Opis
Nazwa | ACC |
Nazwa międzynarodowa | Acetylocysteinum |
Dawka | 200 mg |
Postać | Tabletki musujące |
Wielkość opakowania | 20 tabletek |
Działanie/właściwości |
|
ACC, 200 mg, 20 tabletek musujących to lek w postaci tabletek musujących ułatwiający odkrztuszanie.
Działanie
Jak działa ACC?
Tabletki musujące zawierają substancję czynną acetylocysteinę - lek, który przede wszystkim zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwia odkrztuszanie.
Wskazania
Kiedy brać ACC?
Preparat stosuje się jako lek na kaszel mokry. Rozrzedza wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie. pacjentów z zapaleniem oskrzeli. Z tego względu, lek stosowany jest również jako środek w przeziębieniu i grypie.
Przeciwwskazania
Jakie są przeciwwskazania do stosowania ACC?
- Jeśli pacjent ma uczulenie na acetylocysteinę lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- Objawami uczulenia mogą być: świąd, pokrzywka, wysypka, skurcz oskrzeli (duszność), przyspieszone bicie serca i obniżone ciśnienie tętnicze krwi. Jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
- jeśli pacjent ma czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy;
- jeśli pacjent ma ostry stan astmatyczny (zaostrzenie astmy oskrzelowej lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc).
- Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
- pacjent chorował lub choruje przewlekle na astmę oskrzelową (gdyż lek może spowodować u niego skurcz oskrzeli i duszność);
- u pacjenta stwierdzono w przeszłości chorobę wrzodową;
- pacjent ma obecnie lub miał w przeszłości niewydolność oddechową;
- pacjent ma problem z odkrztuszaniem (może być konieczne zastosowanie tzw. fizykoterapii
2 UR.DZL.ZLN.4020.2912.2019 oddechowej - lekarz udzieli informacji, na czym ona polega); - u pacjenta stwierdzono nietolerancję histaminy (długotrwałe stosowanie leku może spowodować wystąpienie objawów nietolerancji, takich jak ból głowy, wydzielina z nosa, świąd);
- pacjent jest w podeszłym wieku (powyżej 65 lat).
Jeśli w trakcie stosowania leku wystąpią u pacjenta zmiany na skórze lub błonach śluzowych, należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Z czym nie łączyć ACC?
- Nie należy stosować leku jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi, gdyż osłabiają one odruch kaszlowy i mogą utrudnić odkrztuszanie rozrzedzonej przez wydzieliny.
- Acetylocysteina (substancja czynna leku) może osłabiać działanie niektórych antybiotyków (zwłaszcza półsyntetycznych penicylin, tetracyklin, cefalosporyn i aminoglikozydów). Aby temu zapobiec, lek należy przyjmować po 2 godzinach od zażycia antybiotyku. Nie dotyczy to takich antybiotyków, jak cefiksym, lorakarbef, amoksycylina, doksycyklina, erytromycyna, tiamfenikol i cefuroksym. W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza.
- Lek może nasilić działanie nitrogliceryny i innych azotanów (leków stosowanych w chorobach układu krążenia i w chorobie niedokrwiennej serca). Podczas jednoczesnego stosowania tych leków lekarz będzie kontrolował, czy u pacjenta nie rozwija się niedociśnienie tętnicze. Możliwe jest wystąpienie bólu głowy. Jeśli pacjent przyjmuje nitroglicerynę lub inny podobnie działający lek z grupy azotanów, powinien zasięgnąć porady lekarza przed zażyciem leku.
- Duże ilości węgla aktywnego mogą zmniejszyć skuteczność leku.
- Nie zaleca się rozpuszczania leku w roztworach zawierających inne leki.
Ciąża
Czy stosowanie ACC w ciąży i podczas karmienia piersią jest bezpieczne?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jak dawkować ACC?
Zwykle stosuje się następujące dawkowanie:
- Dorośli i młodzież w wieku powyżej 14 lat 1 tabletka musująca dwa lub trzy razy na dobę (co odpowiada 400 mg do 600 mg aoetylocysteiny na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych).
- Dzieci w wieku od 6 do 14 lat 1 tabletka musująca dwa razy na dobę (co odpowiada 400 mg acetylocysteiny na dobę w 2 dawkach podzielonych).
Jak długo można stosować ACC?
Bez zalecenia lekarza nie należy stosować leku dłużej niż 4 do 5 dni.
Sposób podawania
Lek należy przyjmować po posiłku. Tabletkę należy rozpuścić w połowie szklanki wody i wypić natychmiast po rozpuszczeniu. Tabletki musującej nie rozpuszczać w roztworach zawierających inne leki.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku
W przypadku zażycia zbyt dużej ilości leku należy zwrócić się po poradę do lekarza lub farmaceuty. Możliwe jest wystąpienie objawów żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności, wymioty i biegunka.
Pominięcie przyjęcia leku
Jeśli lek jest przyjmowany regularnie, a od momentu, w którym powinna zostać przyjęta pominięta dawka upłynęło niewiele czasu, należy ją przyjąć możliwie szybko. Jeśli zbliża się już czas przyjęcia następnej dawki, należy zażyć ją o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Skutki uboczne
Jakie skutki uboczne może mieć stosowanie ACC?
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną:
- reakcja anafilaktyczna lub przypominająca reakcję anafilaktyczną (rodzaj nagłej reakcji alergicznej) z takimi objawami, jak nagły świszczący oddech, trudności w oddychaniu lub zawroty głowy, obrzęk powiek, twarzy, warg lub gardła, pokrzywka, świąd;
- obrzęk naczynioruchowy (ciężka reakcja alergiczna) z obrzękiem skóry i (lub) błon śluzowych np. w obrębie twarzy, kończyn, stawówpowstawanie zmian w obrębie skóry i błon śluzowych, może przebiegać z gorączką i bólem stawów;
- skurcz oskrzeli (nagła duszność).
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować rzadziej niż u 1 na 100 osób):
- reakcje nadwrażliwości (reakcje alergiczne),
- ból głowy,
- szumy uszne,
- przyspieszone bicie serca (tachykardia),
- obniżone ciśnienie tętnicze krwi,
- nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, zapalenie jamy ustnej,
- pokrzywka, wysypka, świąd, obrzęk naczynioruchowy,
- gorączka.
Rzadkie działania niepożądane (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób):
- niestrawność,
- duszność, skurcz oskrzeli.
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):
- reakcja anafilaktyczna lub przypominająca reakcję anafilaktyczną, aż do wstrząsu anafilaktycznego (patrz wyżej)
- ciężka reakcja dotycząca skóry i błon śluzowych, która może wskazywać na zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (patrz wyżej)
- krwotok
Działania niepożądane występujące z nieznaną częstością (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- obrzęk twarzy
Skład
Substancją czynną leku jest acetylocysteina.
1 tabletka musująca zawiera 200 mg acetylocystelny.
Pozostałe składniki leku to: kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan, sodu węglan, bezwodny, mannitol, laktoza, bezwodna, kwas askorbowy, sodu cytrynian, sacharyna sodowa, aromat jeżynowy
Producent
Dystrybutor
Biochemiestrasse 10
6250 Kundl, Austria