Opis
Nazwa | Xylometazolin Teva |
Nazwa międzynarodowa | Xylometazolini hydrochloridum |
Dawka | 1mg/ml |
Postać | aerozol do nosa, roztwór |
Wielkość opakowania | 10 ml |
Działanie/właściwości |
|
Xylometazolin Teva, 1mg/ml, 10 ml zawiera substancję czynną zwaną ksylometazoliną. Jest to lek udrażniający o miejscowym działaniu, który zmniejsza przekrwienie błony śluzowej i łagodzi uczucie „zatkanego” nosa. Lek zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa. Xylometazolin Teva 1 mg/ml jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci w wieku 10 lat i starszych.
Działanie
Jak działa Xylometazolin Teva?
Ksylometazolina, pochodna imidazoliny, jest sympatykomimetykiem działającym na receptory alfa-adrenergiczne. Ma ona działanie obkurczające naczynia krwionośne, przez co zmniejsza obrzęk błony śluzowej, ułatwia oddychanie oraz zmniejsza ilość wydzieliny. Początek działania zwykle występuje w ciągu 5-10 minut, efekt utrzymuje się do 10 godzin i polega na ułatwieniu oddychania przez nos poprzez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa i prowadzi do zmniejszenia ilości wydzieliny.
Jeśli po upływie 7 dni od zastosowania leku nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej należy zwrócić się do lekarza.
Wskazania
Kiedy stosować Xylometazolin Teva?
Lek jest stosowany do krótkotrwałego leczenia objawów niedrożności nosa spowodowanej zapaleniem błony śluzowej nosa lub zapaleniem zatok przynosowych.
Przeciwwskazania
Kiedy NIE stosować leku Xylometazolin Teva?
- jeśli pacjent ma uczulenie na ksylometazoliny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- jeśli pacjent niedawno przeszedł zabieg neurochirurgiczny (przezklinowego usunięcia przysadki lub inną operację przebiegającą z odsłonięciem opony twardej),
- jeśli pacjent cierpi na suchy nieżyt nosa (postać przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa powodująca suche zapalenie błony śluzowej nosa, któremu towarzyszy tworzenie się strupów),
- u dzieci w wieku poniżej 10 lat.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Xylometazolin Teva należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
- przyjmowania określonych leków przeciwdepresyjnych zwanych inhibitorami monoaminooksydazy (inhibitory MAO) lub innych leków, które mogą powodować
zwiększenie ciśnienie tętniczego, - jeśli u pacjenta występuje choroba serca (np. zespół długiego odstępu QT), choroba wieńcowa lub nadciśnienie,
- guza nadnercza (guza chromochłonnego),
- zaburzeń metabolicznych, takich jak nadczynność tarczycy lub cukrzyca,
- rozrostu gruczołu krokowego,
- porfirii (zaburzenie metaboliczne, które atakuje skórę i/lub układ nerwowy),
- podwyższonego ciśnienia śródgałkowego, zwłaszcza jaskry z wąskim kątem przesączania.
Należy unikać bezpośredniego kontaktu z oczami.
Długotrwałe stosowanie aerozolu do nosa zawierającego ksylometazolinę (dłużej niż 7 dni) może prowadzić do przewlekłego obrzęku, a w ostateczności do uszkodzenia błony śluzowej nosa (tkanki wewnątrz nosa).
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Jednoczesne stosowanie leku Xylometazolin Teva z niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi (inhibitorami MAO typu tranylcyprominy lub trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi), jak również lekami podnoszącymi ciśnienie krwi może prowadzić do podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi.
Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ponieważ bezpieczeństwo stosowania leku Xylometazolin Teva w okresie ciąży i karmienia piersią nie zostało wystarczająco udokumentowane, lek Xylometazolin Teva może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem oraz po uważnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.
Przedawkowanie może zaburzać zaopatrzenie płodu w krew lub zmniejszać wydzielanie mleka, i z tego względu w okresie ciąży i karmienia piersią nie wolno przekraczać zalecanej dawki.
Dawkowanie
Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
O ile lekarz nie zaleci inaczej, typowa dawka dla dorosłych i dzieci w wieku 10 lat i starszych wynosi 1-2 dawki aerozolu Xylometazolin Teva 1 mg/ml do każdego otworu nosowego, w zależności od potrzeby, ale maksymalnie do 3 razy na dobę.
