Fosfomycyna, Fosfomycinum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (3)

Fosfomycyna to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu zakażeń dróg moczowych, zwłaszcza zapalenia pęcherza moczowego. Działa bakteriobójczo poprzez hamowanie syntezy peptydoglikanu w ścianie komórkowej bakterii, co prowadzi do śmierci komórek bakteryjnych. Fosfomycyna jest skuteczna przeciwko wielu bakteriom, zarówno Gram-dodatnim, jak i Gram-ujemnym. Dostępna jest w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego.

Sortuj:

Pokaż 3 z 3 wyników

Fosfomycyna

Fosfomycyna

Wskazania do stosowania fosfomycyny

Fosfomycyna jest zalecana w leczeniu ostrych, niepowikłanych infekcji dolnych dróg moczowych u dorosłych. Głównie rekomendowana jest dla kobiet z zapaleniem pęcherza. Może być również używana w celach profilaktycznych przed zabiegami przezcewkowymi chirurgicznymi i diagnostycznymi.

Mechanizm działania fosfomycyny

Fosfomycyna to antybiotyk produkowany przez bakterie Streptomyces. Ma szeroki zakres działania i zwalcza wiele bakterii, w tym gronkowce i paciorkowce. Jej działanie polega na blokowaniu procesu tworzenia peptydoglikanu, kluczowego składnika ściany bakteryjnej. Działa poprzez trwałe łączenie się z enzymem i zakłócanie wytwarzania pewnych kwasów niezbędnych dla bakterii.

Dawkowanie fosfomycyny

  • Lek przyjmuje się doustnie. 
  • Preparaty są dostępne jako granulat do roztworu.  Należy je rozpuść w wodzie i wypić od razu po przygotowaniu. 
  • Standardowa dawka: jedna saszetka (3g fosfomycyny) dziennie.

Przeciwwskazania do stosowania fosfomycyny

  • Nadwrażliwość na fosfomycynę.
  • Zaawansowana niewydolność nerek.
  • Hemodializy.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu fosfomycyny

Skutki uboczne

Częste: biegunka, ból głowy, dyspepsja, nudności, zawroty głowy, ,ból brzucha, zapalenie pochwy, zapalenie sromu.

Niezbyt częste: pokrzywka, świąd, wymioty, wysypka.

Rzadkie: obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny, poantybiotykowe zapalenie jelita grubego.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Lek może powodować zawroty głowy i wystąpienie bólu głowy. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia samochodu lub obsługi maszyn.

Wpływ na ciążę

Fosfomycyna przechodzi przez łożysko. Jej bezpieczeństwo w ciąży nie jest jednoznacznie potwierdzone. Stosowanie może być zlecone przez lekarza tylko wówczas, gdy korzyść dla matki przeważa nad ryzykiem dla płodu.

Wpływ na laktację

Substancja przenika do mleka matki. W trakcie terapii może być konieczne przerwanie leczenia.

Interakcje z lekami

Stosowanie metoklopramidu z fosfomycyną obniża stężenie fosfomycyny w moczu i krwi. Może to osłabić jej skuteczność przeciwbakteryjną.

Interakcja z alkoholem

Łączenie fosfomycyny z alkoholem może osłabiać jej skuteczność. W czasie kuracji należy unikać alkoholu. 

Inne środki ostrożności

  • Leku nie należy podawać dzieciom 12. roku życia i osób z ciężką niewydolnością nerek.
  • Możliwejest wystąpienie ciężkich rekacji alergicznych. W takich przypadkach należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.

checkout.warnings.Notice