Kwas salicylowy
Wskazania do stosowania kwasu salicylowego
Kwas salicylowy to substancja aktywna stosowana miejscowo w terapii wielu schorzeń dermatologicznych. Wśród nich znajdują się: łojotokowe zapalenie skóry łupież, różne formy wyprysków i zapaleń skóry o podłożu alergicznym. Substancja znajduje także zastosowanie w leczeniu:
- Łuszczycy,
- Atopowego zapalenia skóry,
- Liszaja płaskiego,
- Tocznia rumieniowatego oraz rumienia wielopostaciowego.
Kwas salicylowy jest pomocny w przypadku nadmiernego rogowacenia skóry różnych części ciała (dłonie, stopy lub łokcie), rogowacenia mieszkowego, a także liszajów czy trądziku. Substancja jest też składnikiem preparatów dezynfekcyjnych, które pomagają w zapobieganiu nadmiernej potliwości stóp. Dodatkowo, jest stosowany w produktach do usuwania przebarwień skóry, odcisków, modzeli i brodawek.
Mechanizm działania kwasu salicylowego
Kwas salicylowy działa poprzez usuwanie martwych komórek z powierzchni skóry, co wynika z rozpuszczania materiału międzykomórkowego i obniżania pH warstwy rogowej. Substancja ogranicza namnażanie się keratynocytów i podnosi poziom wody w warstwie rogowej. Substancja dociera do mieszków włosowych, wpływa na oczyszczanie skóry z zaskórników, redukuje ilość sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe, eliminuje bakterie i zanieczyszczenia oraz zmniejsza przebarwienia. Zwiększa także zdolność innych substancji aktywnych do przenikania w głąb skóry.
Kwas salicylowy działa także przez inhibicję enzymów COX-1 i COX-2, które biorą udział w produkcji prostaglandyn o działaniu prozapalnym. W rezultacie, środek zwalcza stany zapalne, ból i gorączkę. Obecnie te właściwości nie są już jednak wykorzystywane do leczenia stanów zapalnych stawów, bólu o różnym pochodzeniu czy gorączki.
Dawkowanie kwasu salicylowego
Sposób stosowania kwasu salicylowego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj dolegliwości, miejsce aplikacji, stopień nasilenia objawów, stężenie tej substancji w danym produkcie. Środek jest używany zewnętrznie na skórę, w tym na skórę głowy pokrytą włosami. Produkt aplikuje się miejscowo na obszary objęte zmianami, zgodnie z instrukcją producenta lub wskazania lekarza. W przypadku leków na receptę, kwas salicylowy zwykle nakłada się 1-2 razy dziennie. Nie zaleca się stosowania preparatów z z tym środkiem przez długi czas. Świeżo sporządzony płyn do płukania jamy ustnej i gardła zazwyczaj stosuje się 2-3 razy dziennie.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu salicylowego
Stosowanie kwasu salicylowego jest niewskazane u osób, które są nadwrażliwe na ten składnik oraz na pozostałe salicylany.
Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu kwasu salicylowego
Skutki uboczne
Możliwe skutki uboczne po zastosowaniu na skórę obejmują lokalne podrażnienie skóry, suchość, nadmierne łuszczenie się, zapalenie skóry i reakcje alergiczne.
Wpływ na ciążę
Podczas ciąży, stosowanie kwasu salicylowego na duże obszary skóry jest niewskazane.
Wpływ na laktację
W okresie karmienia piersią, nie powinno się stosować kwasu salicylowego na skórę w pobliżu piersi.
Inne środki ostrożności
- Kwas salicylowy jest przeznaczony jedynie do stosowania zewnętrznego.
- Powinien być stosowany z ostrożnością, unikając nakładania na duże obszary skóry, co mogłoby prowadzić do systemowych działań niepożądanych po absorpcji dużej ilości środka.
- Należy unikać stosowania substancji na uszkodzoną skórę oraz w obszarach blisko oczu i błon śluzowych.
- Substancja może opóźniać gojenie ran przez hamowanie syntezy mukopolisacharydów.
Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.