Jak stosować Xylometazolin Teva?
Po zdjęciu nasadki ochronnej, umieścić końcówkę aplikatora w otworze nosowym i nacisnąć pompkę raz. W czasie podawania leku, oddychać łagodnie przez nos. Po użyciu należy dokładnie wytrzeć dozownik czystą chusteczką higieniczną i ponownie nałożyć nasadkę ochronną.
Przed zastosowaniem leku zaleca się pacjentom delikatnie oczyścić nos. Ostatnią dzienną dawkę najlepiej podać przed snem.
Ze względów higienicznych oraz w celu uniknięcia infekcji, każda butelka z aerozolem powinna być stosowana tylko przez jedną osobę.
Uwagi:
Przed pierwszym podaniem oraz po przerwie w leczeniu trwającej więcej niż 15 dni kilka razy nacisnąć pompkę aż do uwolnienia drobnej mgiełki. Przy kolejnym stosowaniu, pompka będzie gotowa do natychmiastowego użycia.
Jaki jest czas trwania leczenia?
Leku Xylometazolin Teva nie wolno stosować dłużej niż 7 dni, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Przed ponownym zastosowaniem leku należy odczekać kilka dni.
W przypadku przewlekłego nieżytu nosa, lek można stosować tylko pod kontrolą lekarza, ze względu na niebezpieczeństwo zaniku błony śluzowej nosa (uszkodzenia skóry wewnątrz nosa).
Jeśli pacjent uważa, że działanie leku Xylometazolin Teva jest za mocne lub zbyt słabe, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku
W przypadku znacznego przedawkowania lub nieumyślnego zastosowania, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Konieczne jest podjęcie obserwacji i leczenia szpitalnego.
Mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
· rozszerzone lub zwężone źrenice
· nudności i wymioty
· bladość, zasinienie skóry i warg
· gorączka, potliwość lub obniżenie temperatury ciała
· problemy z krążeniem, np. zbyt wolne, przyspieszone lub nieregularne bicie serca, wzrost lub spadek ciśnienia tętniczego krwi
· zatrzymanie oddechu (bezdech)
· ospałość, senność, śpiączka
· lęk, pobudzenie, omamy i napady drgawek.
Przedawkowanie, zwłaszcza u dzieci, często może prowadzić do wystąpienia następujących objawów: drgawki i śpiączka, spowolniona czynność serca, zatrzymanie oddechu (bezdech) i podwyższenie ciśnienia tętniczego, po którym może nastąpić spadek ciśnienia tętniczego.
Pominięcie zastosowania leku
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć kolejną dawkę zgodnie ze schematem dawkowania opisanym w ulotce.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane zostały ocenione według następujących częstości występowania:
Bardzo często: mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób
Często: mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób
Niezbyt często: mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób
Rzadko: mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób
Bardzo rzadko: mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 osób
Nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych
Często
· nieznaczne, przemijające objawy podrażnienia, takie jak: pieczenie lub suchość błony śluzowej nosa (tkanki wewnątrz nosa) i/lub gardła
· kichanie
Niezbyt często
· reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, świąd, obrzęk skóry i błon śluzowych)
· po ustaniu działania silne uczucie „zatkania” nosa
· krwawienie z nosa
Rzadko
· przyspieszona czynność serca
· podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi
· kołatanie serca (palpitacje)
· nudności
Bardzo rzadko
· nerwowość (zniecierpliwienie)
· trudności z zasypianiem lub spaniem (bezsenność)
· senność/ospałość (głównie u dzieci)
· ból głowy
· zawroty głowy
· omamy lub napady drgawek (głównie u dzieci)
· niemiarowa czynność serca
· zatrzymanie oddechu (bezdech) u niemowląt i noworodków
Skład
· Substancją czynną leku jest ksylometazoliny chlorowodorek.
Każda dawka (odpowiadająca 0,09 ml roztworu) zawiera 0,09 mg ksylometazoliny chlorowodorku.
· Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, glicerol 85%, woda do wstrzykiwań.
Producent
Teva Operations Poland Sp. z o.o,
ul. Mogilska 80,
31-546 Kraków
Dystrybutor
Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
ul. Emilii Plater 53
00-113 Warszawa