Opis
Lek Symbicort Turbuhaler jest lekiem w inhalatorze, który jest stosowany w leczeniu astmy u dorosłych i młodzieży oraz w leczeniu objawów przewlekłego obturacyjnego zapalenia płuc (POChP).
Działanie
Lek Symbicort Turbuhaler jest lekiem w inhalatorze, który jest stosowany w leczeniu astmy u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat. Jest także stosowany w leczeniu objawów przewlekłego obturacyjnego zapalenia płuc (POChP) u dorosłych w wieku 18 lat i powyżej. Zawiera on dwie różne substancje lecznicze: budezonid oraz formoterolu fumaran dwuwodny.
-
Budezonid należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami. Lek działa przez zmniejszanie i zapobieganie obrzękowi i stanowi zapalnemu w płucach.
-
Formoterolu fumaran dwuwodny należy do grupy leków nazywanych długo działającymi agonistami receptorów beta2-adrenergicznych lub lekami rozszerzającymi oskrzela. Jego działanie polega na rozkurczeniu mięśni w drogach oddechowych, co umożliwia łatwiejsze oddychanie.
Wskazania
Astma
W przypadku astmy lekarz przepisze stosowanie dwóch leków wziewnych: Symbicort Turbuhaler oraz drugi lek stosowany doraźnie.
-
Symbicort Turbuhaler jest stosowany codziennie. Jego stosowanie pomaga zapobiegać występowaniu objawów astmy.
-
Lek wziewny do doraźnego użycia należy stosować w przypadku wystąpienia objawów astmy, aby ułatwić oddychanie.
Leku Symbicort Turbuhaler nie należy stosować doraźnie w przypadku wystąpienia objawów.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
Symbicort Turbuhaler można także stosować do leczenia objawów POChP u osób dorosłych. POChP jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych w płucach, która często jest spowodowana paleniem papierosów.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Symbicort Turbuhaler:
-
jeśli pacjent ma uczulenie na budezonid, formoterol lub na inny składnik tego leku, laktozę (która zawiera małe ilości białka mleka).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Symbicort Turbuhaler należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występuje:
-
cukrzyca.
-
zakażenie płuc.
-
wysokie ciśnienie tętnicze lub kiedykolwiek w przeszłości występowały choroby serca (w tym zaburzenia rytmu serca, bardzo szybka akcja serca, zwężenie tętnic lub niewydolność serca).
-
zaburzenia czynności tarczycy lub nadnerczy.
-
małe stężenie potasu we krwi.
-
ciężkie zaburzenia czynności wątroby.
Jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.
Przyjmowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Szczególnie należy poinformować lekarza lub farmaceutę o stosowaniu któregokolwiek z następujących leków:
-
leki blokujące receptory β-adrenergiczne (takie jak atenolol lub propranolol, stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego), również w postaci kropli do oczu (takie jak tymolol stosowany w leczeniu jaskry).
-
leki stosowane w przypadku przyspieszonej lub niemiarowej czynności serca (takie jak chinidyna).
-
leki, takie jak digoksyna, często stosowane w leczeniu niewydolności serca.
-
leki moczopędne (takie jak furosemid), stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
-
steroidy stosowane doustnie (takie jak prednizolon).
-
pochodne ksantyny (np. teofilina lub aminofilina). Są to leki często stosowane w leczeniu astmy.
-
inne leki rozszerzające oskrzela (takie jak salbutamol).
-
trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (takie jak amitryptylina) oraz lek przeciwdepresyjny nefazodon.
-
leki z grupy fenotiazyny (takie jak chloropromazyna i prochlorperazyna).
-
leki nazywane inhibitorami proteazy HIV (np. rytonawir) stosowane w leczeniu zakażenia HIV.
-
leki stosowane w zakażeniach (takie jak ketokonazol, itrakonazol, worykonazol, pozakonazol, klarytromycyna i telitromycyna).
-
leki stosowane w chorobie Parkinsona (np. lewodopa).
-
leki stosowane w chorobach tarczycy (np. lewotyroksyna).
Osoba przyjmująca którykolwiek z wymienionych leków lub mająca wątpliwości co do stosowania innych leków, powinna skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku
Symbicort Turbuhaler.
Należy także poinformować lekarza lub farmaceutę o planowanym poddaniu się znieczuleniu ogólnemu w związku z zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym.
Ciąża
-
Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę, powinna powiedzieć o tym lekarzowi przed zastosowaniem leku Symbicort Turbuhaler; nie należy stosować leku Symbicort Turbuhaler bez zalecenia lekarza.
-
Jeżeli pacjentka leczona lekiem Symbicort Turbuhaler zajdzie w ciążę, nie powinna przerywać przyjmowania leku Symbicort Turbuhaler, lecz powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
-
Pacjentka karmiąca piersią powinna porozmawiać z lekarzem prowadzącym przed rozpoczęciem stosowania leku Symbicort Turbuhaler.
