Rupatadyna, Rupatadinum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (11)

Rupatadyna jest lekiem przeciwhistaminowym drugiej generacji, używanym głównie do leczenia objawów alergii, takich jak alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i pokrzywka. Działa poprzez blokowanie wktywności histaminy, substancji chemicznej wydzielanej przez organizm podczas reakcji alergicznej.

Sortuj:

Pokaż 11 z 11 wyników

    Rupatadyna

    Rupatadyna

    Wskazania do stosowania rupatadyny

    Rupatadyna jest zalecana do leczenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki. Stosuje się ją u osób dorosłych i młodzieży, które ukończyły 12 lat.

    Mechanizm działania rupatadyny

    Rupatadyna to lek przeciwalergiczny z grupy antyhistaminików drugiej generacji. Działa jako selektywny bloker receptorów histaminowych H1 oraz jako antagonista receptorów PAF (receptor aktywujący płytki krwi). W reakcjach alergicznych, komórki tuczne uwalniają histaminę i inne substancje, prowadząc do objawów alergii takich jak zatkanie nosa, wyciek z nosa, świąd, czy obrzęk. Histamina oddziałuje na receptory H1, wywołując te symptomy. Z kolei PAF, produkowany z fosfolipidów, przyczynia się do reakcji alergicznych poprzez wywoływanie wysięku naczyniowego. Rupatadyna, blokując oba te receptory, zapobiega działaniu tych mediatorów, co skutkuje łagodzeniem objawów alergii.

    Dawkowanie rupatadyny

    Lek rupatadyna przyjmuje się doustnie, dostępny jest w formie tabletek lub syropu. Standardowa dawka to 10 mg dziennie. Można ją zażywać bez względu na posiłki.

    Przeciwwskazania do stosowania rupatadyny

    Nie zaleca się stosowania rupatadyny w przypadku uczulenia na ten lek. Kobiety ciężarne oraz matki karmiące piersią powinny unikać tego leku.

    Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu rupatadyny

    Skutki uboczne

    Częste: astenia, bóle głowy, zawroty głowy, senność, zmęczenie, kaszel.

    Niezbyt częste: biegunka, bóle brzucha, bóle w nadbrzuszu, drażliwość, niestrawność, nudności, suchość w gardle, wymioty, wysypka, zaparcia, zwiększenie łaknienia, zwiększenie masy ciała, złe samopoczucie, ból stawów, ból gardła, gorączka, krwawienie z nosa, ból mięśni, zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej, suchość nosa, zapalenie gardła, zapalenie błony śluzowej nosa, bóle pleców, zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej, zwiększone pragnienie.

    Rzadkie: kołatanie serca, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, reakcje nadwrażliwości, tachykardia.

    Wpływ na prowadzenie pojazdów

    Według dostępnych informacji, rupatadyna nie wpływa negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Mimo to, zaleca się ostrożność podczas jej stosowania.

    Wpływ na ciążę

    Dostępne dane na temat bezpieczeństwa stosowania rupatadyny w ciąży są ograniczone. Badania na zwierzętach nie wykazały negatywnego wpływu na ciążę i rozwój płodu, ale z powodu braku wystarczających danych, zaleca się unikanie stosowania leku w ciąży.

    Wpływ na laktację

    Badania wykazały, że rupatadyna przenika do mleka zwierząt. Brak jest jednak danych na temat przenikania leku do mleka ludzkiego, dlatego kobiety karmiące piersią powinny rozważyć stosowanie rupatadyny, ważąc korzyści i ryzyko.

    Interakcje z lekami

    Rupatadyna może wykazywać zwiększoną ogólnoustrojową ekspozycję, gdy jest stosowana równocześnie z niektórymi lekami. Do substancji czynnych, które mogą wpływać na stężenie rupatadyny, należą:

    • Leki blokujące kanały wapniowe: Diltiazem
    • Przeciwgrzybicze pochodne triazolu: Flukonazol, Itrakonazol, Pozakonazol, Worykonazol
    • Przeciwgrzybicze pochodne imidazolu: Ketokonazol
    • Antybiotyki makrolidowe: Klarytromycyna

    Rupatadyna może również powodować bezobjawowe zwiększenie aktywności CPK (fosfokinazy kreatynowej), jednak nie ma to większego znaczenia klinicznego. Dotyczy to interakcji z:

    • Statynami (inhibitory reduktazy HMG-CoA), takimi jak atorwastatyna, fluwastatyna, lowastatyna, pitawastatyna, prawastatyna, rosuwastatyna, simwastatyna.

    Interakcja z alkoholem

    Badania wykazały, że rupatadyna w dawce 10 mg ma niewielki wpływ na zdolności psychomotoryczne, podobny do wpływu samego alkoholu.

    Inne środki ostrożności

    • Pacjenci z ryzykiem arytmii, szczególnie ci z wydłużonym odcinkiem QT, niskim poziomem potasu (hipokaliemią) lub skłonnościami do bradykardii i niedokrwienia mięśnia sercowego, powinni stosować rupatadynę z ostrożnością.
    • Spożywanie soku grejpfrutowego w trakcie przyjmowania rupatadyny może znacząco zwiększyć jej stężenie w organizmie.

    Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.

    checkout.warnings.Notice