Loratadyna, Loratadinum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (13)

Loratadyna to lek przeciwhistaminowy drugiej generacji, często stosowany do łagodzenia objawów alergii. Działa przez blokowanie aktywności histaminy, substancji wydzielanej przez organizm podczas reakcji alergicznej. Lek ten, w przeciwieństwie do leków przeciwhistaminowych pierwszej generacji, charakteryzuje się mniejszym ryzykiem występowania działań niepożądanych, takich jak np. senność. 

Sortuj:

Pokaż 13 z 13 wyników

Loratadyna

Loratadyna

Wskazania do stosowania loratadyny

Loratadyna to lek antyhistaminowy II generacji. Wskazania do jej stosowania obejmują:

  • Objawowe leczenie przewlekłej pokrzywki o nieznanej przyczynie,
  • Leczenie sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Do innych wskazań należą: atopowe zapalenie skóry, alergie pokarmowe, reakcje anafilaktyczne towarzyszące pokrzywce lub obrzękowi naczynioruchowemu Quinckego.

Mechanizm działania loratadyny

Działanie loratadyny polega na wiązaniu się z receptorami histaminowymi H1. Receptory te znajdują się na powierzchni różnych komórek, w tym nabłonka, śródbłonka, eozynofilów, neutrofili, komórek dróg oddechowych i mięśni gładkich naczyń. Lek stabilizuje nieaktywną formę wspomnianych receptorów, co z kolei neutralizuje działanie histaminy w odpowiedzi zapalnej i immunologicznej. Ze względu na słabe powinowactwo do receptorów H1 w centralnym układzie nerwowym, substancja ma niskie ryzyko wywoływania działań hamujących centralny układ nerwowy, takich jak senność.

Dawkowanie loratadyny

Loratadynę podaje się drogą doustną. Dzieci zwykle przyjmują od 5 do 10 mg loratadyny dziennie.  Dorośli zwykle otrzymują dawkę 10 mg loratadyny na dobę. Leku nie należy stosować poniżej 2. roku życia.

Przeciwwskazania do stosowania loratadyny

Nie powinno się stosować loratadyny, jeśli występuje uczulenie na tę substancję.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu loratadyny

Skutki uboczne

Do częstych działań związanych ze stosowaniem loratadyny należą: senność, nerwowość, bóle głowy oraz uczucie zmęczenia. Niezbyt często obserwuje się bezsenność i wzmożony apetyt. Wśród bardzo rzadkich skutków ubocznych stosowania loratadyny wymienia się: drgawki, nudności, kołatanie serca, omdlenia, suchość w jamie ustnej, tachykardię, zawroty głowy, reakcje anafilaktyczne, zaburzenia funkcji wątroby.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Loratadyna nie wpływa negatywnie na zdolności psychofizyczne. Jednak ze względu na potencjalne ryzyko wystąpienia senności, zaleca się ostrożność podczas kierowania pojazdami.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży, ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w tym okresie.

Wpływ na laktację

Nie zaleca się stosowania leku w czasie karmienia piersią, ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w tym okresie.

Interakcje z lekami

  • Jednoczesne stosowanie loratadyny z lekami takimi jak cymetydyna, erytromycyna lub ketokonazol może prowadzić do podwyższenia stężenia loratadyny we krwi.
  • Metabolizm tego leku odbywa się przy udziale izoenzymów CYP3A4 i CYP2D6. W związku z tym, interakcje z substancjami hamującymi te izoenzymy mogą prowadzić do podwyższenia stężenia loratadyny we krwi, co może skutkować potencjalnym wzmożeniem działań niepożądanych.

Inne środki ostrożności

  • U pacjentów z astmą, loratadyna powinna być stosowana z ostrożnością, ponieważ posiada działanie cholinolityczne, które może prowadzić do zagęszczenia wydzieliny w oskrzelach.
  • Podczas długotrwałego przyjmowania u osób z zaburzeniami nerek lub ciężką niewydolnością wątroby zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.
  • Przed przeprowadzeniem skórnych testów alergicznych, konieczne jest przerwanie przyjmowania leku na co najmniej 2 dni. Loratadyna, jako lek przeciwhistaminowy, może zaburzać wyniki, prowadząc do błędnie negatywnych odczytów.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.

checkout.warnings.Notice