Dawkowanie
-
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
-
Ważne jest, aby stosować lek Symbicort Turbuhaler codziennie, nawet jeśli w danym czasie nie występują u pacjenta objawy astmy lub POChP.
-
Jeśli Symbicort Turbuhaler stosowany jest w leczeniu astmy, lekarz będzie regularnie kontrolował nasilenie objawów astmy.
Jeśli pacjent stosuje steroidy w postaci tabletek na astmę lub POChP, wprowadzając lek Symbicort Turbuhaler lekarz może zmniejszyć liczbę przyjmowanych tabletek doustnych steroidów. Jeśli pacjent stosuje doustne steroidy w postaci tabletek przez dłuższy czas, lekarz może od czasu do czasu zalecić wykonanie badań krwi. Po zmniejszeniu dawki doustnych steroidów pacjent może poczuć się gorzej, a nawet mogą nasilić się u niego objawy ze strony układu oddechowego. Mogą wystąpić objawy, takie
jak zatkany nos, katar, osłabienie lub bóle mięśni lub stawów i wysypka (wyprysk). Jeśli którekolwiek z wymienionych objawów niepokoją pacjenta lub wystąpią objawy, takie jak ból głowy, zmęczenie, nudności lub wymioty, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Konieczne może być zastosowanie innych leków, jeśli wystąpią objawy alergii lub zapalenia stawów. Jeśli pacjent ma wątpliwości dotyczące dalszego stosowania leku Symbicort Turbuhaler, powinien skonsultować się
z lekarzem.
Lekarz może rozważyć dodanie steroidów w postaci tabletek do zwykle stosowanego leczenia w okresach stresu (np. zakażenie w obrębie klatki piersiowej lub przed zabiegiem chirurgicznym).
Ważne informacje dotyczące objawów astmy lub POChP
Jeżeli podczas stosowania leku Symbicort Turbuhaler u pacjenta wystąpi duszność lub świsty, należy kontynuować stosowanie leku Symbicort Turbuhaler, lecz jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne zastosowanie dodatkowego leczenia.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli:
-
u pacjenta wystąpiły trudności w oddychaniu lub często budzi się w nocy z powodu napadu astmy.
-
pacjent ma uczucie ucisku w klatce piersiowej rano po wstaniu lub uczucie ucisku w klatce piersiowej utrzymuje się dłużej niż zwykle.
Wymienione objawy mogą oznaczać niedostateczną kontrolę astmy lub POChP i może być konieczne
natychmiastowe zastosowanie innego lub dodatkowego leczenia.
Astma
Stosować lek Symbicort Turbuhaler codziennie. Stosowanie leku Symbicort Turbuhaler pomaga zapobiegać występowaniu objawów astmy.
Dorośli (osoby w wieku od 18 lat)
-
Zazwyczaj stosowana dawka leku to 1 inhalacja dwa razy na dobę.
-
Lekarz może zwiększyć dawkę do 2 inhalacji dwa razy na dobę.
-
W przypadku dobrej kontroli objawów, lekarz może zalecić przyjmowanie leku raz na dobę.
Młodzież (w wieku od 12 do 17 lat)
-
Zazwyczaj stosowana dawka leku to 1 inhalacja dwa razy na dobę.
-
W przypadku dobrej kontroli objawów, lekarz może zalecić przyjmowanie leku raz na dobę.
Dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat dostępny jest lek Symbicort Turbuhaler o mniejszej mocy.
Lek Symbicort Turbuhaler nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Podczas leczenia lekarz będzie pomagał pacjentowi we właściwym leczeniu astmy. Lekarz ustali najmniejszą dawkę, która zapewnia opanowanie objawów astmy. Nie należy zmieniać dawki leku Symbicort Turbuhaler bez konsultacji z lekarzem.
W przypadku wystąpienia objawów astmy należy zastosować dodatkowy inhalator do stosowania doraźnego. Pacjent powinien zawsze mieć przy sobie dodatkowy inhalator do stosowania doraźnego. Nie należy stosować leku Symbicort Turbuhaler w leczeniu objawów astmy – służy do tego dodatkowy inhalator do stosowania doraźnego.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
-
Do stosowania jedynie u osób dorosłych (w wieku 18 lat i starszych).
-
Zazwyczaj stosowana dawka to 1 inhalacja dwa razy na dobę.
Pacjentom chorym na POChP, lekarz prowadzący może przepisać również inne leki rozszerzające oskrzela, na przykład leki przeciwcholinergiczne (takie jak bromek tiotropiowy oraz bromek ipratropiowy).
