Kwas fusydowy, Acidum fusidicum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (4)

Kwas fusydowy to antybiotyk, który jest stosowany głównie w leczeniu zakażeń skóry spowodowanych przez bakterie, szczególnie przez gronkowce (Staphylococcus aureus). Jest to substancja o działaniu bakteriostatycznym, co oznacza, że hamuje ich wzrost i namnażanie.

Sortuj:

Pokaż 4 z 4 wyników

    Kwas fusydowy

    Kwas fusydowy

    Wskazania do stosowania kwasu fusydowego

    Kwas fusydowy jest środkiem bakteriostatycznym, używanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych skóry. Znajduje zastosowanie w terapii takich schorzeń jak trądzik, liszajec, zanokcica, figówka, zapalenie mieszków włosowych, gruczołów potowych oraz czyraczność. Skutecznie działa przeciwko bakteriom Gram-dodatnim, w tym Staphylococcus aureus, Corynebacteriumminutissimum, Streptococcus spp., a także przeciw niektórym bakteriom Gram-ujemnym. Preparat stosuje się miejscowo.

    Mechanizm działania kwasu fusydowego

    Kwas fusydowy działa poprzez zahamowanie produkcji białek w bakteriach. Osiąga to, blokując działanie czynnika elongacji G (EF-G) w rybosomach bakteryjnych. W rezultacie, jego działanie jest bakteriostatyczne, co oznacza, że zapobiega wzrostowi i rozmnażaniu bakterii.

    Dawkowanie kwasu fusydowego

    Kwas fusydowy w formie 2% kremu lub maści stosuje się na skórę do trzech razy dziennie przez tydzień. Można go używać pod opatrunek, ale nie jest to konieczne.

    Przeciwwskazania do stosowania kwasu fusydowego

    Nie jest wskazane aplikować produktów zawierających kwas fusydowy w przypadku nadwrażliwości na tę substancję. Należy unikać długotrwałego stosowania i używania w leczeniu zakażeń wywołanych przez oporne mikroorganizmy, zwłaszcza P. aeruginosa.

    Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu kwasu fusydowego

    Skutki uboczne

    Rzakide: nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, pęcherzyki, pokrzywka, apalenie spojówek.

    Bardzo rzadkie:  zapalenie skóry, wysypka, świąd, rumień, podrażnienie oraz ból w miejscu nałożenia leku.

    Wpływ na ciążę

    W okresie ciąży, kwas fusydowy może być bezpiecznie stosowany na skórę.

    Wpływ na laktację

    Podczas laktacji, stosowanie kwasu fusydowego w formie miejscowej jest dopuszczalne.

    Interakcje z lekami

    Nie odnotowano interakcji miejscowo stosowanego kwasu fusydowego ze środkami farmakologicznymi podawanymi w inny sposób. Kwas fusydowy aplikowany na skórę działa lokalnie i nie wpływa na działanie innych leków.

    Inne środki ostrożności

    • Długie lub powtarzane kuracje kwasem fusydowym mogą prowadzić do rozwoju oporności na lek i wywołać kontaktowe zapalenie skóry.

    Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.