Rasagilina, Rasagilinum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (3)

Rasagilina jest lekiem stosowanym w leczeniu choroby Parkinsona. Jest to nieodwracalny inhibitor monoaminooksydazy typu B (MAO-B). Działanie rasagiliny polega na zwiększeniu stężenia dopaminy w mózgu poprzez hamowanie działania enzymu MAO-B, który normalnie rozkłada dopaminę. Rasagilina jest często stosowana jako monoterapia (jako jedyny lek) we wczesnych stadiach choroby Parkinsona lub w połączeniu z innymi lekami, takimi jak lewodopa, w późniejszych stadiach choroby.

 

Pokaż 3 z 3 wyników

      Rasagilina, Rasagilinum

      Rasagilina, Rasagilinum

      Wskazania do stosowania rasagiliny

      Rasagilina, będąca inhibitorem monoaminooksydazy, podnosi poziom dopaminy w mózgu. Jest stosowana jako jedyny lek w leczeniu choroby Parkinsona. Dodatkowo, wspomaga terapię w sytuacjach, gdy efekty lewodopy, innego leku na Parkinsona, słabną.

      Mechanizm działania rasagiliny

      Rasagilina działa jako trwały inhibitor monoaminooksydazy typu B (MAO-B), enzymu odpowiedzialnego za rozkład dopaminy w mózgu. Blokada MAO-B prawdopodobnie zwiększa poziom dopaminy poza komórkami nerwowymi. To zwiększenie może wzmacniać działanie dopaminy, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie neuronów motorycznych zależnych od dopaminy.

      Dawkowanie rasagiliny

      Dawkę rasagiliny ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek, wagę oraz inne choroby pacjenta. Lek można zażywać niezależnie od posiłków. Standardowa dawka w leczeniu Parkinsona to 1 mg dziennie, możliwe jest łączenie z lewodopą.

      Przeciwwskazania do stosowania rasagiliny

      Rasagilina nie powinna być stosowana przez osoby uczulone na ten lek oraz przez pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

      Ostrzeżenia i środki ostrożności przy  stosowaniu rasagiliny

      Skutki uboczne

      Bardzo częste: ból głowy, dyskineza.

      Częste: bóle mięśniowe, depresja, hipotonia (niedociśnienie) ortostatyczna, leukopenia, nagłe parcie na mocz, nietypowe sny, nudności, ogólna wysypka, alergia, rak skóry, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, wzdęcia, zapalenie skóry, zapalenie spojówek, zaparcia, zawroty głowy, złe samopoczucie, zmniejszenie łaknienia, zmniejszenie masy ciała, ból brzucha, gorączka, zaburzenia równowagi, bóle stawów, dławica piersiowa, ból szyi, upadki, objawy grypopodobne, nieżyt nosa, zespół cieśni nadgarstka, bóle kości.

      Niezbyt częste: splątanie, zawał serca, wysypka pęcherzowa, udar naczyniowy mózgu, czerniak skóry.

      Wpływ na prowadzenie pojazdów

      Leczenie rasagiliną może wywoływać senność, a nawet nagłe zasypianie. Pacjenci powinni ocenić swoją zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Osoby doświadczające senności lub spontanicznego zasypiania nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych, ze względu na ryzyko wypadku.

      Wpływ na ciążę

      Badania na zwierzętach nie potwierdziły bezpieczeństwa stosowania rasagiliny w ciąży. Brak jest również badań na ludziach. Zaleca się unikanie stosowania tego leku w ciąży.

      Wpływ na laktację

      Nie zaleca się stosowania rasagiliny przez kobiety karmiące piersią. Substancja czynna może przenikać do mleka matki. Istnieje również możliwość, że rasagilina może obniżać produkcję prolaktyny, co wpływa na ilość wytwarzanego mleka.

      Interakcje z lekami

      Rasagilina i Inhibitory Monoaminooksydazy:

      Nie wolno łączyć rasagiliny z innymi inhibitorami monoaminooksydazy, takimi jak selegilina, trancylopromina, moklobemid czy iproniazyd. Należy zachować co najmniej 14-dniową przerwę między stosowaniem tych leków a rasagiliną.

      Rasagilina i Petydyna:

      Leku nie powinno się stosować równocześnie z petydyną. Wymagany jest co najmniej 14-dniowy odstęp między ich przyjmowaniem.

      Interakcje z Innymi Substancjami:

      Rasagilina może wchodzić w interakcje z różnymi grupami leków, zwiększając ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego. Do tych grup należą:

      • Tryptany (np. almotryptan, eletryptan, naratryptan), leki przeciwmigrenowe,
      • Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (np. amitryptylina, doksepina, klomipramina),
      • Leki przeciwlękowe wpływające na przekaźnictwo serotoninergiczne (np. buspiron),
      • Selektorywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i noradrenaliny (SNRI), np. citalopram, dapoksetyna, duloksetyna, escitalopram,
      • Substancje przeciwkaszlowe działające ośrodkowo (np. dekstrometorfan),
      • Agoniści receptora opioidowego (np. fentanyl, metadon),
      • Inne leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, agonisty receptorów dopaminowych i inne.

      Interakcja z alkoholem

      Spożywanie alkoholu w trakcie stosowania rasagiliny może nasilać działanie depresyjne na układ nerwowy. Może to prowadzić do senności, problemów z koordynacją ruchową oraz zawrotów głowy.

      Inne środki ostrożności

      • Stosowanie rasagiliny może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia czerniaka. Badania wskazują, że ryzyko to jest związane z chorobą Parkinsona, a nie bezpośrednio z lekiem.
      • W przypadku pogorszenia funkcji wątroby podczas stosowania leku, należy przerwać leczenie. Stosowanie leku jest przeciwwskazane przy ciężkiej niewydolności wątroby.
      • Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z miejscowo działającymi sympatykomimetykami lub dekstrometorfanem.
      • Stosowanie rasagiliny w połączeniu z lewodopą może zwiększać ryzyko dyskinezy. Należy zachować ostrożność u pacjentów z ryzykiem spadku ciśnienia tętniczego.
      • Podczas leczenia  mogą wystąpić zaburzenia kontroli impulsów, takie jak uzależnienie od hazardu, niekontrolowane wydawanie pieniędzy, impulsywne zachowania czy zwiększone libido. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.
      • Leczenie rasagiliną może powodować senność w ciągu dnia oraz spontaniczne zasypianie. Pacjenci powinni być świadomi ryzyka nagłego zaśnięcia, a osoby, które doświadczyły tego zjawiska, nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać ciężkich maszyn.

      Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.