Wildagliptyna, Vildagliptinum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (7)

Wildagliptyna jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Należy do klasy leków znanych jako inhibitory dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4). Działa poprzez zwiększanie ilości dwóch hormonów inkretynowych - glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1) i glukozozależnego peptydu insulinotropowego (GIP). Wildagliptyna jest zwykle przepisywana, gdy dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do kontrolowania poziomu cukru we krwi.

Pokaż 7 z 7 wyników

    Wildagliptyna

    Wildagliptyna

    Wskazania do stosowania wildagliptyny

    Wildagliptyna jest przeznaczona do leczenia cukrzycy typu 2 u osób dorosłych. Może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika oraz tiazolidynodionami, zgodnie z zaleceniami specjalisty w dziedzinie diabetologii.

    Mechanizm działania wildagliptyny

    Wildagliptyna jest lekiem z grupy inkretynowych, które wzmacniają działanie hormonów takich jak GLP-1 i GIP. Te hormony są wytwarzane w przewodzie pokarmowym i aktywowane przez pokarm. Ich główną rolą jest pobudzanie komórek beta w trzustce do produkcji insuliny. Wildagliptyna działa poprzez zwiększanie poziomu GLP-1 i GIP, co prowadzi do lepszej reakcji komórek beta na glukozę i zwiększonego wydzielania insuliny. Dodatkowo, poprawia ona funkcjonowanie komórek alfa, które produkują glukagon.

    Dawkowanie wildagliptyny

    Wildagliptyna jest lekiem przyjmowanym doustnie, zalecanym do codziennego stosowania w dawkach ustalonych przez lekarza, nie przekraczających 100 mg dziennie.

    Przeciwwskazania do stosowania wildagliptyny

    Nie należy stosować wildagliptyny w przypadku uczulenia na ten lek.

    Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu wildagliptyny

    Skutki uboczne

    Częste: zawroty głowy.

    Niezbyt częste: ból głowy, zaparcia, hipoglikemia, bóle stawów, obrzęk obwodowy.

    Rzadkie: zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby.

    Bardzo rzadkie: zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła.

    Wpływ na prowadzenie pojazdów

    Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu wildagliptyny na umiejętność kierowania pojazdami i obsługiwania maszyn. Pacjenci doświadczający skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy, powinni unikać czynności wymagających skupienia i koordynacji.

    Wpływ na ciążę

    Badania na zwierzętach wykazały negatywne skutki dużych dawek wildagliptyny na płodność. Brak jest badań dotyczących wpływu tego leku na ciążę u ludzi, dlatego nie zaleca się jego stosowania przez kobiety w ciąży.

    Wpływ na laktację

    W eksperymentach na zwierzętach stwierdzono, że wildagliptyna przenika do mleka. Nie ma danych na temat przenikania tej substancji do mleka ludzkiego. W związku z tym, nie zaleca się stosowania wildagliptyny przez kobiety karmiące piersią.

    Interakcje z lekami

    • Wildagliptyna może wchodzić w interakcje z różnymi grupami leków, wpływając na ich działanie.
    • Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI), takie jak Chinapryl, Cilazapryl, Enalapril, Kaptopril, Peryndopryl, Ramipryl, Zofenopryl, mogą zwiększać ryzyko obrzęku naczynioruchowego przy jednoczesnym stosowaniu z wildagliptyną.
    • Leki moczopędne z grupy tiazydów i tiazydopodobnych, w tym Chlorotalidon, Hydrochlorotiazyd, Indapamid, mogą osłabiać działanie leku.
    • Hormony tarczycy, na przykład Lewotyroksyna, mogą zmniejszać efektywność hipoglikemizującą wildagliptyny.
    • Glikokortykosteroidy, takie jak Hydrokortyzon, Metyloprednizolon, Prednizolon, Prednizon, również mogą obniżać działanie hipoglikemizujące tego leku.
    • Sympatykomimetyki, w tym Fenylefryna, Pseudoefedryna, Efedryna, mogą zmniejszać skuteczność leku w obniżaniu poziomu cukru.

    Inne środki ostrożności

    • Wildagliptyna nie zastępuje leczenia insuliną.
    • U pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek lub poważnymi problemami wątrobowymi, stosowanie tego leku wymaga ostrożności.
    • Przed rozpoczęciem terapii i co 3 miesiące zaleca się kontrolę poziomów AspAT i AlAT. Jeśli poziomy te przekroczą trzykrotnie normę, należy przerwać stosowanie wildagliptyny.
    • Lek nie jest zalecany dla pacjentów z niewydolnością serca klasy IV według NYHA z powodu braku danych o bezpieczeństwie.
    • Istnieje ryzyko zapalenia trzustki, szczególnie u pacjentów z historią tej choroby. Wildagliptyna może wzmacniać efekty innych leków hipoglikemizujących, co może wymagać dostosowania ich dawek.
    • U pacjentów przyjmujących leki przeciwnadciśnieniowe z grupy inhibitorów angiotensyny może wystąpić zwiększone ryzyko obrzęków naczynioruchowych.

    Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.