Letrozol, Letrozolum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (8)

Letrozol to lek z grupy inhibitorów aromatazy, stosowany głównie w leczeniu raka piersi u kobiet po menopauzie. Działa przez blokowanie enzymu aromatazy, co prowadzi do zmniejszenia produkcji estrogenu w organizmie. Estrogen jest hormonem, który może przyspieszać wzrost niektórych nowotworów piersi. Poprzez obniżenie poziomu estrogenu, letrozol może spowolnić lub zatrzymać wzrost tych komórek nowotworowych

Sortuj:

Pokaż 8 z 8 wyników

    Letrozol

    Letrozol

    Wskazania do stosowania letrozolu

    Letrozol obniża poziom estrogenów w organizmie. Jest stosowany w leczeniu zaawansowanych nowotworów piersi zależnych od hormonów. Rekomendowany jest również dla kobiet po menopauzie z nawrotem choroby, które były wcześniej leczone lekami antyestrogenowymi. Może być używany po leczeniu tamoksyfenem u kobiet po menopauzie z wczesnym stadium nowotworu piersi. Lek działa wyłącznie na nowotwory z receptorami dla estrogenów. Poza oficjalnymi wskazaniami, letrozol jest używany w leczeniu HER2–ujemnego nowotworu piersi w pierwszym i drugim etapie hormonoterapii.

    Mechanizm działania letrozolu

    Letrozol blokuje działanie aromatazy, enzymu przekształcającego androgeny w estrogeny. U kobiet po menopauzie estrogeny powstają głównie przez aromatazę. W nowotworach zależnych od hormonów estrogeny sprzyjają wzrostowi komórek nowotworowych. Stosując letrozol, obserwuje się redukcję stężenia estronu i estradiolu w surowicy. Inhibitory aromatazy trzeciej generacji mają niewielki wpływ na poziom androgenów. Nie wpływają też na produkcję innych hormonów steroidowych jak kortyzol czy aldosteron.

    Dawkowanie letrozolu

    Dawkowanie leku zależy od zaawansowania nowotworu i wcześniej stosowanych leków antyestrogenowych. W terapii uzupełniającej zaleca się przyjmowanie 2.5 mg letrozolu dziennie przez pięć lat. Lekarz może dostosować dawkę w zależności od choroby i innych stosowanych leków. Leczenie jest przerywane przy nawrocie nowotworu.

    Przeciwwskazania do stosowania letrozolu

    Leku nie należy stosować w przypadku uczulenia na tę substancję. Środek nie jest wskazany dla kobiet z ciężką niewydolnością wątroby, karmiących piersią oraz w ciąży. Nie należy podawać go w okresie przed menopauzą.

    Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu letrozolu

    Skutki uboczne

    Bardzo częste: astenia, bezsenność, uczucie zmęczenia, uderzenia gorąca, hipercholesterolemia, wzmożona potliwość, złe samopoczucie, bóle stawów.

    Częste: jadłowstręt, ból w klatce piersiowej, nadmierne krwawienia z dróg rodnych, depresja, wysypka plamkowo-grudkowa, ból mięśni, wysypka rumieniowa, suchość skóry, wysypka, pęcherzowa, kołatanie serca, obrzęk obwodowy, bóle kości, łysienie, nadciśnienie tętnicze, wysypka, wzmożony apetyt, zapalenie stawów, złamania kości, zawroty głowy, osteoporoza, zwiększenie masy ciała, bóle głowy.

    Niezbyt częste:biegunka, bóle brzucha, drażliwość, dusznica bolesna, duszność, hiperbilirubinemia, kaszel, leukopenia, lęk, nerwowość, niestrawność, niewyraźne widzenie, nudności, zespół cieśni nadgarstka, parestezje, pokrzywka, pragnienie, wydzielina z dróg rodnych, aftowe zapalenie jamy ustnej, senność, suchość w ustach,  świąd, tachykardia, zaburzenia smaku, gorączka, zwiększenie częstości oddawania moczu, zaparcia, suchość pochwy, zaćma, podrażnienie oczu, ból piersi, udar naczyniowy mózgu, zaburzenia pamięci, zmniejszenie masy ciała, zakrzepica żył głębokich, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, niedoczulica, wymiotym. zakażenia dróg moczowych, obrzęk, zapalenie ścięgna, zawał serca, niedokrwienie serca, ból nowotworowy.

    Rzadkie: zakrzepica tętnicza, udar niedokrwienny mózgu, zerwanie ścięgna, zatorowość płucna.

    Wpływ na prowadzenie pojazdów

    Letrozol może powodować senność, ból głowy i zawroty. Zaleca się ocenę reakcji na lek przed prowadzeniem pojazdów czy obsługą maszyn.

    Wpływ na ciążę

    Stosowanie tego leku jest przeciwwskazane w okresie ciąży.

    Wpływ na laktację

    Nie należy przyjmować letrozolu karmiąc piersią. Istnieje ryzyko przenikania leku do mleka matki.

    Interakcje z lekami

    • Należy unikać łączenia letrozolu z estrogenami i innymi lekami antyestrogenowymi.
    • Letrozol i tamoksyfen nie powinny być stosowane razem. Tamoksyfen obniża poziom letrozolu w krwi.
    • Badania wskazują, że lek wpływa na izoenzymy 2A6 i 2C19 cytochromu P450. Nie jest pewne, jakie ma to znaczenie w praktyce klinicznej. Zaleca się ostrożność podczas jednoczesnego stosowania tej substancji z lekami metabolizowanymi przez te izoenzymy, takimi jak fenytoina czy klopidogrel.

    Inne środki ostrożności

    • Letrozol znacząco obniża poziom estrogenu. Może to zwiększyć ryzyko osteoporozy. Przed leczeniem zaleca się badanie gęstości kostnej u pacjentek w grupie ryzyka. W niektórych przypadkach warto zastosować naprzemienną terapię letrozolu i tamoksyfenu.
    • Brakuje danych o użyciu leku przy poważnych problemach z nerkami. Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek.
    • W trakcie terapii może wystąpić zapalenie ścięgien lub ich zerwanie podczas leczenia.
    • Należy zachować  pacjentek z problemami wątrobowymi stężenie letrozolu może być wyższe. Monitoruj pacjentki z niewydolnością wątroby podczas terapii.

    Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.

    checkout.warnings.Notice