Brodawki
Lek na brodawki wirusowe – wskazania do stosowania
W ramach terapii zmian skórnych w przebiegu zakażenia wirusem HPV stosuje się specjalistyczne środki na brodawki bez recepty, które należą do leków na choroby skóry. Celem leczenia jest przede wszystkim:
- Eliminacja widocznych kurzajek, których zahaczanie i ucisk powoduje ból oraz dyskomfort,
- Ograniczenie ryzyka ich rozprzestrzeniania się.
Preparat na kurzajki bez recepty – rodzaje
W aptekach dostępne są leki bez recepty, wyroby medyczne oraz inne preparaty na kurzajki, takie jak:
- Plastry na brodawki wirusowe – naklejane bezpośrednio na zmiany skórne,
- Płyny, lakiery, aerozole, sztyfty spray na kurzajki – wygodne w punktowej aplikacji,
- Maści i żele na kurzajki – pomocne w przypadku brodawek na dłoniach, szyi i twarzy,
- Preparaty zamrażające – pozwalają na wymrażanie kurzajki do korzenia.
Każdy preparat na brodawki wirusowe różni się składem oraz sposobem działania, dlatego warto wybrać produkt odpowiedni do rodzaju i umiejscowienia zmian. Warto podkreślić, że płyn na kurzajki to jeden z najpopularniejszych produktów na brodawki. Inną opcją, cenioną ze względu na wygodę w aplikacji, jest lakier na kurzajki z pędzelkiem.
Plastry na kurzajki – jak je stosować?
Plastry na brodawki wirusowe i kurzajki należy nakładać bezpośrednio na zmienione miejsce, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przed aplikacją warto zmiękczyć naskórek w ciepłej wodzie i delikatnie osuszyć skórę. Plaster na brodawki pozostawia się na kilka godzin lub całą noc. Warto wiedzieć, że niewłaściwe stosowanie preparatów na problemy skórne, np. przeciw kurzajkom, grozi uszkodzeniem zdrowej skóry. Plastry na brodawki wirusowe to wygodne rozwiązanie, a ponadto sprawdzają się jako skuteczny preparat na brodawki na szyi.
Płyn na kurzajki – skład
Większość płynów na brodawki i kurzajki zawiera substancje aktywne takie jak:
- Kwas salicylowy o działaniu złuszczającym (keratolitycznym),
- Kwas mlekowy o zbliżonym profilu działania jak kwas salicylowy,
- Azotan srebra lub potasu (lapis) jako składnik przyżegający w formie sztyftu,
- TCA (kwas trójchlorooctowy) o działaniu keratolitycznym, rozpuszczającym warstwę rogową naskórka i niszczącym tkankę zainfekowaną przez wirusa HPV.
Warto pamiętać, że niektóre składniki leków na kurzajki, takie jak kwas salicylowy i mlekowy, to również składniki preparatów i maści na odciski.
Maść na brodawki wirusowe – na jakie kurzajki stosować?
Maści na kurzajki i brodawki wirusowe są zalecane w przypadku mniejszych zmian, które wymagają systematycznego i delikatnego działania. Szczególnie dobrze sprawdzają się na brodawkach umiejscowionych w trudno dostępnych miejscach, takich jak przestrzenie międzypalcowe.
Warto pamiętać, że kurzajki są zmianami wirusowymi wywołanymi przez wirusa HPV, często określanymi jako brodawki. Istnieją jednak inne rodzaje brodawek, takie jak brodawki łojotokowe, które nie są związane z wirusem i wymagają innego leczenia, np. maści na brodawki łojotokowe. Pamiętaj, że w przypadku kurzajek możesz zmagać się równocześnie z innymi chorobami skóry, w których stosuje się np. maści na egzemę.