyną, enkorafenibem, bedakiliną, chlorochiną, loperamidem oraz lekami zależnymi od pH, takimi jak amoksycylina, preparaty żelaza, ketokonazol, itrakonazol, atazanawir.

      Interakcja z alkoholem

      Podczas stosowania famotydyny, zaleca się unikania picia alkoholu, który może drażnić żołądek i powodować hipoglikemię.

      Inne środki ostrożności

      • Pacjenci z poważnymi problemami nerkowymi (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min) powinni otrzymywać zmniejszone dawki.
      • W przypadku choroby wrzodowej żołądka konieczne jest wykluczenie jej przyczyn nowotworowych, gdyż famotydyna może ukrywać objawy raka żołądka.
      • Długotrwała terapia wysokimi dawkami wymaga kontroli stanu krwi i funkcji wątroby.
      • Odstawienie famotydyny po długim stosowaniu powinno być stopniowe, aby uniknąć nasilenia objawów.

      Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.