Zonisamid, Zonisamidum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (6)

Zonisamid to lek przeciwpadaczkowy, który jest stosowany głównie w leczeniu napadów częściowych, zarówno w monoterapii (jako jedyny lek), jak i jako część terapii skojarzonej u osób z padaczką. Jego dokładny mechanizm działania nie jest całkowicie wyjaśniony, ale uważa się, że działa on poprzez modulację aktywności kanałów sodowych i wapniowych w neuronach. Lek ten jest dostępny w formie kapsułek i jest zazwyczaj przyjmowany raz lub dwa razy dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Jak każdy lek, zonisamid może powodować skutki uboczne i ma pewne przeciwwskazania, dlatego jego stosowanie powinno być nadzorowane przez specjalistę.

Sortuj:

Pokaż 6 z 6 wyników

Zonisamid

Zonisamid

Wskazania do stosowania zonisamidu

Zonisamid jest zalecany jako lek pierwszego wyboru w leczeniu napadów częściowych u dorosłych z nowo zdiagnozowaną padaczką. Może być również stosowany jako terapia uzupełniająca w przypadku napadów częściowych, z wtórnymi napadami lub bez nich, u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 roku życia.

Mechanizm działania zonisamidu

Mechanizm działania zonisamidu nie jest w pełni zrozumiały. Uważa się, że lek ten działa poprzez wpływ na kanały wapniowe i sodowe, które są zależne od potencjału elektrycznego. Ta interakcja prowadzi do hamowania nadmiernych wyładowań nerwowych i ogranicza rozprzestrzenianie się tych wyładowań w neuronach, co pomaga kontrolować aktywność padaczkową. Dodatkowo, zonisamid wpływa na układ GABA-ergiczny, zwiększając jego działanie hamujące. Lek ten również stymuluje przekazywanie sygnałów w układach dopaminergicznym i serotoninergicznym.

Dawkowanie zonisamidu

Dawkowanie zonisamidu zależy od planu leczenia, reakcji pacjenta, wieku, masy ciała oraz obecności innych chorób, takich jak dysfunkcja nerek czy wątroby. Zonisamid przyjmuje się do dwóch razy dziennie, połykając kapsułki w całości z wodą. Dawkowanie dla dorosłych mieści się w przedziale 50-500 mg dziennie. U dzieci (6-11 lat) i młodzieży (12-17 lat) dawka jest obliczana na podstawie masy ciała i wynosi od 1 do 8 mg/kg masy ciała.

Przeciwwskazania do stosowania zonisamidu

Zonisamid jest przeciwwskazany u osób uczulonych na substancję czynną lub sulfonamidy, oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu zonisamidu

Skutki uboczne

Bardzo częste: depresja, zawroty głowy, omamy, jadłowstręt, zaburzenia pamięci, senność, drażliwość, stan splątania, pobudzenie, ataksja, podwójne widzenie.

Częste: zaparcie, bezsenność, biegunka, zaburzenia uwagi, wybroczyny, drżenie, lęk, nadwrażliwość, niestrawność, nudności, parestezje, oczopląs, zmniejszenie masy ciała, ból brzucha, zaburzenia mowy, zaburzenia psychotyczne.

Niezbyt częste: agresja, wymioty, gorączka, zmęczenie, zachowania samobójcze, myśli samobójcze, wysypka, obrzęki obwodowe, Kamica żółciowa, drgawki, zapalenie płuc, świąd, zapalenie pęcherzyka żółciowego, łysienie, hipokaliemia, zakażenie dróg moczowych.

Rzadkie: zaburzenia oddychania, zapalenie trzustki, śpiączka, złośliwy zespół neuroleptyczny, zwiększenie stężenia mocznika we krwi, niewydolność nerek, pancytopenia, rabdomioliza, duszność, agranulocytoza, alergiczne zapalenie płuc, ból oka, jaskra,,leukopenia, niepamięć, małopłytkowość, niewyraźne widzenie, stan padaczkowy, ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka, ostra uogólniona krostkowica), uszkodzenie komórek wątroby, niedokrwistość aplastyczna, zwiększenie aktywności kinazy kinazy kreatyniny we krwi, zmniejszenie ostrości widzenia, krótkowzroczność, powiększenie węzłów chłonnych, napady padaczkowe, zespół nadwrażliwości indukowany lekami, wysypka polekowa z eozynofilią i objawami układowymi, nerkowa kwasica cewkowa, kwasica metaboliczna.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Zonisamid może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów ze względu na senność i problemy z koncentracją.

Wpływ na ciążę

Stosowanie zonisamidu w ciąży może być szkodliwe dla płodu.

Wpływ na laktację

Zonisamid przenika do mleka matki, co wymaga decyzji o przerwaniu karmienia piersią lub terapii lekiem. Karmienie piersią nie powinno być wznowione wcześniej niż miesiąc po zakończeniu terapii.

Interakcje z lekami

  • Zonisamid może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, w tym z antydepresantami, neuroleptykami, lekami przeciwpadaczkowymi i innymi, co może prowadzić do różnych skutków, takich jak udar cieplny, kwasica metaboliczna, osłabienie działania przeciwdrgawkowego.
  • Interakcje z pożywieniem nie zostały stwierdzone, ale zaleca się zwiększoną podaż jedzenia.
  • Nie zaleca się jednoczesnego spożywania wyciągu z dziurawca i miłorzębu japońskiego.

Interakcja z alkoholem

Spożywanie alkoholu w trakcie terapii jest przeciwwskazane.

Inne środki ostrożności

  • Wysypka, w tym zespół Stevensa-Johnsona, mogą wystąpić u pacjentów przyjmujących lek. Wymaga to ścisłej obserwacji i ewentualnego odstawienia leku.
  • Stopniowe odstawianie leku jest zalecane, aby zminimalizować ryzyko napadów drgawkowych.
  • Możliwe reakcje alergiczne i hematologiczne związane z grupą sulfonamidową.
  • Ryzyko ostrej krótkowzroczności i jaskry wtórnej zamykającego się kąta, wymagające konsultacji okulistycznej.
  • Konieczne jest monitorowanie myśli i zachowań samobójczych.
  • Zaleca się zwiększenie spożycia płynów w celu zapobiegania kamieniom nerkowym.
  • Istnieje ryzyko kwasicy metabolicznej, szczególnie u młodszych pacjentów.
  • W trakcie leczenia wskazana kontrola aktywności lipazy i amylazy trzustkowej.
  • Konieczne jest monitorowanie markerów uszkodzenia mięśni.
  • Zalecane zwiększenie spożycia pokarmów w przypadku utraty masy ciała.
  • Zaleca się ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu inhibitorów anhydrazy węglanowej.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.

checkout.warnings.Notice