Opis
Thiogamma, 600 mg, 60 tabletek powlekanych zawiera substancję czynną kwas tioktynowy.
Działanie
Substancja ta jest wytwarzana naturalnie w organizmie ludzi i zwierząt. Kwas tioktynowy ma wpływ na wiele procesów metabolicznych.
Ponadto kwas tioktynowy działa jako przeciwutleniacz.
Wskazania
Lek Thiogamma jest stosowany w leczeniu bólu i parestezji (objawy czuciowe takie jak pieczenie, kłucie, swędzenie lub mrowienie) w cukrzycowym uszkodzeniu nerwów (polineuropatia).
Ciąża
Brak danych dotyczących stosowania kwasu tioktynowego u kobiet w ciąży. Nie zaleca się stosowania leku Thiogamma u kobiet w ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej metody zapobiegania ciąży.
Nie wiadomo czy kwas tioktynowy przenika do mleka matki. Lek Thiogamma nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Leczenie polineuropatii cukrzycowej powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarzy specjalistów doświadczonych w rozpoznawaniu i leczeniu neuropatii, według obowiązujących standardów.
Jeżeli lekarz nie przepisze inaczej, zazwyczaj dawka dobowa wynosi 1 tabletkę powlekaną leku
Thiogamma (co odpowiada 600 mg kwasu tioktynowego) przyjmowaną na około 30 minut przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Jednoczesne spożywanie pożywienia może zaburzyć wchłanianie kwasu tioktynowego do krwi.
Tabletkę należy przyjmować na pusty żołądek. Połknąć w całości, popijając wodą.
Podstawowym wymaganiem leczenia polineuropatii cukrzycowej jest optymalna kontrola metaboliczna cukrzycy.
Czas trwania leczenia
Ponieważ polineuropatia cukrzycowa jest chorobą przewlekłą, stosowanie leku Thiogamma może zostać zlecone na stałe. Lekarz zadecyduje o tym jak długo należy przyjmować lek.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli wystąpi jedno z wymienionych poniżej działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku Thiogamma i skonsultować się z lekarzem. Jest to bardzo rzadkie, ale może wymagać pomocy lekarskiej.
Działania niepożądane mogą być zdefiniowane według następujących kategorii:
Bardzo często
Występujące u więcej niż 1 na 10 pacjentów
Często
Występujące u mniej niż 1 na 10, ale więcej niż u 1 na 100 pacjentów
Niezbyt często
Występujące u mniej niż 1 na 100, ale więcej niż u 1 na 1 000 pacjentów
Rzadko
Występujące u mniej niż 1 na 1 000, ale więcej niż u 1 na 10 000 pacjentów
Bardzo rzadko
Występujące u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów, w tym pojedyncze przypadki.
Często:
- zawroty głowy
- nudności
Bardzo rzadko:
- zaburzenia smaku
- wymioty, ból żołądka i jelit, biegunka
- reakcje alergiczne jak wysypka skórna, pokrzywka i świąd
- nadmierne obniżenie stężenia glukozy we krwi (hipoglikemia), opisano następujące objawy: zawroty głowy, obfite pocenie się, bóle głowy, zaburzenia widzenia.
Częstość nieznana:
- wstrząs
- zaburzenia dotyczące hormonów regulujących stężenie glukozy we krwi z widocznym zmniejszeniem we krwi tych stężeń (autoimmunologiczny zespół insulinowy)
Podczas stosowania produktów zawierających kwas tioktynowy w postaci do podawania dożylnego występowały dodatkowo następujące działania niepożądane: podwójne widzenie, drgawki, trombopatia, plamica, zaburzenia oddychania.
Podczas stosowania produktów zawierających kwas tioktynowy stwierdzono przypadki autoimmunologicznego zespołu insulinowego oraz cholestatycznego zapalenia wątroby.
Skład
Aktywną substancją jest kwas tioktynowy.
Jedna tabletka powlekana zawiera 600 mg kwasu tioktynowego.
Substancje pomocnicze:
Rdzeń tabletki: hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, talk, dimetykon (lepkość n=350), magnezu stearynian;
Otoczka: makrogol 6000, hypromeloza, talk, sodu laurylosiarczan.
Uwaga dla cukrzyków:
1 tabletka powlekana zwiera mniej niż 0,0041 jednostek chlebowych.