Do oczu

  (19)

Alergiczne zapalenie spojówek to najczęściej sezonowa dolegliwość związana z pyleniem roślin w okresie wegetacji. W zależności od wieku pacjenta stosuje się krople oczne na uczulenie zawierające różne substancje czynne. Taka forma podania ma najmniej skutków ubocznych i, w przeciwieństwie do doustnych leków przeciwhistaminowych, nie wywołuje senności.



Sortuj:

Pokaż 14 z 19 wyników



Do oczu

Do oczu

Czy wiesz, że....
Większość kropli do nosa i oka ma określoną trwałość od momentu otwarcia. Warto zapisać datę otwarcia na opakowaniu. Po wskazanym przez producenta czasie użytkowania wyrzuć krople.

Kiedy stosuje się krople do oczu na alergie?

Alergia ogranicza codzienne funkcjonowanie, powodując szereg nieprzyjemnych objawów, w tym swędzenie powiek i oczu. W celu złagodzenia symptomów uczulenia pacjent może skorzystać z miejscowych leków o działaniu przeciwhistaminowych. Krople do oczu na alergię są przeznaczone do stosowania w przypadku silnego świądu, zaczerwienienia czy łzawienia związanego z aktywnością alergenów, np. w okresie pylenia o największym nasileniu na przestrzeni maja i sierpnia. Zwykle stosuje się je 2 razy dziennie.

Przeciwalergiczne krople do oczu można łączyć z innymi lekami na alergię, np. w formie kremów i maści na skórę, co zależy od zapotrzebowania, wskazań medycznych i obrazu klinicznego uczulenia. Warto podkreślić fakt, że oprócz alergicznego zapalenia spojówek, wielu pacjentów w okresie pylenia roślin szuka leków na katar alergiczny, znany również jako katar sienny. Może on występować równolegle z alergią oczną. W przypadku uczulenia o znacznym nasileniu warto rozważyć doustne leki przeciwalergiczne, np. w tabletkach lub syropie.

Co zawierają krople do oczu na alergię bez recepty?

Krople do oczu na alergię to najczęściej leki bez recepty lub wyroby medyczne. W ich składzie znajdują się substancje czynne, takie jak:

  • kromoglikan sodu – składnik przeciwalergiczny, który nie jest klasycznym blokerem receptora histaminowego, jednak stabilizuje komórki tuczne, z których uwalnia się histamina. Leki z kromoglikanem jako jedyne stosuje się z wyprzedzeniem, przed spodziewanym okresem pylenia.
  • olopatadyna, azelastyna, ketotifen – klasyczne składniki o działaniu przeciwhistaminowym, blokują receptor histaminowy.
  • ektoina – stabilizuje błonę śluzową, ogranicza jej przepuszczalność, a tym samym redukuje obrzęk i zaczerwienienie.

Wspomagającym składnikiem w kroplach na alergię bez recepty jest hialuronian sodu, który tradycyjnie występuje w kroplach na suche oczy. Inną substancją spotykaną w kroplach, która pomaga na problem przekrwionych oczu, jest tetryzolina. Należy jednak stosować ją krótko – nie dłużej niż kilka dni.

Dobre krople do oczu dla alergika, czyli jakie?

Krople do oczu dla alergika powinny zawierać najbardziej przyjazny skład dla spojówek objętych procesem zapalnym i odczynem alergicznym. Dlatego wielu pacjentów poszukuje preparatów do oczu wolnych od konserwantów, które mogą podrażniać oczy. Warto mieć na uwadze, że ich dodatek znacząco wydłuża okres przydatności od pierwszego użycia, który zwykle wynosi 30 dni w przypadku kropli ocznych na alergię. Wiele z leków ocznych posiada specjalny system filtrów, który wydłuża ważność leku po pierwszym użyciu do 3 miesięcy. 

Wiele osób może zapytać, co jest lepsze: tabletki na alergię czy krople oczne na uczulenie? Nie istnieje jedna odpowiedzieć na to pytanie. Dlaczego? Stosowanie każdych leków opiera się na wskazaniach, potrzebach danego pacjenta i objawach klinicznych. Z pewnością formy doustne niosą za sobą większe ryzyko ogólnoustrojowych skutków ubocznych, np. uczucia senności, czego nie obserwuje się w przypadku miejscowych form preparatów na alergię, takich jak krople do oczu, spraye do nosa czy maści na uczulenie.

FAQ:

Jakie krople do oczu na alergie wybrać?
checkout.warnings.Notice