Glukozamina
Wskazania do stosowania glukozaminy
Główne wskazanie do stosowania glukozaminy dotyczy niwelowania objawów łagodnej i umiarkowanej postaci zapalenia stawu kolanowego.
Mechanizm działania glukozaminy
Dokładny mechanizm działania substancji nie został do chwili obecnej poznany. Na podstawie przeprowadzonych próbin vitro oraz in vivo wnioskuje się, że glukozamina stymuluje syntezę glikozaminoglikanów i proteoglikanów przez chondrocyty, oraz kwasu hialuronowego przez synowiocyty.
Dawkowanie glukozaminy
Glukozaminę można przyjmować na trzy sposoby: doustnie, za pomocą wstrzyknięć domięśniowych oraz poprzez stosowanie na skórę.
Podanie doustne: u dorosłych zwykle stosuje się 1,5 g na dobę.
Podanie miejscowe na skórę: u dorosłych zaleca się stosowanie niewielkiej ilości żelu na obszar dotknięty chorobą.
Podanie domięśniowe: u dorosłych zaleca się 400 mg – 800 mg na dobę, kilka razy w tygodniu.
Przeciwwskazani do stosowania glukozaminy
Glukozamina jest przeciwwskazana dla osób z nadwrażliwością na tę substancję. Nie jest także zalecana u pacjentów uczulonych na skorupiaki, ponieważ to właśnie z nich pozyskuje się ten związek.
Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu glukozaminy
Skutki uboczne
U niektórych pacjentów stosowanie glukozaminy może wiązać się z występowaniem określonych działań niepożądanych. Najczęściej obserwowane to dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak np. niestrawność, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, a ponadto bóle głowy, zmęczenie oraz senność. Do rzadziej obserwowanych skutków ubocznych należą alergiczne zmiany skórne: świąd, zaczerwienienie, wysypka.
Wpływ na prowadzenie pojazdów
Nie ma badań dotyczących wpływu glukozaminy na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeżeli w trakcie jej stosowania wystąpią zawroty głowy, senność, ból głowy, zmęczenie, zaburzenia widzenia, nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Wpływ na ciążę
Ze względu na brak dostatecznych danych, nie zaleca się stosowania glukozaminy w ciąży.
Wpływ na laktację
Ze względu na brak dostatecznych danych, nie zaleca się stosowania glukozaminy podczas karmienia piersią
Interakcje z lekami
Stwierdzono, że jednoczesne stosowanie glukozaminy i doustnych antagonistów witaminy K może sprzyjać wzrostowi INR. Pacjenci przyjmujący te leki powinni być ściśle monitorowani podczas rozpoczęcia i zakończenia terapii glukozaminą.
Inne środki ostrożności
- Glukozaminy nie zaleca się dla osób poniżej 18 roku życia, ze względu na brak odpowiednich badań klinicznych w tej grupie wiekowej.
- W niektórych przypadkach zaobserwowano wystąpienie hipercholesterolemii u osób przyjmujących glukozaminę. Dlatego też, osoby z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych powinny monitorować poziom lipidów we krwi.
- Ostrożność powinny zachować osoby z nietolerancją glukozy, .
Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.