Koenzym Q10
Koenzym Q10, zwany również eliksirem młodości występuje w naszym organizmie naturalnie. Ma działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe. Pełni ważną rolę i jest niezbędny do funkcjonowania każdej komórki znajdującej się w ciele. Uczestniczy w wytwarzaniu energii w komórkach, dotlenia je, pełni funkcję ochronną przed wolnymi rodnikami i wspomaga odporność. Jest współodpowiedzialny za wszelkie funkcje bioenergetyczne organizmu – dlatego nie powinno się lekceważyć jego niedoboru. Wydolność Twojego organizmu spada, czujesz przewlekłe zmęczenie i częste zmęczenie fizyczne? Sięgnij po suplementy, które wspomogą Twoją dietę.
Koenzym Q10 do ssania, picia czy w tabletkach?
Choć jest naturalnie obecny w Twoim organizmie, to jego produkcja maleje z wiekiem. Odpowiednio zbilansowana dieta może spowolnić proces zanikania koenzymu Q10, ponieważ jest on obecny również w niektórych produktach spożywczych takich, jak ryby, szpinak czy brokuły. Jednak sama dieta nie zawsze wystarczy. Konieczna może być suplementacja. Jeżeli czujesz się zmęczony, a wyniki badań nie wskazują na żadne choroby, być może brakuje Ci koenzymu Q10. Zapytaj lekarza lub farmaceutę jak prawidłowo go uzupełnić. Tabletki dostępne są w aptekach bez recepty, jednak przed ich zastosowaniem upewnij się, że nie ma ku temu przeciwwskazań. Koenzym Q10 jest również podstawowym składnikiem kremów, maseczek i innych kosmetyków odmładzających. Dzieje się tak, ponieważ ma silne właściwości przeciwzmarszczkowe. W zasadzie, jeśli chcesz ogólnie wzmocnić organizm, to nie ma większego znaczenia, w jakiej postaci będziesz go przyjmował – czy będzie to preparat do picia, ssania czy w formie tabletki.
Koenzym Q10 – naturalny sposób na usprawnienie pracy organizmu
Koenzym Q10 wykorzystywany jest również w kosmetyce. Ma działanie zbliżone do witaminy E, która także jest zwana witaminą młodości. Koenzym Q10 w kosmetyce stosowany jest jako składnik kremów, balsamów i innych preparatów do pielęgnacji skóry. Wspomaga jej dotlenienie i hamuje procesy starzenia skóry. Jeżeli więc chcesz powstrzymać proces fotostarzenia się skóry, zażywaj koenzym Q10. Tabletki dostaniesz bez recepty. Zapewnia także ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz wolnymi rodnikami. Jego niedobory mają wpływ również na pozostałe enzymy takie, jak kolagen czy elastyna. Zadbaj o zdrowie i kondycję swoich organów. Zażywaj regularnie koenzym Q10 – cena nie jest istotna w porównaniu z wpływem na funkcjonowanie Twojego organizmu. Dla porównania – w sercu osoby starszej znajduje się o połowę mniej tego enzymu niż u osób młodych. To pokazuje jak ważna dla funkcjonowania narządów jest jego suplementacja. Co więcej, okazuje się zbawienny w przypadku, gdy ktoś cierpi na nadciśnienie.
Koenzym Q10 – jaki wybrać sposób aplikacji?
Im bardziej intensywną aktywność podejmuje organizm – tym większy jego niedobór. Koenzym Q10 jest bardzo wrażliwy na temperaturę – im wyższa, tym jego zawartość się zmniejsza. Apteki oferują coraz większy asortyment suplementów ze składnikiem takim jak koenzym Q10. W płynie jest zalecany szczególnie osobom starszym. W połączeniu z witaminą E i wyciągiem z głogu wpływa korzystnie na krążenie krwi. Co więcej, dodaje energii i poprawia pracę mięśni, zmniejsza poczucie zmęczenia i poprawia sprawność umysłu.
Koenzym Q10 najlepiej przyswajalny jest z posiłkami tłustymi. Można go zażywać w postaci powlekanych kapsułek. Czasem zdarza się, że składnik ten łączony jest z lecytyną – wtedy wspólnie uzupełniają niedobory witamin i minerałów, a co ważniejsze wspierają procesy przemiany materii.