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Symbicort Turbuhaler
Ważne jest, aby pacjent przyjmował dawki opisane w ulotce lub zalecone przez lekarza.
Nie należy zwiększać zalecanej dawki bez zasięgnięcia porady lekarza.
Najczęściej występującymi objawami, które mogą wystąpić po przyjęciu większej niż zalecana dawki leku Symbicort Turbuhaler, są: drżenia, bóle głowy i przyspieszenie akcji serca.
Pominięcie zastosowania leku Symbicort Turbuhaler
-
W przypadku pominięcia dawki leku, należy przyjąć ją natychmiast po przypomnieniu sobie o niej. Jeżeli jednak zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki, należy pominąć opuszczoną dawkę.
-
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy przerwać stosowanie leku Symbicort Turbuhaler i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią następujące objawy:
-
obrzęk twarzy, zwłaszcza wokół ust (języka i (lub) gardła i (lub) trudności w przełykaniu) lub pokrzywka występująca jednocześnie z trudnościami w oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy) i (lub) nagle występujące uczucie osłabienia (zasłabnięcie). Może to wskazywać na wystąpienie reakcji uczuleniowej. Występuje ona rzadko, u mniej niż 1 na 1000 pacjentów.
-
Nagłe nasilenie świstów oskrzelowych i duszności występujące natychmiast po inhalacji leku.
Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Symbicort Turbuhaler i zastosować inhalator doraźny. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być konieczna zmiana leczenia. Objawy takie występują bardzo rzadko, u mniej niż 1 pacjenta na 10 000.
Inne możliwe działania niepożądane:
Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów)
-
Kołatanie serca (uczucie odczuwania bicia serca), drżenia. Jeżeli wystąpią takie objawy, są one zazwyczaj łagodne i zwykle ustępują w czasie dalszego stosowania leku Symbicort Turbuhaler.
-
Pleśniawki (zakażenie grzybicze) w jamie ustnej. Wystąpienie pleśniawek jest mniej prawdopodobne, jeśli pacjent po zastosowaniu leku Symbicort Turbuhaler wypłucze jamę ustną wodą.
-
Lekkie podrażnienie gardła, kaszel i chrypka.
-
Bóle głowy.
-
Zapalenie płuc (zakażenie płuc) u pacjentów z POChP.
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli którykolwiek z poniższych objawów wystąpi podczas stosowania leku Symbicort Turbuhaler; mogą to być objawy zakażenia płuc:
-
Gorączka lub dreszcze.
-
Zwiększenie wytwarzania śluzu, zmiana barwy śluzu.
-
Nasilenie kaszlu lub zwiększone trudności w oddychaniu.
Niezbyt często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów)
-
Niepokój, nerwowość lub pobudzenie.
-
Zaburzenia snu.
-
Uczucie zawrotu głowy.
-
Nudności (mdłości).
-
Przyspieszone bicie serca.
-
Siniaki na skórze.
-
Kurcze mięśni.
-
Nieostre widzenie.
Rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 1000 pacjentów)
-
Wysypka, świąd.
-
Skurcz oskrzeli (skurcz mięśni dróg oddechowych objawiający się świstami). Jeśli świsty wystąpią bezpośrednio po zastosowaniu leku, należy przerwać stosowanie leku Symbicort Turbuhaler i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
-
Małe stężenie potasu we krwi.
-
Nierówne bicie serca.
Bardzo rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów)
-
Depresja.
-
Zmiany zachowania, szczególnie u dzieci.
-
Ból lub uczucie ucisku w klatce piersiowej (objawy dławicy piersiowej).
-
Zwiększone stężenie cukru (glukozy) we krwi.
-
Zaburzenia smaku, takie jak nieprzyjemny smak w ustach.
-
Zmiany ciśnienia tętniczego krwi.
Wziewne glikokortykosteroidy mogą wpływać na wytwarzanie hormonów steroidowych
w organizmie, szczególnie jeśli są stosowane długotrwale w dużych dawkach. Do objawów należą:
-
zmiany gęstości mineralnej kości (rozrzedzenie kości)
-
zaćma (zmętnienie soczewki w oku)
-
jaskra (podwyższenie ciśnienia w oku)
-
spowolnienie wzrostu u dzieci i młodzieży
-
działanie na nadnercza (małe gruczoły położone w pobliżu nerek).
Prawdopodobieństwo wystąpienia tych objawów jest znacznie mniejsze podczas stosowania glikokortykosteroidów wziewnych niż podczas zażywania glikokortykosteroidów w tabletkach.
Skład
Substancja czynna: budezonid i formoterolu fumaran dwuwodny
Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna (która zawiera białka mleka)
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Symbicort Turbuhaler nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów, posługiwania się narzędziami i obsługiwania maszyn.
Producent
AstraZeneca AB
151 85 Södertälje
Szwecja